5 sposobów na relaks w domowym zaciszu

Sposoby na relaks
Photo by cottonbro studio on pexels.com

Wakacje dobiegają końca, zrobiłaś listę zadań, szykujesz się na wielki powrót, jesteś w pełni zmotywowana do działania i nagle okazuje się, że ogromny wir obowiązków wciągnął Cię tak szybko, że nawet nie zdążyłaś mrugnąć. Witamy ponownie! Ciężki dzień w pracy czy gromadzący się stos zadań do zrobienia w domu bardzo szybko potrafią sprowadzić na ziemię. I właśnie w taki sposób błyskawicznie zapominamy o tym co udało nam się wypracować przez te wspaniałe dwa tygodnie wakacji. Życie w ciągłym biegu generuje ogromne pokłady stresu, który wpływa bardzo destrukcyjnie na organizm. Jak sobie z tym poradzić? Przedstawiamy 5 sposobów na relaks w domowym zaciszu!

Jak poradzić sobie ze stresem

Stres dla wielu ludzi jest nieodłącznym towarzyszem codzienności. Denerwujemy się z powodu ogromu pracy, stale kurczącego się czasu, obowiązków, a także wtedy gdy coś nie idzie po naszej myśli, stoimy w korku czy ktoś skomentuje nasze działania w niewłaściwy sposób. Wszystkim tym sytuacjom oczywiście stale towarzyszy stres. I choć nauczyłyśmy się odsuwać myśli o nim na bok nie znaczy wcale, że nas to nie dotyczy. Myślimy, że tak to już jest i że kompletnie nie mamy na to wpływu. Nic bardziej mylnego! Stresujące sytuacje stale przydarzają się w życiu, ale tylko od nas zależy w jaki sposób na nie zareagujemy. Oczywiście łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Wszystko to wiąże się z pracą nad sobą, a przede wszystkim swoimi myślami. I choć nie jest to proste zadanie, z pewnością bardzo opłacalne! Poza codzienną praktyką uważności i monitorowaniem własnych reakcji, świetnym rozwiązaniem będzie także postawienie na relaks w domowym zaciszu.

Relaks w domowym zaciszu

Dom powinien emanować energią spokoju, harmonii i ciepła. Niestety nie zawsze tak jest, a szczególnie rano, gdy w pośpiechu szykujemy się do pracy, dzieci do szkoły i jeszcze trzeba wyprowadzić psa na spacer. Popołudnia też nie zawsze temu sprzyjają, ponieważ to czas zakupów, przygotowywania posiłków, zmywania i innych domowych zajęć. Najlepszą zatem porą będą oczywiście wieczory, gdy po całym dniu krzątaniny, możemy w końcu usiąść i głęboko odetchnąć. Jednakże najczęściej właśnie wtedy jesteśmy tak zmęczone, że jedyne co nam pozostaje to włączyć serial i nie ruszać się z kanapy już do końca wieczoru. I może czasami jest to naprawdę dobre rozwiązanie, ale pamiętajmy, że istnieją także inne, dużo bardziej skuteczne sposoby na relaks w domowym zaciszu.

 1. Aromatyczna kąpiel
  Często w natłoku codziennych obowiązków, kąpiel traktujemy na równi z nimi. Bierzemy szybki prysznic i po sprawie. Ale gdyby uczynić z niej swój codzienny, wieczorny rytuał, z pewnością wpłynęłaby na nas odprężająco. Wystarczy, że zadbamy o odpowiedni nastrój, świeczki, naturalne olejki, szczotkowanie ciała, relaksującą muzykę. Te wszystkie drobne elementy potrafią zdziałać cuda.
 2. Dyfuzor zapachowy
  To wspaniałe urządzenie, które nie tylko poprawia jakość powietrza w domu, ale również ma zbawienny wpływ na nastrój, sen i wypoczynek. Dzięki zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych, możemy osiągnąć naprawdę cudowny efekt nastrajający do regeneracji.
 3. Fontanna domowa
  Pewnie nie raz miałaś przyjemność korzystać z tych wspaniałych pomieszczeń relaksacyjnych, przeznaczonych do odpoczynku po sesji w saunie. Zazwyczaj panuje w nich półmrok, znajdują się także leżaki, a w tle słychać szum strumyka. Taki sam efekt możemy osiągnąć instalując w swojej sypialni domową fontannę. Do tego wystarczy, ciepłe oświetlenie, ulubiona książka i wspaniały nastrój gwarantowany.
 4. Joga
  Joga to system filozofii indyjskiej, dążący do uzyskania stanu absolutnej wolności. Na Zachodzie pod pojęciem 'joga' rozumiemy przede wszystkim zestaw relaksujących bądź rozciągających ćwiczeń korzystnie wpływających na nasze ciało. Czy postanowimy zgłębić ten temat, czy też skupimy się na zachodnim sposobie pojmowania jogi - włączając ją do codziennego harmonogramu, na pewno odczujemy jej dobroczynny wpływ na organizm.
 5. Medytacja i pranayama
  Medytacja to praktyka bycia tu i teraz, odpuszczenia myśli o przyszłości czy przeszłości i wyciszenia umysłu. Regularne ćwiczenia zapewniają uczucie spokoju, harmonii, relaksu. To nauka trwania w chwili obecnej. Dzięki niej, możemy oderwać się choć na moment od codziennej gonitwy myśli. Praktyką wspierającą medytację i pomagającą skoncentrować się na chwili obecnej jest pranayama, czyli świadomy oddech. Dzięki wyciszeniu i obserwacji oddechu dużo łatwiej będzie nam nauczyć się być tu i teraz.
Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *