Jemioła

Symbole świąt - jemioła

Photo by Clement BB on Unsplash

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi porządki, prezenty, dekorowanie… Przynosimy ze strychu zakurzone pudła z ozdobami i wyciągamy kolorowe skarby. Można przystroić mieszkanie skromnie, ot - gwiazda betlejemska na stoliku w salonie i choinka. Można to zrobić ze smakiem – trzymać się określonej palety barw lub stylu. Ale można też dać się ponieść świątecznemu szaleństwu, popuścić wodzę fantazji (świeżo umyte okna i sztuczny śnieg to świetne połączenie!) i obrzucić dom migającymi światełkami (koniecznie we wszystkich dostępnych kolorach). W naszych udekorowanych domach często pojawia się również jemioła - klasyczny, znany ze starych amerykańskich filmów, symbol pocałunku. Wielu zakochanych daje sobie buziaki, stojąc pod bożonarodzeniową gałązką - ale czy zastanawialiśmy się kiedyś dlaczego?

Jemioła

Symbolika jemioły

Od najdawniejszych czasów, jemioła uważana była za roślinę magiczną. Celtyccy druidzi ścinali jej gałązki sierpem wykonanym ze złota, bo tylko wtedy mogli wykorzystać jej niezwykłe właściwości w swoich recepturach i obrzędach. Ludzie składali tej roślinie ofiary i oddawali niemal boską cześć, wierząc, że ustrzeże ich od nieszczęść i zła. Jemioła symbolizowała również nieśmiertelność, mądrość oraz płodność.

O jemiole słów kilka

Jemioła pospolita to krzew o kulistym kształcie, rosnący na gałęziach drzew. Występuje powszechnie na terenie Europy i części Azji. Kiedy kwitnie, jej zielone listki przystrajają białe kulki – przypada to na okres zimy. Jemioła pobiera wodę i substancje mineralne z drzew na których rośnie; sama natomiast przeprowadza proces fotosyntezy. Czerpanie z drzewa-żywiciela życiodajnych soków czyni jemiołę półpasożytem. Nie brzmi to zachęcająco, a już na pewno nie kojarzy się z atmosferą świąt, prawda?

Coś za coś

Lecznicze właściwości jemioły znano od starożytności – opisał je jako pierwszy grecki uczony Teofrast (uczeń Arystotelesa - wychowawcy Aleksandra Wielkiego), zwany ojcem botaniki. Obecnie, specyfiki zawierające tę roślinę, wykorzystuje się przy problemach z sercem – nadciśnieniu, miażdżycy, zaburzeniach rytmu (przyjazna dla serca – może pierwsza poszlaka w naszych poszukiwaniach?); przy chorobach stawów; przy nieregularnym miesiączkowaniu i w trakcie menopauzy. Niektóre składniki jemioły wpływają destrukcyjnie na komórki nowotworowe i pobudzają układ odpornościowy. Jemioła posiada właściwości dezynfekujące i odświeżające; łagodzi stany zapalne skóry; może być komponentem preparatów przeciwtrądzikowych. Wpływa też pozytywnie na nasze zdrowie mentalne – uspokaja oraz łagodzi objawy demencji.

Co z tymi świętami?

W dzisiejszych czasach nie wierzymy już w boską konotację jemioły, dalej jednak kojarzymy tajemniczą roślinę ze szczęściem, powodzeniem, bogactwem. Może dlatego właśnie tak chętnie zdobimy nią domy? A pocałunki pod jemiołą? Zwyczaj ten wywodzi się ponoć aż z XVII-wiecznej Anglii! Jeśli odmówiło się komuś całusa pod magicznym krzewem, karą była wieczna samotność!

Tradycyjnie, są trzy miejsca w których można powiesić jemiołę:

  • Nad wigilijnym stołem – zapewnia dobrobyt wszystkim domownikom, łagodzi dawne waśnie. Według najstarszych tradycji sprawia, że składane pod nią życzenia zawsze się spełniają.
  • Nad drzwiami wejściowymi – strzeże domostwa przed złymi mocami i nigdy nie przekradnie się pod nią żaden złodziej.
  • Nad domowym ogniskiem – czyli po naszemu – nad kominkiem albo kuchenką – chroni w ten sposób przed pożarami.

Pamiętajmy o tym, by jemioła przystroiła nasz dom przed rozbłyśnięciem pierwszej gwiazdki! Zgodnie z obyczajem, żeby zagwarantować domownikom pomyślność i zdrowie na cały nadchodzący rok, po świętach jemiołę należy zasuszyć i przechować do następnego Bożego Narodzenia. Tajemnicza, magiczna roślina. Legenda, tradycja, mit – jemioła dawno temu już zagościła w naszych sercach i kojarzyć się będzie na zawsze ze świętami i miłością. Dlaczego? Jednej odpowiedzi nie ma, za to jej przeznaczenie podczas obchodów rodzinnych obrzędów jest jak najbardziej wdzięczne i stanowi symbol tego magicznego czasu. Tak jak sianko pod obrusem, uszka w barszczu czy prezenty pod choinką, musi znaleźć się w każdym salonie podczas świąt Bożego Narodzenia!

Avatar of Adrianna Juranek
Ekspert w dziedzinie literatury, licencjatka filologii śródziemnomorskiej. Pasjonatka podróży, egzotycznej kuchni oraz popkultury. Wolne chwile poświęca na fitness, długie spacery lub seriale.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *