Czy warto stosować kosmetyki naturalne?

naturalne kosmetyki
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Przy obecnej modzie na bycie fit i eko, zwracamy większą uwagę na produkty szkodliwe dla nas i naszego środowiska. Segregujemy śmieci, nie kupujemy plastiku, używamy produktów naturalnych. Właśnie z tego powodu wiele drogerii zaczęło promować naturalne kosmetyki. Najbardziej popularne są te, dodatkowo sprzedawane w ekologicznych opakowaniach. Jest to świetna inicjatywa, jednak czy, aby na pewno kosmetyki naturalne są lepszym wyborem dla naszej skóry?

Kosmetyki naturalne

Wady kosmetyków naturalnych

Zacznijmy od wad kosmetyków naturalnych. Przede wszystkim są to produkty o krótkiej dacie przydatności, najczęściej jest to kilka miesięcy. W tego typu kosmetykach, naturalny musi być także konserwant, przeważnie jest to alkohol lub witamina E. Wydawać by się mogło, że naturalne kosmetyki są bezpieczne dla każdego, ale niestety tak nie jest. Osoby uczulone na dany składnik, nie będą mogły stosować kosmetyku, który zawiera go w swoim składzie, np. osoba uczulona na cytrusy, nie będzie mogła używać kremu z olejkiem pomarańczowym. Dla alergików, zdecydowanie lepiej sprawdzają się składniki syntetyczne które przede wszystkim są bardziej bezpieczne. Kolejną wadą jest cena kosmetyków. Za jakość trzeba płacić - te słowa pasują tutaj idealnie. Koszt naturalnych składników jest dużo wyższy niż składników syntetycznych, również sama produkcja i magazynowanie składa się na wyższą cenę kosmetyków. Z tego też powodu zdecydowanie bardziej budżetowym rozwiązaniem będą kosmetyki ze składem syntetycznym.

Zalety kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne mają jednak zdecydowanie więcej zalet niż wad. Składniki naturalne są dużo lepiej przyswajalne i wchłaniają się łatwiej od składników syntetycznych. Tego typu kosmetyki składają się głównie z olejków, wosków, ekstraktów oraz maseł, które pozytywnie oddziałują na naszą skórę. Obecnie w sieci istnieje mnóstwo przepisów, z których dowiemy się jak przygotować własny kosmetyk w domu. Może być to świetna zabawa i nowe doświadczenie. Kosmetyk zrobiony własnoręcznie można podarować bliskiej osobie w formie prezentu. Kosmetyki naturalne nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia, są wolne od parabenów, silikonów i sztucznych substancji zapachowych. Aktualnie na rynku dostępne są nie tylko naturalne kosmetyki pielęgnacyjne, ale także produkty do makijażu. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Kosmetyki naturalne a środowisko

Poza tym, że kosmetyki naturalne wpływają korzystnie na naszą skórę, ich największą zaletą jest fakt, że dzięki nim możemy dbać o nasze środowisko. Przemysł chemiczny tworzący kosmetyki ze składników syntetycznych wytwarza chemikalia, które bardzo negatywnie wpływają na gospodarkę naturalną, niszcząc naszą planetę. Wybierając kosmetyki naturalne robimy krok w stronę ekologii. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzać jakie produkty kupujemy, ta pozornie błaha rzecz ma naprawdę ogromne znaczenie.

Avatar of Joanna Grzegorczyk
Copywriter z zamiłowania. Interesuje się modą, popkulturą, szeroko pojętą tematyką beauty oraz mocnymi thrillerami. Wolne chwile spędza na oglądaniu seriali, czytaniu książek i słuchaniu muzyki.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *