Cała prawda o Retinolu! Czy warto stosować kosmetyki z retinolem?

Cała prawda o Retinolu
Retinol / fot. Adobe Stock

Retinol jest dokładnie przebadanym składnikiem kosmetyków, uznawanym za jedną z najlepiej działających substancji przeciwstarzeniowych. Niezwykle ceniony przez producentów, którzy zgodnie twierdzą, że składnik ten skutecznie odmładza skórę i sprawia, że wygląda ona o niebo lepiej. Czy aby na pewno?

O retinolu mówi się także, że działa podrażniająco na skórę, nie powinien być stosowany przy cerze wrażliwej i trądzikowej, a także, że może uczulać. Która z tych wersji jest prawdziwa? Kosmetyki z retinolem zdziałają cuda na naszej skórze, czy może wręcz przeciwnie?

Czym jest retinol?

Retinol potocznie nazywany jest witaminą A. Jednak sama witamina A nie jest pojedynczą substancją, a grupą organicznych związków chemicznych zaliczaną do retinoidów. Charakteryzują się one podobną budową i aktywnością, a także tym, że pełnią wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie ludzkim. Pozytywnie wpływają na działanie narządów wzroku, układu pokarmowego i oddechowego, partycypują w procesach odpornościowych oraz podziałach komórkowych, wpływają oczywiście także na stan naszej skóry.

Retinoidy dzielimy na trzy generacje:

 • związki monoaromatyczne - retinol, aldehyd retinowy, tretinoina, izotretinoina, kwas retinowy.
 • związki aromatyczne - acytretyna, etretynian, motretynid
 • poliaromatyczne retinoidy - asapalen, beksaroten, tazaroten
Retinol Witamina A

Największą aktywność biologiczną wykazuje retinol i to właśnie ten składnik jest podstawową formą witaminy A. Retinol dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Znajduje się w warzywach, np. w marchwi, brokułach, szpinaku, pomidorach, czy sałacie, a także w owocach: w morelach, pomarańczach, brzoskwiniach. Jeśli chcesz, aby witamina A prawidłowo się wchłaniała, łącz zawierające ją warzywa z małą ilością zdrowych tłuszczów.

Retinol w kosmetykach - jak działa?

Retinol znajdujący się w kosmetykach łatwo przenika przez warstwę rogową naskórka i przynosi naszej cerze wiele korzyści. Lista tych pozytywnych właściwości jest dość długa. Oto jak działa:

 • redukuje zmarszczki,
 • przeciwdziała oznakom starzenia się skóry,
 • poprawia elastyczność skóry,
 • poprawia nawilżenie skóry, ponieważ stymuluje wytwarzanie kolagenu, elastyny oraz glikozaminoglikanów,
 • wygładza skórę, niweluje jej szorstkość,
 • pozytywnie wpływa na paznokcie i włosy - wzmacnia je,
 • redukuje przebarwienia,
 • antyoksydany - przeciwdziała aktywności wolnych rodników,
 • przyspiesza odnowę naskórka oraz łagodzi objawy trądziku.

Kto powinien stosować kosmetyki z retinolem?

Jak wiadomo, gęstość kolagenu w skórze spada z wiekiem, średnio o 2% rocznie. Dlatego po 26 roku życia, skóra staje się mniej elastyczna i napięta, co skutkuje późniejszym pojawieniem się zmarszczek.

Retinol, jako składnik przeciwstarzeniowy, może sprawdzić się jako środek zapobiegawczy i opóźnić ten proces. Dlatego warto sięgać po kosmetyki z tym składnikiem już w okolicach trzydziestych urodzin.

Kosmetyki z witaminą A są w szczególności polecane osobom dojrzałym, z widocznymi już zmarszczkami, przebarwieniami posłonecznymi, bądź z widocznie mniej jędrną skórą. Retinol świetnie sprawdzi się także u osób, które chciałyby poprawić koloryt skóry.

Kosmetyki z tym składnikiem mogą być również doskonałym remedium na zmiany trądzikowe. W szczególności kremy z witaminą A są polecane osobom borykającym się z młodzieńczym trądzikiem.

Retinol - jak stosować?

Retinol - Użytkowanie

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z retinolem, sięgaj po kosmetyki z niskim stężeniem tej substancji. Efektem ubocznym zbyt wysokiej aktywności retinolu może być podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Zalecane stężenie to 0,1-0,3%.

Kosmetyki najlepiej stosować co 2-3 dni, naprzemiennie z kosmetykami łagodząco-nawilżającymi. Dzięki temu wzmocnimy barierę hydrolipidową i ukoimy podrażnioną skórę. Retinol ma właściwości fotouczulające (skóra jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych), dlatego kremy z tym składnikiem powinny być stosowane wieczorem (na noc). Jeśli stosujesz kosmetyk na dzień, zawsze używaj kremu z wysokim filtrem SPF.

Gdy Twoja skóra przyzwyczai się do małego stężenia retinolu, możesz zacząć stosować kosmetyk codziennie, a z czasem sięgać po produkty z wyższym stężeniem witaminy A.

Pierwsze efekty zobaczysz po około 3 miesiącach regularnego stosowania kosmetyku. Warto wprowadzić retinol na stałe do swojej pielęgnacji, ponieważ nie tylko sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać młodziej, ale również poprawi jej koloryt i nawilżenie.

Przeciwwskazania

Retinol stosowany w zbyt dużym stężeniu (w szczególności w początkowej fazie kuracji), może prowadzić do podrażnienia i nadmiernego przesuszenia skóry. Dlatego zaczynając kurację, należy zachować szczególną ostrożność.

Według badań retinol stosowany na skórę nawet w niewielkiej ilości może być wchłaniany do krwiobiegu. Dlatego wszelkiego rodzaju kosmetyki i zabiegi z retinolem są bezwzględnie przeciwwskazane w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Stosowanie kosmetyków z retinolem w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać trwałe zaburzenia rozwojowe płodu. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia retinolem w profesjonalnych klinikach pacjentki muszą przedstawić negatywny wynik testu ciążowego. W przeciwnym razie kuracja nie może się rozpocząć.

Avatar of Joanna Grzegorczyk
Copywriter z zamiłowania. Interesuje się modą, popkulturą, szeroko pojętą tematyką beauty oraz mocnymi thrillerami. Wolne chwile spędza na oglądaniu seriali, czytaniu książek i słuchaniu muzyki.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *