Ajurweda - wszystko o zdrowym odżywianiu i zdrowej diecie

ayurveda
Photo by Chinh Le Duc on Unsplash

Termin "Ajurweda" nie jest dziś jeszcze tak popularny, ani modny jak na przykład "joga". Jednak, jeżeli interesujesz się kulturą Dalekiego Wschodu lub po prostu poszukujesz w sieci informacji na temat zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia czyli niezwykle modnego teraz slow life, w końcu i na to pojęcie natrafisz.

Czym jest Ajurweda?

Wiele źródeł w różny sposób tłumaczy ten termin, jednak sens pozostaje niezmienny: system medycyny indyjskiej, bądź też nauka o zdrowiu lub dosłownie - wiedza o życiu. I jak możemy się domyśleć, podobnie jak joga, powstała tysiące lat temu.

Ajurweda a medycyna

Na czym ten starożytny system polega? I co ma wspólnego z dzisiejszą kulturą? Przede wszystkim opiera się na poszukiwaniu równowagi, życiowego balansu oraz kontaktu z naturą. Jeżeli chodzi o interpretację tego terminu przez pryzmat słowa 'medycyna', Ajurweda może budzić wiele kontrowersji. Niektórzy pomyślą o medycynie niekonwencjonalnej, alternatywnej czy też tzw. pseudomedycynie. Nasuwa się również pytanie: czy jest sprzeczna z nowoczesnymi naukami medycznymi?

Healthy food

Ajurweda - zdrowe odżywianie

A tymczasem, Ajurweda to niedoceniona kopalnia wiedzy, jeżeli chodzi o zdrowe odżywianie, zapobieganie chorobom oraz dbanie o prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zgodnie z tym systemem, właściwie dobrane, naturalne pożywienie, niezwykle korzystnie wpływa na nasz organizm, pomagając utrzymać go w dobrej kondycji. Z kolei jedzenie niezdrowe, ciężkostrawne, przetworzone jest często przyczyną wielu dolegliwości prowadzących do poważnych schorzeń. Jeżeli odżywiamy się w zrównoważony, mądry sposób, cieszymy się zdrowym ciałem i duchem.

Równowaga między ciałem i umysłem

Ajurweda koncentruje się na jedności ciała i umysłu. Nieustanny pęd życia od którego powoli odchodzimy, zdecydowanie nie sprzyjał zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Przewlekły stres, niewłaściwy sposób odżywiania, brak czasu na regenerację i odpoczynek to tylko niektóre przyczyny wielu poważnych chorób. Ajurweda namawia do tego, by żyć w zrównoważony i mądry sposób, dopasowując dietę nie tylko do indywidualnych potrzeb organizmu, ale również do pory roku i tego, co obecnie oferuje nam natura.

Żyj zdrowo

Mimo iż sam termin "Ajurweda" jest jeszcze dziś mało popularny, jednak coraz więcej osób zaczyna odżywiać się bardziej świadomie. Odchodzimy od ery fast foodów na rzecz, zdrowych składników i produktów, czytając etykiety i stając się rozsądnymi konsumentami. Zmierzamy w stronę natury i zdrowego stylu życia, a Ajurweda jest skarbnicą wiedzy, która może nam dostarczyć wielu cennych wskazówek, z których po prostu warto skorzystać!

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *