Czym jest joga?

Magdalena Klosa

Joga960 5/5

Joga - kobieta
unsplash.com

Joga to ostatnio bardzo popularny termin, ale właściwie czym jest joga? Na czym polega praktyka? Zajęcia z jogi odbywają się regularnie na siłowniach, wyjazdach i obozach. Obecnie można ją praktykować nawet online, a różne sklepy internetowe oferują wszystkie niezbędne gadżety dla początkujących i bardziej zaawansowanych osób.

Czy jednak przez chwilę zastanawiałaś się czym jest joga? Sportem? Ćwiczeniami fizycznymi? Rozciąganiem? A może ma związek z medytacją i mantrami? I dlaczego istnieje tak wiele różnych praktyk? W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów podejmujących ten temat, jednak tylko nieliczne wyjaśniają czym tak naprawdę joga jest.

Co to jest joga?

Joga to system filozofii indyjskiej skupiający się na związku pomiędzy ciałem, a umysłem. Dzięki przestrzeganiu ustalonych zasad oraz odpowiedniemu treningowi, joga daje możliwość poznania natury rzeczywistości. Jest to swego rodzaju dyscyplina, która może stać się elementem każdego systemu religijnego. Już w starożytności powstawały pierwsze koncepcje dotyczące jogi, które były kolejno podważane oraz modyfikowane, jednak ostatecznie wszystkie teorie prowadzą do jednego celu – uzyskania stanu absolutnej wolności.

Obraz janeb13 z Pixabay

Joga Królewska

Joga Klasyczna. Wieki temu za sprawą Patańdżaliego – indyjskiego filozofa i jogina, ukształtowało się pierwsze pojęcie Jogi Klasycznej, zwanej również Królewską (Radża). System ten polegał, a właściwie polega do dziś na zaawansowanych praktykach medytacyjnych i mentalnych, gdzie główny nacisk położony jest na sztukę koncentracji. Wszystkie późniejsze szkoły jogi opierające się w głównej mierze na medytacji, wywodzą się z właśnie z Jogi Królewskiej. Praktyka Radża Jogi jest na Zachodzie właściwie nieznana. To bardziej podróż wewnętrzna, niejako duchowa, prowadząca do ponownego odkrycia drzemiącego wewnątrz potencjału. 

Hatha Joga

W nielicznych artykułach podejmujących ten temat, pojęcie Radża Jogi przeciwstawia się Hatha Jodze. Pierwsza z nich polega głównie na rozwijaniu duchowej ścieżki, natomiast druga – Hatha Joga skupia się także na ćwiczeniach fizycznych. I ten właśnie styl, zyskał ogromną popularność w Zachodnim Świecie.

Oryginalnie ścieżkę Hatha Jogi, czyli głównego nurtu Jogi dominującego na Zachodzie, stanowi siedem grup praktyk: Śodhana (sześć rytuałów oczyszczania), Dridhata (asana – wzmocnienie ciała), Sthairjam (mudra i bandha – postawa stabilności), Dhairjam (Pratjahara – cierpliwość i wytrwałość), Laghwan (Pranajama – lekkość, wnikliwość), Pratjakszam (Dharana/Dhjana – wrażliwość), Samadhi (odosobnienie).

Więcej o Hatha Jodze możecie znaleźć w artykule: Czym jest Hatha Joga?

Rodzaje Jogi – Hatha Joga

Więcej o rodzajach Hatha Jogi możecie znaleźć w artykule: Rodzaje jogi

Najbardziej mistyczna forma jogi

Joga Kundalini to chyba najmniej popularna, a zarazem najbardziej mistyczna forma jogi. W odróżnieniu od innych odmian Hata Jogi, ta praktyka kładzie nacisk również na sferę duchową.

Na czym polega Joga Kundalini? Więcej na ten temat możecie znaleźć w artykule: Joga Kundalini

Magdalena Klosa

Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)

Komentarze