Ciężki poranek? Jak wstawać rano? 8 porad na dobry początek dnia

Kobieta przeciągająca się w łóżku, wyrażająca radość, otoczona jasnymi pościelami.
adobe stock

Chcesz poczuć się lepiej o poranku lub masz poranne problemy ze wstawaniem? Na dobry początek dnia przygotowaliśmy osiem porannych wskazówek, które sprawią, że twój dzień będzie energiczniejszy i zdrowszy!

Jak zadbać o dobry początek dnia?

Dobry początek dnia niekoniecznie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i wielkimi trudnościami, często są to rutynowe, proste czynności, które wykonujemy na co dzień, nie zdając sobie sprawy że mają wielki wpływ na naszą codzienność.

1. Naturalne światło

Kobieta stoi przed oknem z rozchylonymi białymi zasłonami, wpuszczającą do wnętrza jasne światło.
adobe stock

Światło dzienne to najlepszy sposób na pobudkę, tak twierdzi dr. Jeff Foster: „Naturalne światło stymuluje ośrodek czuwania w mózgu, który pomaga naturalnie wstawać”. Dzienne światło pomaga nam się budzić poprzez wstrzymanie wytwarzania w naszym organizmie melatoniny (hormonu snu). Z innego badania przeprowadzonego w 2017 roku, dowiadujemy się, że ci którzy otrzymali dawkę porannych promieni słonecznych rano, lepiej śpią w nocy, są mniej zestresowani i przygnębieni w dzień.

Temperatura barwowa światła neutralnego wynosi od 4000K do 4500K, warto więc zadbać o takie oświetlenie w naszej sypialni. Można też zastanowić się nad zakupem budzika świetlnego, który stopniowo emituje naturalne światło w trakcie ostatnich 30 minut naszego snu, co z kolei daje nam szansę na naturalną pobudkę.

2. Unikaj drzemki

Jak zapewnia nas dr. Lindsay Browning - ekspert od snu, psycholog i neurobiolog - ustawianie wielu alarmów i przeciąganie drzemki o kilka minut powoduje, że jesteśmy bardziej zmęczeni i oszołomieni, gdy się budzimy. Fragmentacja snu zmniejsza wydajność i zwiększa senność w ciągu dnia, gdyż ciało uwalnia hormony odpowiedzialne za zapadanie w głęboki sen. Pamiętajmy więc o ustawieniu budzika na ostatnią możliwą chwilę.

3. Nie kładź się spać za wcześnie

W 2016 r. przeprowadzono badanie Pen Medicine na grupie osób cierpiących na ostrą bezsenność. Badanie wykazało że około 75% ludzi może skutecznie leczyć swoje senne problemy, spędzając mniej czasu w łóżku. Nie próbujmy więc na siłę kłaść się spać, czy drzemać o poranku. W dłuższej perspektywie przebywanie w łóżku, wpływa na nas negatywnie, ponieważ zwiększa przyzwyczajenie organizmu do zdolności spania, która z niskiej, staję się przedłużona i finalnie podsyca bezsenność.

4. Zwolnij i weź głęboki wdech

Poświęcenie kilku minut na przerwę i głęboki oddech w porannej gonitwie to jedna z najskuteczniejszych technik zmniejszania stresu. Głębokie wdechy i wydechy spowolnią bicie serca, pomagają ustabilizować ciśnienie krwi, łagodząc wszelkie napięcie lub stres odczuwany rano.

Głęboki oddech wysyła wiadomość, aby zwolnić zarówno do mózgu, jak i ciała, łagodząc wszelkie napięcie lub stres odczuwany rano.

Świetnym wsparciem dla tej porady jest joga lub poranne ćwiczenia.

5. Muzyka

Badania z 2020 r. wykazały, że niektóre dźwięki alarmowe sprzyjają naszej porannej pobudce i doprowadzają do ​​gwałtownego wzrostu energii. Co ciekawe w badaniu wytypowano dwa najlepsze poranne utwory z listy eksperymentalnej: „Good Vibrations” The Beach Boys oraz „Close to Me” The Cure.

Nasza ulubiona muzyka z pewnością również sprawi, że dzień będzie lżejszy i pogodniejszy, więc chętnie po nią sięgajmy.

6. Higiena

Kobieta myjąca włosy pod prysznicem, z kroplami wody rozpryskującymi się wokół.
adobe stock

Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że gorący poranny prysznic nie tylko budzi, ale też pobudza kreatywność, natomiast zimny poranny prysznic, zmusza do głębszego wdechu co pomaga ci się skoncentrować. Natomiast regularne mycie zębów, pomijając już sam aspekt świeżości również korzystnie wpływa na nasz poranek. Mięta pieprzowa - składnik wielu past do zębów ożywia nasz umysł. Dbaj o swoją higienę o poranku i szukaj pasty do zębów z miętą pieprzową, a na pewno poczujesz się lepiej!

7. Woda

Woda z rana jak śmietana 🙂 Okazuję się, że poranne picie wody ma wpływ na nasze samopoczucie. Pijąc wodę zwalczamy uczucie zmęczenia, które często spowodowane jest łagodnym odwodnieniem odpowiedzialnym za zły nastrój, słabą koncentrację i bóle głowy.

Picie wody z rana wpływa również korzystnie na pozostałą część dnia, a zalecana ilość spożycia wody w ciągu dnia to od 6 do 8 szklanek.

8. Śniadanie

Miseczka z jogurtem, granolą i świeżymi owocami na stole posypanym granolą i płatkami kokosowymi.
pexels.com

Wszyscy słyszeliśmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. I z pewnością tak jest!

Regularne śniadanie pomaga zakotwiczyć rytm dobowy, dając sygnał organizmowi: "Już poranek!", "Pobudka!". Pamiętajmy również, że śniadanie zapewnia nam energię na wiele godzin.

Według badań przeprowadzanych Australii w 2008 roku, odnotowano poprawę zdrowia psychicznego nastolatków, którzy zaczęli regularnie jeść śniadanie.

W Internecie znajdziecie mnóstwo przepisów na śniadania, zapraszamy również do naszej zakładki: Healthy Food, a miłośników płatków odsyłamy do artykułu: Płatki śniadaniowe, które wybrać?

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *