walka z czasem - kosmetyki

Walka z czasem, czyli kosmetyki przeciwstarzeniowe

adobe stock

Kosmetyki przeciwstarzeniowe - fakty i mity. Starzenie się skóry, drugiego co do wielkości organu w ludzkim ciele, pełniącego funkcję ochronną przed negatywnymi wpływami środowiska zewnętrznego, sprawia, że skóra staje się niedostatecznie nawodniona, mniej elastyczna i mniej jędrna, a na jej powierzchni pojawiają się bruzdy i zmarszczki. To powolny i naturalny proces, który został podzielony przez naukowców na kilka typów, główne z nich to: wewnątrzpochodne (związane z czynnikami genetycznymi i hormonalnymi) oraz zewnątrzpochodne (wywołane głównie promieniowaniem słonecznym). Zatem czy da się opóźnić starzenie się skóry stosując kosmetyki przeciwstarzeniowe?

Kosmetyki przeciwstarzeniowe

Ze względu na swoje funkcje lub działanie, kosmetyki przeciwstarzeniowe można podzielić na trzy kategorie: kosmetyki nawilżające, kosmetyki antyoksydacyjne oraz biologicznie aktywne. Współczesna technologia pozwala na udoskonalanie receptur kosmetyków jednak najważniejszym elementem każdego kosmetyku przeciwstarzeniowego jest składnik aktywny. Na rynku kosmetyków przeciwstarzeniowych często widujemy: preparaty złuszczające, kremy, serum oraz maski, których cechą wspólną jest wpływ na poprawę wyglądu skóry. Czy kosmetyki przeciwstarzeniowe działają? Badania naukowe wykazują, że kosmetyki przeciwstarzeniowe w mniejszym lub większym stopniu, spowalniają procesy starzenia się skóry. Mało tego wciąż odkrywane są nowe, skuteczniejsze receptury.

Kremy przeciwstarzeniowe

Krem przeciwstarzeniowy jest emulsją, którego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Kremy różnią się składem i zastosowaniem. Uwzględniając rodzaj cery i przeznaczenie kremy przeciwstarzeniowe dzielimy na:

  • kremy na dzień - lekkie emulsje
  • kremy na noc - gęste, bogate konsystencje
  • kremy pod oczy
  • kremy na szyję i dekolt

Jaki krem przeciwstarzeniowy wybrać?

W dobrych kremach wykorzystuje się kompleksy naśladujące NMF (Natural Moisturising Factor), czyli naturalny czynnik nawilżający, którego zadaniem jest chronić skórę przed odwodnieniem. Kolejnym punktem w doborze kremu na który trzeba zwrócić uwagę jest składnik aktywny, który redukuje oznaki starzenia lub im przeciwdziała np. retinol, koenzym Q10, kwas hialuronowy. O skuteczności kremu decydują struktury ułatwiające przenikanie przez skórę substancjom. Pierwszymi takimi strukturami były liposomy. Nowej generacji kremy wykorzystują natomiast liposomy biomimetyczne, które budową i składem przypominają struktury błon biologicznych w skórze.

Więcej o Retinlou możecie dowiedzieć się: Cała prawda o Retinolu! Czy warto stosować kosmetyki z retinolem?

Krem na noc
Krem na noc
Medik8 Night Ritual Vitamin A

Przeciwzmarszczkowy krem na noc bogaty w odmładzającą witaminę A, który działa kiedy śpisz, pozostawiając skórę doskonale zregenerowaną i odmłodzoną. Przy codziennym stosowaniu Night Ritual Vitamin A znacząco przebudowuje skórę, zapewniając jej młodszy wygląd. Krem stanowi doskonałe wprowadzenie do filozofii CSA Medik8.

Serum przeciwstarzeniowe

Serum zawiera więcej substancji biologicznie czynnych, dlatego działa szybciej i mocniej niż krem. Podobnie jak w kremach stosuje się w nich struktury ułatwiające przenikanie przez skórę substancjom. Serum możemy stosować profilaktycznie, raz w tygodniu na osuszoną i oczyszczoną skórę lub jako kuracja np. przez tydzień codziennie. Dla większej efektywności serum warto wyposażyć się w krem z filtrem UV, ponieważ serum je rzadko posiada.

Jakie serum przeciwstarzeniowe wybrać?

Przy doborze odpowiedniego serum zwróćmy uwagę na skład, mile widziane składniki to: kolagen, witaminy A, C i E, kwas hialuronowy oraz algi, wyciągi roślinne i olejki. Musimy także pamiętać o doborze receptury serum do rodzaju naszej skóry. Receptur serum jest mnóstwo w zależności od potrzeb/problemów skóry np. dla skóry wrażliwej, na przebarwienia, skóry suchej i odwodnionej, dla skóry trądzikowej, rewitalizujące i przeciwzmarszczkowe, dla zmęczonej skóry.

Maska kosmetyczna

Maskę kosmetyczną nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy, szyi lub innej części ciała i zdejmujemy lub zmywamy po kilkunastu minutach w celu dostarczenia skórze składników regenerujących i odżywczych. W przeciwieństwie do kremu i serum po za zastosowaniu maski obserwuje się jej natychmiastowy efekt. Na rynku napotkacie maski w formie pasty lub kremu zarówno do użytku domowego jak i maski przeznaczone do zabiegów gabinetowych.

Jaką maskę kosmetyczną wybrać?

W celu odżywienia, nawilżenia i regeneracji skóry warto sięgnąć po najpopularniejszą maskę czyli maskę algową. Są one bogate w polisacharydy, alginiany, aminokwasy, witaminy. Do spłycenia drobnych zmarszczek polecamy maskę nawilżającą o podobnych właściwościach do maski algowej. Do głębszych zmarszczek stosuje się maski liftingujące, dzięki której skóra staje się świeższa i oznaki zmęczenia znikają. Ostatnią maską jest maska kolagenowa, gdzie głównym składnikiem jest naturalny hydrolizat kolagenu. Maski kolagenowe poprawiają napięcie i elastyczność skóry oraz wzmacniają działania substancji czynnych.

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *