Przejdź do głównej zawartości

Lubisz naturalne specyfiki, które przydają się w codziennym życiu na wiele sposobów? Unikasz chemii w kosmetykach i żywności? W takim razie ziemia okrzemkowa jest w sam raz dla ciebie!

Pomoże ci zachować zgrabną sylwetkę, gładkie ciało, zdrowe trawienie, a przy okazji zadba o twojego zwierzaka, dom i ogród. To mineralny supermen, który poradzi sobie prawie ze wszystkim, w dodatku bez wydawania fortuny.

Spis treści:

  1. Co to jest ziemia okrzemkowa?
  2. Gdzie jest wykorzystywana?
  3. Co daje spożywanie diatomitu?
  4. Jaki wpływ ma na urodę?
  5. Gdzie jeszcze można stosować ziemię okrzemkową?

Co to jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa (ziemia diatomitowa, diatomit) to miękka skała zbudowana głównie z krzemu. Powstała dawno temu z okrzemek, czyli skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów. W jej skład wchodzą również m.in.: magnez, wapń, żelazo, sód.

Gdzie jest wykorzystywana?

Diatomit jest stosowany w przemyśle oraz w produktach spożywczych dla ludzi i zwierząt. Obie odmiany różnią się składem, więc należy dokładnie zapoznać się z produktem, który zamierzamy używać. Ziemia diatomitowa, którą możemy spożywać ma właściwości prozdrowotne i jest wykorzystywana w lekach, żywności i suplementach diety.

Co daje spożywanie diatomitu?

Ziemia okrzemkowa po spożyciu rozpuszcza się w żołądku i zmienia w przyswajalny kwas ortokrzemowy, który wspiera oczyszczanie organizmu z pasożytów, złogów i toksyn. Ponadto pozytywnie wpływa na:

  • redukcję przykrego zapachu z ust
  • przyśpiesza oczyszczanie krwi
  • działa niczym przeciwutleniacz
  • zmniejsza poziom złego cholesterolu.
  • wpływa pozytywnie na układ odpornościowy
  • poprawia ruchy perystaltyczne jelit i zdolność wypróżnień
  • przyśpiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie

Podobno (choć nie ma badań naukowych w tym zakresie) obniża ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza objawy alergii i poprawia jakość snu.

A to wszystko bez negatywnego wpływu na bakterie, które są dla naszego organizmu pożyteczne.

Jaki wpływ ma na urodę?

Regularne spożywanie ziemi okrzemkowej poprawia kondycję skóry, włosów, paznokci oraz wyrównuje koloryt cery. Diatomit jest również stosowany w pielęgnacji zębów. Dzięki temu, że działa jak glinka używa się go również w formie maseczek do pielęgnacji skóry porowatej i trądzikowej. Bogaty skład ziemi okrzemkowej daje nam ponadto efekt odmłodzenia skóry. Można ją stosować do wygładzania cery czy polerowania paznokci. Kupując tylko ten jeden produkt możemy sprawić sobie w domu własne SPA, sporządzając maseczki na ciało i twarz, kąpiele regeneracyjne, peeling do pięt i wiele, wiele innych. Internet jest bogaty w przepisy na domowe specyfiki z wykorzystaniem ziemi okrzemkowej. 

Gdzie jeszcze można stosować ziemię okrzemkową?

Diatomit przemysłowy z kolei jest składnikiem filtrów do wody, środków ochrony roślin i insektobójczych, pomaga także w walce z pluskwami i pchłami. Sprawdza się jako pochłaniacz wilgoci i zapachów w kuwetach i klatkach. A to nie wszystkie możliwości tej sprytnej skały.

Ziemia okrzemkowa może być stosowana w formie tabletek lub proszku. Zaleca się spożywać ją na czczo. Choć efekty jej stosowania można zaobserwować dopiero po około 6 miesiącach, to kuracja nie jest droga, bo cena w zależności od producenta, opakowania i składu wacha się od 20 do 60 zł. Można ją nabyć w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub Internecie. Powinna mieć odpowiedni certyfikat, tak byśmy mieli pewność, że jest przeznaczona do spożycia. Choć nie ma przeciwskazań do jej stosowania, to jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Fanką stosowania ziemi okrzemkowej jest między innymi Anna Lewandowska, która na swoim blogu zachęca do kuracji ziemią okrzemkową: „ …w niedługim czasie nie tylko oczyścicie organizm, ale też zyskacie więcej energii potrzebnej do walki z codziennymi zmaganiami”. Może warto spróbować?

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Lena Gron

Specjalistka ds. PR, dziennikarka, copywriter. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Komunikacji Społecznej i Public Relations. Niezależna dusza, ciekawa świata i ludzi. Propagatorka humanitarnego traktowania zwierząt, wegetarianka, praktykująca zero waste i slow life.

Zostaw odpowiedź