Ichigo ichie - Japońska sztuka przeżywania niezapomnianych chwil

Filiżanka kawy na białym blacie, a tuż obok otwarta książka.
unsplash.com

Ichigo ichie. Zastanawiałeś się kiedyś co sprawia, że pewne chwile są niezapomniane, a inne nie? Dlaczego niektóre chwile już na stałe zakotwiczyły się w naszej pamięci, a o innych zapominamy z dnia na dzień?

Héctor Garcia, Francesc Miralles - Ichigo ichie

Które chwile są warte zapamiętania? Te wyjątkowe? I dlaczego zdarzają się tak rzadko? A gdyby tak stale przeżywać wyjątkowe chwile? Stworzyć własną przestrzeń, idealną do przeżywania codziennych, wspaniałych chwil? Ichigo ichie - tł. "To, co przeżywamy w tej chwili, nigdy już się nie powtórzy". 

Życie w ciągłym biegu

Żyjemy w erze natychmiastowości. Kieruje nami ciągły pęd za czymś lepszym, czymś co ma się wydarzyć już 'niebawem'. Z utęsknieniem spoglądamy w przyszłość, czekając na lepsze jutro, weekend czy urlop. Czasami również żyjemy przeszłością, uwielbiamy wspominać jak to kiedyś było cudownie, zapominając o tym, że życie toczy się tu i teraz. 

Bądź tu i teraz

Ichigo ichie to sztuka, która uczy nas jak cieszyć się życiem. Dosłownie jest to 'niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju spotkanie w czasie, które już nigdy się nie powtórzy, nie w taki sam sposób'. Wedle tej zasady każdą chwilę jesteśmy w stanie przeżyć tylko raz. Każda chwila jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i wyjątkowa. Dlatego też, każdej chwili należy nadać wyjątkowe znaczenie.

Każda chwila jest wyjątkowa

'Teraz albo nigdy', tybetańska legenda, która przytoczona została w książce Ichigo ichie, doskonale obrazuje tę filozofię życia. Oznacza tyle, że szansę na spotkanie z prawdziwym życiem podsuwa nam zawsze bieżąca chwila. Jeżeli jej nie wykorzystamy, po prostu przepadnie, dlatego tak ważne jest by nauczyć się dostrzegać jej wyjątkowość, by móc czerpać jak najwięcej z każdego momentu życia.

Dostrzegaj to czego inni nie widzą

Życie w zgodzie z filozofią Ichigo ichie to traktowanie każdego momentu w życiu, jak wyjątkowej okazji. Okazji, która zawsze jest nam dana tylko raz. Od nas samych zależy czy okazja ta zostanie dostrzeżona i wykorzystana. To jak ciągłe poszukiwanie wyjątkowości, nawet w najbardziej 'zwykłych' wydarzeniach. Bo chwila staje się wyjątkową, gdy sami nadamy jej takie znaczenie. 

10 zasad ichigo ichie

  1. "Nie odwlekaj dobrych momentów" – mogą nie przyjść drugi raz,
  2. "Przeżywaj wszystko tak, jakby miało się wydarzyć tylko raz" – każdą czynność wykonuj z należytym szacunkiem,
  3. "Osiądź tu i teraz" – trwaj w chwili obecnej,
  4. "Zrób coś, czego dotąd nie zrobiłeś" – żyj spontanicznie,
  5. "Praktykuj zazen" – znajdź czas tylko dla siebie,
  6. "Stosuj uważność dla wszystkich zmysłów" – wykorzystuj moc wszystkich zmysłów,
  7. "Dostrzegaj zbiegi okoliczności" – otwórz się na sygnały płynące z zewnątrz, bądź uważny i spostrzegawczy,
  8. "Każdą z chwil uczyń świętem" – nie czekaj na idealny czas – każdy dzień może być wyjątkowy,
  9. "Jeśli nie podoba Ci się to co Cię otacza, stwórz coś nowego" – stwórz swoją przestrzeń do przeżywania wyjątkowych chwil,
  10. "Bądź łowcą dobrych chwil" – poszukuj wyjątkowości we wszystkim co Cię otacza.
Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *