woda i energia

Brakuje Ci energii? Zacznij od picia wody!

Picie wody / fot. pexels.com

Większość z nas wie, że ciało człowieka składa się w ok. 70% z wody. Ale czy wiecie, że nie dostarczając organizmowi wody w wystarczających ilościach zaburzamy jego prawidłowe funkcjonowanie? Jakie mogą być objawy nawet niewielkiego odwodnienia? I jakie triki zastosować, żeby pamiętać o piciu wody i spożywać jej więcej?

Woda

Woda pełni w naszym ciele wiele istotnych funkcji, dlatego bardzo ważne jest spożywanie jej w odpowiednich ilościach. Wiele źródeł zakłada, że dorosła kobieta powinna spożywać jej średnio 2 litry dziennie, a mężczyzna o 0,5 litra więcej. Oczywiście zapotrzebowanie na wodę w przypadku każdego z nas może być inne. Przykładowo gdy prowadzimy aktywny tryb życia, ciężko pracujemy fizycznie czy też wyczynowo uprawiamy sport, powinniśmy zwiększyć ilość wypijanej wody w ciągu dnia. Również w przypadku chorób, przeziębień, podwyższonej temperatury i upałów konieczne będzie spożywanie wody w większych ilościach.

Jakie funkcje w organizmie pełni woda?

Bez wody jesteśmy w stanie przeżyć ok. 3 dni, nie więcej. Dla porównania bez jedzenia możemy żyć nawet przez miesiąc. Woda jest nam do życia po prostu niezbędna. Najważniejsze funkcje wody:

  • zapewnia prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu
  • pozwala wchłaniać się składnikom odżywczym
  • jest budulcem naszego organizmu, znajduje się w każdej komórce, tkance i narządach
  • reguluje ciśnienie, temperaturę oraz pH
  • ułatwia prawidłową pracę nerek
  • wspomaga usuwanie toksyn za pomocą potu i moczu
  • umożliwia regenerację skóry oraz nawilża ją od wewnątrz
  • uśmierza ból
  • reguluje apetyt i powoduje uczycie sytości
  • gasi pragnienie i poprawia koncentrację

Konsekwencje deficytu wody w organizmie

Konsekwencjami picia zbyt małej ilości wody może być osłabienie, brak koncentracji, a nawet bóle głowy. Natomiast ciężkie odwodnienie może doprowadzić do śmierci. Jakie sygnały wysyła nam organizm gdy potrzebuje wody? Przede wszystkim odczuwamy pragnienie, ślinianki produkują małą ilość śliny, usta wysychają, a na języku może pojawić się biały nalot. Jesteśmy również osłabieni, nie możemy się skoncentrować, występują bóle i zawroty głowy. Powinniśmy też zwrócić uwagę na kolor moczu. Jeśli jest bardziej żółty niż zwykle to również znak, że potrzebujemy nawodnienia.

Warto wspomnieć również o tym, że możemy z ilością wody przesadzić. Może się tak stać szczególnie gdy jednorazowo przyjmiemy zbyt dużą ilość wody. Może to spowodować wypłukanie ważnych substancji dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, często wapnia czy potasu. Mogą się również pojawić obrzęki, skoki ciśnienia i poziomu sodu w naszej krwi.

Jak pić więcej wody?

Najczęściej zdarza się jednak, że pijemy za mało wody w ciągu dnia. Słyszy się nawet o przypadkach, że szklanka herbaty zaparzona rano wystarcza komuś na cały dzień i nie odczuwa on pragnienia. Natomiast jest to błąd. Jak zatem wprowadzić nawyk picia wody na stałe do naszego harmonogramu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów:

  • rano po przebudzeniu, zanim zaparzymy kawę czy herbatę, zacznijmy dzień od szklanki wody. Może to być woda z cytryną lub imbirem, jeśli nie lubimy wody bez smaku, a dodatkowo pobudzimy trawienie na resztę dnia
  • jeśli wychodzimy z domu postarajmy się mieć butelkę wody zawsze przy sobie, to ułatwi nam regularne picie wody
  • jeśli pracujemy przy komputerze czy innym stanowisku, zadbajmy o to, żeby szklanka wody zawsze znajdowała się w pobliżu wzroku, wtedy chętniej po nią sięgniemy
  • jedzmy warzywa i owoce, bo one również zawierają potrzebną nam wodę
  • Pamiętajmy również, że nie tylko woda w czystej postaci nawadnia nasz organizm. Wspomniane owoce czy warzywa oraz pożywienie takie jak zupy, koktajle i produkty mleczne są równie ważne w dostarczeniu nam wody. Uważajmy jednak na zbyt duże ilości kawy i herbaty (zwłaszcza czarnej), zawierają one kofeinę i potrafią przynieść odwrotny skutek i prowadzić do odwodnienia organizmu.

Woda mineralna czy źródlana? Jaką wybrać?

Woda mineralna od wody źródlanej różni się zwłaszcza tym, że woda mineralna posiada dużą ilość składników mineralnych. Takich jak : wapń, magnez, sód, fluorki, żelazo, wodorowęglany, siarczany, chlorki. Zatem jeśli masz niedobory składników mineralnych będzie to dobry wybór. Natomiast wody mineralne są różne: nisko, średnio i wysokozmineralizowane. Wysokozmineralizowane polecane są sportowcom lub podczas upałów dla osób dorosłych, które szybciej tracą minerały np. z potem. Na co dzień powinniśmy wybierać wody średnio i nisko zmineralizowane lub źródlane, zwłaszcza jeśli chodzi o spożywanie jej przez dzieci.

Avatar of Klaudia Okularczyk-Rasińska
Właścicielka salonu Glam Nails Studio, kochająca koty, motocykle, książki i medytację. Fascynuje się technikami ezoterycznymi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *