Czym jest joga?

fot. unsplash.com

Joga to ostatnio bardzo popularny termin, ale czym właściwie jest joga? Na czym polega praktyka? Zajęcia z jogi odbywają się regularnie na siłowniach, wyjazdach i obozach. Obecnie można ją praktykować nawet online, a różne sklepy internetowe oferują wszystkie niezbędne gadżety dla początkujących i bardziej zaawansowanych osób.

Czy jednak przez chwilę zastanawiałaś się czym tak naprawdę jest joga? Sportem? Ćwiczeniami fizycznymi? Rozciąganiem? A może ma związek z medytacją i mantrami? I dlaczego istnieje tak wiele różnych praktyk? W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów podejmujących ten temat, jednak tylko nieliczne wyjaśniają czym tak naprawdę joga jest.

Powiązane artykuły:

Joga

Czym jest joga?

Joga to system filozofii indyjskiej skupiający się na związku pomiędzy ciałem, a umysłem. Dzięki przestrzeganiu ustalonych zasad oraz odpowiedniemu treningowi, joga daje możliwość poznania natury rzeczywistości. Jest to swego rodzaju dyscyplina, która może stać się elementem każdego systemu religijnego. Już w starożytności powstawały pierwsze koncepcje dotyczące jogi, które były kolejno podważane oraz modyfikowane, jednak ostatecznie wszystkie teorie prowadzą do jednego celu – uzyskania stanu absolutnej wolności.

Joga Królewska

Joga Klasyczna. Wieki temu za sprawą Patańdżaliego – indyjskiego filozofa i jogina, ukształtowało się pierwsze pojęcie Jogi Klasycznej, zwanej również Królewską (Radża). System ten polegał, a właściwie polega do dziś na zaawansowanych praktykach medytacyjnych i mentalnych, gdzie główny nacisk położony jest na sztukę koncentracji. Wszystkie późniejsze szkoły jogi opierające się w głównej mierze na medytacji, wywodzą się z właśnie z Jogi Królewskiej. Praktyka Radża Jogi jest na Zachodzie właściwie nieznana. To bardziej podróż wewnętrzna, niejako duchowa, prowadząca do ponownego odkrycia drzemiącego wewnątrz potencjału. 

Hatha Joga

W nielicznych artykułach podejmujących ten temat, pojęcie Radża Jogi przeciwstawia się Hatha Jodze. Pierwsza z nich polega głównie na rozwijaniu duchowej ścieżki, natomiast druga – Hatha Joga skupia się także na ćwiczeniach fizycznych. I ten właśnie styl, zyskał ogromną popularność w Zachodnim Świecie.

Obraz janeb13 z Pixabay

autor Magda K

Specjalistka ds. marketingu, kochająca podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukująca wrażeń 🙂

Dodaj komentarz