5 sposobów na podniesienie libido

Co to jest libido?
5 sposobów na podniesienie libido / fot. adobe stock

Z niskim libido zmaga się bardzo dużo kobiet. Aktualny tryb życia niestety, ale nam nie pomaga: stres w domu i w pracy, długie siedzenie przed komputerem, brak poczucia własnej wartości, zaburzenia odżywiania...to tylko niektóre z czynników, obniżających ochotę na seks… Jak sobie z tym radzić? Przedstawiam sprawdzone sposoby na podniesienie libido!

Co to właściwie jest libido?

Libido, czyli popęd seksualny, zależny jest od wielu różnych czynników. Nie zawsze sami mamy wpływ na to, jak jego stan w danej chwili się zmienia. Nie jest on również czymś, co wykazuje stałą wartość. Poziom naszego libido warunkowany jest głównie gospodarką hormonalną. W zależności od jej dysfunkcji lub prawidłowego funkcjonowania - możemy odczuwać zupełnie różne poziomy popędu seksualnego. Oprócz hormonów na stan libido wpływa również szeroko pojęty dobrostan człowieka, a także genetyka. Obniżone libido sprawia, że życie seksualne z naszym partnerem przestaje się układać, a w dalszym etapie - powoduje frustrację, sprzeczki i szereg nieporozumień. 

Domowe sposoby na wyższe libido

Domowe sposoby na wyższe libido
Domowe sposoby na wyższe libido / fot. adobe stock

Coraz więcej par zgłasza się do poradni z prośbą o pomoc właśnie w sferze łóżkowej. Bardzo często zakłócona jest ona z powodu braku ochoty na seks jednej ze stron. Na szczęście oprócz pomocy specjalisty istnieje bardzo dużo rzeczy i czynności, których wdrażanie w życie może pomóc nam utrzymać libido na odpowiednim poziomie.

Odpowiednio długi i dobry jakościowo sen 

Zacznijmy od rzeczy najprostszych i najbardziej podstawowych. Sen jest nam do życia i prawidłowego funkcjonowania potrzebny, dokładnie tak jak powietrze, czy jedzenie. Bez niego tracimy zdolność szybkiej reakcji, logicznego myślenia, a także chociażby funkcje poznawcze. Podczas dobrego snu nasz organizm, a przede wszystkim mózg regeneruje się, wycisza i przygotowuje do dalszej pracy kolejnego dnia. Podczas niekończącego się zmęczenia, ostatnie, o czym nasz mózg potrafi myśleć, to seks.

Wbrew pozorom zbliżenia między partnerami nie są jedynie bezmyślną czynnością, a momentem, w którym nasz mózg pracuje równie mocno. Oprócz minimalnych ośmiu godzin ważne są również warunki, w jakich śpimy. Postarajmy się, aby pomieszczenie było przewietrzone, a materac dobrej jakości.

Rezygnacja z używek

Chociaż mówi się, że łyk alkoholu jest bardzo dobrym pomocnikiem w przełamywaniu lodów, to niestety pod kątem poziomu libido nie będzie naszym sprzymierzeńcem. O ile lampka wina od czasu do czasu nie będzie złym pomysłem, tak regularne spożywanie alkoholu zdecydowanie osłabi erekcję u mężczyzn i orgazm u kobiet. Co więcej, podczas nadużywania alkoholu dochodzi do tragicznych w skutkach uszkodzeń wątroby, a to z kolei stwarza chaos w gospodarce hormonalnej. 

Razem z alkoholem idą w parze papierosy. Palenie tytoniu jest jedną z głównych i najbardziej powszechnych przyczyn zaburzeń erekcji u mężczyzn. Już nawet na opakowaniach w sklepie możemy znaleźć informację o tego typu zagrożeniach. W późniejszych etapach stanowią równie duże zagrożenie dla pracy naszej wątroby i gospodarki hormonalnej, co alkohol.

Odpowiednia dieta

Czyli dieta, do której przemycać będziemy afrodyzjaki - produkty wykazujące właściwości podwyższające libido. Spożywając ciężkostrawne jedzenie oraz ogromną ilość tłuszczy sami skazujemy się na obniżenie apetytu na seks. Jedną z najbardziej polecanych przy problemach z popędem seksualnym diet jest dieta śródziemnomorska. Zawiera ona w swoim składzie dużo świeżych warzyw, owoców, ryb i orzechów. 

Jeśli nie chcemy ograniczać się konkretną dietą, pamiętajmy, aby od czasu do czasu na naszych talerzach zagościły owoce morza (na przykład ostrygi, krewetki), orzechy, miód, arbuzy, czy czekolada. Czekolada, w dodatku gorzka, stanowi jeden z najsilniej działających afrodyzjaków. W połączeniu z truskawkami zapewni nam dobre wsparcie podczas chwil bliskości z partnerem.

Zwiększenie codziennej aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia, prowadzony teraz przez większość ludzi, przyczynia się do obniżania popędu seksualnego. Dzieje się tak wówczas, gdy okolice miednicy, lędźwi i dolne partie brzucha przez długi czas są unieruchomione. To właśnie te momenty sprawiają, że dochodzi do niedokrwienia i dysfunkcji również narządów dna miednicy. 

Wybierając półgodzinną aktywność w ciągu dnia, dotleniamy nasz organizm, sprawiamy, że przez nasze ciało krew przepływa w odpowiedni sposób i dociera do wszystkich narządów. Dzięki temu zdecydowanie częściej odczuwamy ochotę na seks, uwalniane są endorfiny, a nasze samopoczucie zdecydowanie się poprawia. Nie potrzeba badań, aby udowodnić, że większą ochotę na zbliżenia wykazują osoby, które są szczęśliwe.

Przyprawy

Wspomnieliśmy już o konkretnych produktach, natomiast wiele badań mówi o tym, że pozytywny wpływ na nasze życie seksualne ma także dobrze dobrany zestaw przypraw, jakich używamy codziennie do przygotowania żywności. 

Jednymi z głównych, które zwiększają nasze libido, jest na pewno dobrze wszystkim znany lubczyk, ale także szafran, cynamon, oregano, czy kardamon. Kwiaty i liście lubczyku zawierają mnóstwo olejków eterycznych oraz kumaryn. Kumaryny właśnie powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych i lepszy przepływ krwi, co ma ogromne znaczenie jeśli chcemy osiągnąć stan podniecenia. Szafran jest nieocenionym pomocnikiem w utrzymaniu erekcji i podniesieniu ogólnej satysfakcji seksualnej. Cynamon i kardamon to natomiast bardzo aromatyczne przyprawy, które wprawiają w przytulny nastrój i zachęcają do zbliżeń.

Chociaż gospodarka hormonalna rządzi się swoimi prawami, to nie musi być głównym prowodyrem podniesienia naszego libido lub jego braku. My sami możemy sprawiać, że codzienne nawyki pomogą nam w osiągnięciu satysfakcji seksualnej i tworzeniu bliskości z partnerem. Jeśli tylko wypróbujemy powyższe sposoby, możemy przyczynić się do polepszenia kolejnego, tak ważnego filaru naszego życia.

Avatar of Patrycja Daszkiewicz
Nazywam się Patrycja Daszkiewicz i moją pasją jest pomaganie innym poprzez dzielenie się zdobytą wiedzą z zakresu odżywiania i dietetyki. Szczególnie lubię pisać na tematy związane ze zdrowym stylem życia i zbilansowanym odżywianiem. Jeżeli chcesz mnie poznać, to możesz mnie znaleźć na portalu doktorfit.edu.pl, gdzie jestem redaktorką.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *