Jak znaleźć motywację do działania?

motywacja
Photo by Jessica Lewis on unsplash.com

Sezon letni to cudowny okres regeneracji, ładowania baterii, wypoczynku, relaksu, wyjazdów i beztroski. Wszyscy kochamy ten czas, kiedy możemy na chwilę zapomnieć o codzienności i uwolnić się od obowiązków, by w pełni korzystać z uroków wakacji. Jednak, gdy upragniony urlop dobiega końca, nadchodzi czas na wielki powrót. W jaki sposób wrócić do rzeczywistości po wspaniałych dniach 'nicnierobienia'? Jak odnaleźć motywację do dalszego działania?

Przygotuj plan

Po pierwsze nie wpadaj w panikę, ale też nie bujaj w obłokach. Ani jedno, ani drugie nie przyniesie zamierzonego efektu. Działanie w emocjach raczej nigdy nie zapowiada nic dobrego, więc denerwowanie się, frustrowanie czy irytacja na pewno nie będzie właściwą ścieżką. Odkładanie wszystkiego na później również nie, ponieważ tylko spowolni to, co masz do zrobienia i tym samym sprawi, że będziesz miała mniej czasu na realizację zadań. Świetnym pomysłem jest zastanowienie się nad nadchodzącymi obowiązkami lub tym, co chciałabyś osiągnąć i przygotowanie planu. Taka lista to pierwszy krok, który pomoże Ci wytrwać przy swoich postanowieniach. Postaraj się, by nie były one ani zbyt wygórowane, ani też za mało ambitne. Twój plan powinien być realny, możliwy do osiągnięcia oraz odrobinę wymagający. Jeśli taki nie będzie, wyrwanie się z wakacyjnego marazmu nie pójdzie łatwo.

Ustal priorytety

Przyjrzyj się dokładnie temu co zaplanowałaś i realnie rozłóż czynności w czasie. Zobacz jakie masz możliwości, dopasuj aktywności do kalendarza. Ustal priorytety i zacznij realizować swoje cele małymi krokami. Nie wrzucaj sobie na głowę wszystkiego na raz, ponieważ takie działanie tylko Cię zniechęci. Realnie określ w czasie to do czego dążysz i staraj się trzymać planu. Zastanów się nad tym co jest dla Ciebie ważne, co wymaga większego zaangażowania i na co będziesz potrzebowała dłuższego okresu czasu. Jeśli czujesz, że jakiś punkt Twojego planu Cię przerasta, spokojnie zaplanuj go na później, ale w zamian ustal inny, ważny cel, łatwiejszy do osiągnięcia. W ten sposób unikniesz rozczarowania i frustracji już na początku drogi.

Nagradzaj się

Za każdy mały krok do celu wyznacz sobie nagrodę. Ważne by była to nagroda motywująca do dalszej realizacji planów. Czyli jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnych, powakacyjnych kilogramów, nagrodą nie może być bezkarne objadanie się. W zamian za to wybierz się na zakupy modowe, może już niebawem będziesz mogła sięgnąć po mniejszy rozmiar? O tak, to zdecydowanie motywująca nagroda.

Wytrwałość

Wytrwałość to z całą pewnością klucz do sukcesu. Aby osiągnąć wyznaczone cele, wytrwałość musi nam stale towarzyszyć. Bez niej nasze działania nie dojdą do skutku. Wytrwałość to siła i determinacja do osiągnięcia sukcesu. Każdy ma czasami gorszy dzień, chwilę słabości, brak motywacji, jeśli jest to zjawisko krótkotrwałe, nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak taki stan trwa tygodniami, z pewnością nie przybliży nas do spełnienia. Wytrwałość to umiejętność wyznaczenia sobie priorytetów i dążenie do ich realizacji za wszelką cenę. Nie ważne czy pada śnieg, grad, deszcz lub też zwyczajnie mamy ochotę obejrzeć serial.

Pamiętaj o odpoczynku i regeneracji

Odpoczynek i regeneracja jest równie ważna jak i działanie. Pomiędzy tymi dwoma czynnościami należy postawić znak równości. By działać efektywnie potrzebujemy także wartościowej regeneracji. Bez niej łatwo wpadniemy w błędne koło demotywacji, braku zapału, chęci i słabych wyników. Celowo napisałam, ze pomiędzy działaniem, a regeneracją należy postawić znak równości, ponieważ żadne z nich nie powinno przeważać nad drugim. Jeśli z czystym sumieniem przyznamy, że jedno równoważy drugie, to możemy być z siebie dumne! Jesteśmy na właściwej drodze.

Sprawdzaj postępy

Pamiętaj, aby co jakiś czas wracać do kalendarza i mierzyć swoje postępy. Rób notatki, zapisuj osiągnięcia i odhaczaj zrealizowane zadania. Dzięki temu będziesz mogła sprawdzić w jakim punkcie się obecnie znajdujesz i ile jeszcze drogi przed Tobą. Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku upragnionego celu, to Twój mały sukces!

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *