8 marca - Dzień Kobiet

dzień kobiet
Photo by Sam McNamara on Unsplash

Dzień Kobiet zbliża się wielkimi krokami, w poniedziałek, ósmego marca, wszystkie Panie będą mogły celebrować to wyjątkowe Święto. Dzień Kobiet kojarzy nam się przede wszystkim z kwiatkami, drobnymi prezentami i miło spędzonym czasem. Teraz w okresie pandemii zadanie jest nieco utrudnione, ponieważ standardowe rozrywki są mocno ograniczone. Jak spędzić ten dzień by był jednym z najlepszych w roku? I skąd właściwie wzięło się to Święto?

Dzień Kobiet

Trochę historii, czyli geneza Dnia Kobiet

Dzień Kobiet, czyli Święto, do którego z pokolenia na pokolenie podchodzimy coraz mniej poważnie i które kojarzy nam się głównie w kwiatami, drobnymi upominkami wręczanymi z grzeczności, ma znacznie głębsze znaczenie, aniżeli mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. 8 marca wiąże się bezpośrednio z emancypacją kobiet, walką o prawa, równość, godność i ład społeczny. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w 1909 roku za sprawą ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Wówczas kobiety zaczęły głośno mówić o społecznej nierówności oraz żądać równouprawnienia.  Już rok później oficjalnie ustanowiono 8 marca Dniem Kobiet, który wiązał się ze wsparciem oraz pomocą w walce o prawa. W 1911 roku kolejne państwa oficjalnie uznały to święto, a kobiety nie ustępowały w swojej walce o niezależność. Finalnie w roku 1945 podpisano Kartę Narodów Zjednoczonych, która w pełni potwierdziła równość pomiędzy mężczyznami i kobietami. Dzięki nieustępliwej walce, dziś Kobiety zajmują kierownicze stanowiska, mogą prowadzić własne firmy, a wizerunek kury domowej już dawno odszedł w zapomnienie

Jak spędzić ten wyjątkowy dzień?

Wiemy już, że 8 marca to niezwykle ważne Święto - dla nas, Kobiet. To dzień, w którym nasza rola w społeczeństwie zyskała ogromne znaczenie. Warto uczcić go w wyjątkowy sposób. I mimo, że obecnie wiele miejsc jest zamkniętych, mimo iż nie możemy wybrać się do ulubionej restauracji, kina czy kawiarni, nie należy rezygnować! W końcu Dzień Kobiet jest raz w roku.

  • Zrób coś dla siebie. W tym wyjątkowym dniu zadbaj o siebie. Daj sobie czas na odpoczynek, relaks i radość. To Twój Dzień. Zaplanuj go zgodnie z własnymi potrzebami. Może weźmiesz dzień wolny od pracy, poczytasz ulubioną książkę, zostaniesz w łóżku do południa? A może udasz się na spacer, ugotujesz coś dobrego lub pooglądasz ulubione filmy? Pamiętaj to Ty decydujesz. Nie na wszystko mamy wpływ, ale w tym przypadku, może być jak zechcesz 🙂 Podaruj sobie odrobinę luzu!
  • Zadzwoń do mamy, siostry, babci, przyjaciółki, cioci i życz im wszystkiego co najlepsze w tym wyjątkowym dniu! Bo to w końcu nasze Święto! Święto Wszystkich Kobiet!
  • Zrób sobie prezent. Coś o czym zawsze marzyłaś. Nie zastanawiaj się czy wypada, czy warto, czy można. Po prostu to zrób. Nie musi to być nic wielkiego. Nawet najmniejszy drobiazg, który Cię uszczęśliwi.
  • Zaplanuj cokolwiek, co zrealizujesz w ciągu roku. Zrób swoje małe postanowienie, które wcielisz w życie do kolejnego Dnia Kobiet. Niech to będzie Twoja motywacja.
  • Bądź uśmiechnięta i niczym się nie przejmuj! Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu!
Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *