Peelingi całego ciała i twarzy to jedne z najczęściej stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Od niedawna na drogeryjnych półkach, obok szamponów i odżywek do włosów, możemy również spotkać peelingi do skóry głowy. Jednak, czy taki kosmetyk jest nam rzeczywiście potrzebny, czy jest tylko gadżetem, wymyślonym przez marketingowców?
Peeling skóry głowy
Jak wykonać zabieg?
Peeling skóry głowy należy wykonywać przed właściwym myciem włosów, ponieważ nie zastępuje on szamponu. Na początek umieszczamy na dłoni niewielką ilość peelingu i mieszamy z odrobiną wody. Następnie nakładamy na mokre włosy, delikatnie masując przez kilka minut. Już sam masaż jest dla nas bardzo korzystny, ponieważ poprawia ukrwienie, dotlenia i przygotowuje skórę głowy na przyjęcie dobrych składników, zawartych w kolejno stosowanych kosmetykach pielęgnacyjnych. Na koniec należy obficie spłukać włosy i umyć je odpowiednim dla nas produktem.
Zalety regularnego zabiegu
Peeling skóry głowy można stosować przy każdym rodzaju włosów, a pierwszym, szybko widocznym, jego rezultatem będzie uniesienie włosów u nasady, czyli zwiększenie ich objętości. Kosmetyk, poprzez głębsze wniknięcie w skórę lepiej ją doczyści z zalegających substancji niż sam szampon. Dzięki złuszczeniu zrogowaciałego naskórka, włosy będą wolniej się przetłuszczać, cebulki zostaną odciążone z warstwy zanieczyszczeń i przestaną nadmiernie wypadać, a poprzez silniejsze odżywienie, włosy będą rosnąć zdrowsze, mocniejsze i bardziej lśniące. Ponadto peeling stymuluje naprawę bariery lipidowo – wodnej, łagodzi podrażnienia i wygładza, pomagając w walce z łupieżem i świądem. Długofalowe, regularne stosowanie peelingu wzmocni skórę głowy.
Peeling jest zabiegiem szczególnie polecanym osobom, które zmagają się z różnymi problemami skórnymi oraz często poddającym się zabiegom stylizacji włosów. W powyższych przypadkach, najlepiej stosować go raz w tygodniu. Natomiast, przy wrażliwej skórze głowy, zabieg wykonywany dwa razy w miesiącu będzie wystarczający. Zawsze należy jednak pamiętać, aby skórę traktować delikatnie i nie przekraczać opisanej wyżej częstotliwości.
Rodzaje kosmetyków
W drogeriach znajdziemy peelingi chemiczne i mechaniczne. Peeling mechaniczny zawiera złuszczające ścierniwo, w postaci np. korundu, pestek malin, zmielonych łupin orzecha, soli. Natomiast peeling chemiczny ma w swoim składzie kwasy, np. salicylowy, glikolowy, mocznik albo enzymy. Wybór rodzaju preparatu zależy od indywidualnych preferencji i problemu, którego chcielibyśmy się pozbyć, np. jeśli zmagamy się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, wybierzemy peeling z mentolem, który dodatkowo skórę odświeży. Podczas zakupu kosmetyku, koniecznie należy zapoznać się z jego składem, ponieważ peelingi z alkoholem lub dużą ilością soli mogą przynieść niepożądany przez nas efekt, w postaci wysuszonej skóry.
Jeśli nie chcemy kupować gotowego peelingu, możemy go w bardzo prosty sposób przygotować własnoręcznie w domu. Wystarczy w miseczce połączyć ze sobą niewielką ilość ulubionego szamponu z 2-3 łyżkami stołowymi cukru albo fusów z kawy. Tak przygotowaną mieszankę dokładnie nakładamy na skalp, wmasowujemy i pozostawiamy na kilka minut. Następnie spłukujemy i myjemy włosy przeznaczonym do tego produktem.
Peeling jest fantastycznym zabiegiem, wspomagającym naszą skórę w wielu aspektach. Jednak peeling, to nie jest lek, dlatego, jeśli borykacie się z patologicznymi zmianami na skórze, bezzwłocznie należy udać się lekarza.