Reiki - czy to czary?

masaż
unsplash.com

Reiki to metoda, która powstała około 3 tysiące lat temu w kulturze tybetańskiej. Jej praktyka polega na pracy z życiową energią. Zgodnie z tą sztuką wszystko z czym mamy do czynienia zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz to energia. Jeżeli jej przepływ jest swobodny cieszymy sie zdrowiem i szczęściem. Jeżeli jednak istnieją jakiekolwiek blokady w ciele uniemożliwiające jej ruch, doświadczamy różnych dolegliwości prowadzących do poważniejszych chorób. Reiki to umiejętność likwidacji tych blokad. Sztuka ta w pewnym okresie czasu spotkała się z ogromnym prześladowaniem. Przeciwnicy teorii nazywali Reiki czarami, a jej praktyków oskarżano o uprawianie czarnej magii. Dopiero pod koniec XIX wieku katolicki ksiądz i wykładowca teologii, a także rektor Uniwersytetu Chrześcijańskiego w Japonii, przywrócił jej wartość. Z biegiem czasu Reiki znalazła swoich zwolenników w Kanadzie, USA, a także w Europie. Obecnie sztuka ta znana jest na całym świecie i praktykowana przez tysiące osób.

Reiki

O co chodzi z tą energią?

'Życiowa energia' w różnych kulturach różnie nazywana jest kolejno: duchem, duszą, energią, umysłem, praną, qi, ki, itd. Wszystko w zależności od kultury i interpretacji. Czym jest ta energia? Qi zaliczana jest do jednej z podstawowych substancji, które krążą w ciele. Zapewnia ona życie i sama jest życiem. Każda żywa istota posiada swoją qi w innym 'stężeniu', co zależy przede wszystkim od genów, obranego sposobu życia itd. Zgodnie z tradycją w tym przypadku chińską - jeżeli mówimy akurat o 'qi', nie tylko istoty żywe posiadają swoją energię, ale też rzeczy, sytuacje i zdarzenia. Innymi słowy - wszystko jest energią. Idąc tym tropem, energię, która płynie także w każdej żywej istocie można wykorzystać do odblokowania barier powstałych w ciele i powodujących różne dolegliwości. Na tym skupia się metoda Reiki.

jeremy thomas FO7bKvgETgQ unsplash

Na czym polega Reiki

Reiki polega przede wszystkim relaksacji oraz redukcji stresu, a także przywracaniu równowagi w organizmie. Jest to metoda, która propaguje życie według pięciu uniwersalnych reguł:

 1. Nie złość się. Często złościmy się z powodów na które nie mamy wpływu. Poświęcamy nasz dobry nastrój i popadamy zły humor z przyczyn od nas niezależnych. Czy warto? Oczywiście nie! Jaki sens ma rozpamiętywanie problemów i zaprzątanie sobie nimi głowy? Nie od dziś przecież wiadomo, że złość piękności szkodzi 🙂
 2. Nie martw się. Zamartwianie się to nic innego jak pisane czarnych scenariuszy we własnych myślach. Czy martwienie się pomaga rozwiązać problemy? Nie! Czy poprawia nastrój? Nie! Więc czemu służy? No właśnie. Niczemu.
 3. Praktykuj wdzięczność. Naucz się być wdzięcznym za wszystko co już masz. Za rodzinę, dom, zdrowie, miłość, pogodę, słońce, wygodne łóżko, śniadanie. Wdzięczność sprawia, że doceniasz to co posiadasz i dostajesz więcej.
 4. Pracuj nad sobą. Inwestuj w swój rozwój, nie osiadaj na laurach, żyj w zgodzie ze sobą, bądź ciekaw świata, odkrywaj co nieznane, realizuj swe marzenia i bądź dobrym człowiekiem.
 5. Okaż szacunek. Sobie, innym, bliskim, nieznajomym, zwierzętom, przyrodzie i światu.

Co jeszcze można rozumieć pod pojęciem Reiki?

Reiki poza pięcioma uniwersalnymi zasadami to również zabieg, metoda relaksacji. Na czym polega? Przede wszystkim na redukcji stresu i napięcia zlokalizowanego w ciele. Warto dodać, że jest sposobem na poprawę samopoczucia zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym. Jak wygląda zabieg Reki? Terapeuta przykłada dłonie do ciała pacjenta, skupiając się na poszczególnych punktach, które wymagają pracy. Dzięki temu wzmacnia przepływ energii, likwidując wszelkie blokady. Prowadzi to do poprawy samopoczucia i zmniejszenia dolegliwości. Jakie jeszcze korzyści osiąga pacjent?

Korzyści płynące z zabiegu Reiki

 • poprawa samopoczucia
 • polepszenie nastroju, jakości snu
 • pozbycie się negatywnych emocji, lęków, depresji
 • wzmocnienie odporności organizmu
 • przyspieszenie regeneracji organizmu
 • redukcja stresu
 • redukcja bólu
 • regulacja pracy układu hormonalnego
 • usprawnianie pracy organów wewnętrznych

Artykuł powstał na podstawie informacji zaczerpniętych ze stron:

https://zyciewharmonii.pl/terapie-naturalne/reiki.php

https://astrosalus.pl/reiki.html

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *