Najbardziej kontrowersyjne diety

Na zdjęciu widzimy biały metr krawiecki zwinięty i zawieszony na widełkach na żółtym tle.
unsplash.com

Jeżeli interesujecie się zdrowym odżywianiem, z pewnością doskonale zdajecie sobie sprawę jak wiele różnych diet i planów żywieniowych można znaleźć w sieci. Dieta zielona, śródziemnomorska, surowa, posty sokowe, dieta wegetariańska, wegańska, DASH i wiele, wiele innych. Wybór jest naprawdę ogromny! Są diety, na które moda trwa tylko przez chwilę, takie o których mało kto słyszał, a także te niezwykle kontrowersyjne, obecne na językach wszystkich. Do ostatniej grupy z pewnością należy dieta Dukana, ketogeniczna, kopenhaska oraz post suchy. Na czym polegają?

Cztery najbardziej kontrowersyjne diety

Dieta Dukana

Dieta Dukana opiera się przede wszystkim na spożywaniu białka, a ograniczeniu węglowodanów i tłuszczy. Składa się z czterech faz, gdzie pierwsza z nich polega na wyłącznym spożywaniu produktów proteinowych przez określoną ilość dni. Dozwolone są mięsa (drobiowe, wołowe, cielęce), ryby i owoce morza, a także chudy nabiał (odtłuszczone jogurty, twarogi), jajka, słodziki i napoje typu light.

Druga faza zezwala na włączenie do diety warzyw i spożywanie ich naprzemiennie z białkami. Przez kilka dni można jeść produkty proteinowe w połączeniu z warzywami, a następnie przez kilka dni same białka, które w dalszym ciągu są podstawą żywienia. Ten etap powinien trwać tak długo, aż uda się osiągnąć swój cel jakim jest utrata określonej liczby kilogramów.

Faza trzecia to już nieco bardziej urozmaicony sposób żywienia (dozwolone są owoce, makarony, ryż, ziemniaki, ale tylko dwa razy w tygodniu), raz w tygodniu także należy powrócić do fazy pierwszej, czyli samych białek. Długość tego etapu uzależniona jest od efektów, które osiągnięto w fazie drugiej. Ilość zrzuconych kilogramów należy pomnożyć x10. Wynik to długość fazy trzeciej.

Ostatni etap diety Dukana nie ma już wielkich ograniczeń co do sposobu żywienia, jednakże trzeba unikać niezdrowego jedzenia - fast foodów, słodyczy, chipsów itp. Raz w tygodniu należy zrobić 'detoks' i powrócić do sposobu żywienia z fazy pierwszej.

Mimo iż dieta Dukana zapewnia wspaniałe rezultaty i pomaga wrócić do formy osobom z bardzo zaawansowaną nadwagą, ma bardzo wielu przeciwników za sprawą licznych skutków ubocznych, które gwarantuje. Dieta białkowa bardzo obciąża cały organizm, a przede wszystkim nerki oraz wątrobę, dodatkowo w pierwszej fazie nie dostarczamy żadnych witamin. Niedobór takich składników jak tłuszcze i węglowodany nie wpływa korzystnie również na funkcjonowanie mózgu, który do prawidłowej pracy potrzebuje glukozy.

Dieta ketogeniczna

Numer 2 na naszej liście to dieta ketogeniczna, która w głównej mierze polega na spożywaniu tłuszczy, a ograniczeniu węglowodanów i białka. Jest to całkowite wywrócenie piramidy żywieniowej do góry nogami. Podstawą jest masło, oleje (kokosowy, lniany, sezamowy), smalec, orzechy i awokado, ale także tłuste ryby. Dodatkowo białko głównie w postaci mięsa z jak najmniejszą zawartością protein oraz węglowodany - warzywa najlepiej zielone, zawierające małą ilość cukru. Co można jeść? Mięso drobiowe, wołowe, wieprzowe, tłuste ryby i owoce morza, oliwę z oliwek, olej kokosowy, awokado, orzechy, pestki, nasiona, jajka, zielone warzywa jak szpinak, brokuł, seler naciowy, jarmuż, cukinię, sałatę, oliwki, pełnotłuste twarogi, mleko oraz śmietanę. Tłuszcze jednak powinny stanowić aż 75-90% całego pożywienia.

Zabronione są produkty zbożowe czyli makarony, ryże, chleb, owoce, przede wszystkim winogrona, banany, ananas, mango, a także niskotłuszczowe jogurty typu light. Dieta ketogeniczna ma za zadanie obniżyć masę ciała za sprawą wprowadzenia organizmu w stan ketozy, który przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Trzeba mieć jednak na uwadze możliwe skutki uboczne mogące wystąpić z powodu niedoboru węglowodanów, witamin, minerałów, błonnika, a także nadmiernej ilości spożywanych tłuszczy. Częstymi dolegliwościami są bóle i zawroty głowy, senność, zaparcia. Z pewnością dieta ta nie należy do zdrowych planów żywieniowych.

Dieta kopenhaska

To chyba najbardziej rygorystyczna dieta, narzucony limit kaloryczny to niecałe 800 kalorii dziennie! Cały plan trwa 13 dni i nie przewiduje żadnych odstępstw od normy. Główną zasadą diety kopenhaskiej jest sztywne trzymanie się określonych reguł bez stosowania zamienników itp.

Ten plan żywieniowy opiera się na deficycie kalorycznym, dzięki któremu można zrzucić nawet 10 kg w 13 dni! Ceną jaką płacimy za ten efekt jest oczywiście zdrowie, dieta kopenhaska nie dostarcza wystarczającej ilości węglowodanów, a także niezbędnych witamin i innych składników odżywczych. Plan polega na spożywaniu trzech posiłków dziennie o określonych porach. Dozwolone są w małych ilościach chude mięso, jajka, owoce i warzywa. W trakcie diety kopenhaskiej nie zaleca się uprawiać sportu, a właściwie żadnej aktywności fizycznej, ponieważ organizm jest znacznie osłabiony. Ten argument chyba mówi sam za siebie.

Post suchy

Ostatnią, ale niemniej kontrowersyjną dietą jest post suchy. W odróżnieniu od poprzednich, ten plan nie dostarcza absolutnie żadnych wartości odżywczych do organizmu ponieważ polega na ograniczeniu spożywania pokarmów zarówno w formie stałej, jak i płynnej przez określony czas. Innymi słowy dozwolone jest jedzenie i picie przez pewną część dnia/lub nocy, a przez pozostałą nie.

Jeżeli ostatni posiłek kończymy o 18 i wprowadzamy 12 godzin na sucho, pierwszy posiłek, sok czy wodę przyjmujemy dopiero o 6 rano. 12 godzin nie budzi jeszcze większych kontrowersji, jednakże zwolennicy tych postów stosują przerwy trwające 16 godzin, 24 godziny, a nawet 36! Jakie są założenia? Uważa się, że w ten sposób dajemy odpocząć naszemu ciału, które nie jest w żaden sposób obciążone, nie musi poświęcać energii na trawienie, dzięki czemu może się regenerować. Argumenty przeciw? Cały ogrom. Przede wszystkim możliwość odwodnienia, spowolnienie metabolizmu, utrata sił, brak koncentracji, zaparcia, bóle głowy itp.

Podsumowanie

Zdrowe odżywianie to jedno, natomiast rygorystyczne, odchodzące od ogólnie przyjętych norm, plany żywieniowe to już zupełnie inna bajka. Jaka jest różnica skoro jedno i drugie ma na celu utratę zbędnych kilogramów? Zdrowe odżywianie to całkowita zmiana nawyków żywieniowych na stałe. Skutkiem jest oczywiście utrata zbędnych kilogramów, ale także zdrowie i dobre samopoczucie. Rygorystyczne diety bezpodstawnie wykluczające spożywanie określonych składników nigdy nie prowadzą do niczego dobrego. Zbyt szybka i nienaturalna utrata kilogramów to osłabienie organizmu i gwarantowany efekt jo-jo. Aby przejść na dietę dopasowaną do indywidualnych potrzeb najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *