Kilka lat temu do sieci trafiła wiadomość, że silikony w kosmetykach są szkodliwe. Według tej informacji kosmetyki z tym składnikiem powinniśmy omijać szerokim łukiem, a jeśli już taki kosmetyk posiadamy, należy go niezwłocznie wyrzucić. Zagorzali fani składników naturalnych również nie akceptują silikonów w kosmetykach. Jednak, czy silikony mogą nam zagrozić lub negatywnie wpłynąć na stan naszej skóry, czy włosów? Postanowiliśmy to sprawdzić i zebraliśmy szereg informacji, które odpowiedzą na to pytanie.
Co to są silikony?
Silikony są to polimery na bazie silikonu wykorzystywane w wielu kosmetykach. Mają za zadanie zagęszczać produkt oraz poprawiać stabilność i konsystencję kosmetyku. Są stosowane ze względu na niskie napięcie powierzchniowe oraz lekką konsystencję i właściwości nawilżające. Silikony są odporne na wszelkiego rodzaju czynniki chemiczne i fizyczne. Chronią również skórę przed utratą wody. Najczęściej wykorzystuje się je w szamponach, maskach i odżywkach do włosów oraz innych kosmetykach do pielęgnacji - w kremach, balsamach do ciała, czy żelach pod prysznic. Dawniej stosowanie silikonów i parabenów w kosmetykach było normą, dziś uznawane są za składniki, których powinniśmy unikać.
Czy silikony w kosmetykach do włosów są szkodliwe ?
Silikony w kosmetykach do włosów mają za zadanie ochronić włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Powlekają włosy ochronną powłoką, która zapobiega łamaniu i przesuszeniu. Dodatkowo ochronny film sprawia, że włosy są miękkie, gładkie, błyszczące, grubsze i mocniejsze. Silikony nie działają jednak odżywczo na włosy, ponieważ nie dostarczają im składników oraz substancji nawilżających. Nie działają wewnątrz włosa, a na zewnątrz. Dają nam iluzję pięknych, zdrowo wyglądających włosów, lecz w rzeczywistości silikony nie wpływają korzystnie na ich kondycję. Co więcej, po zmyciu kosmetyku z włosów, mogą one stać się szorstkie, sucha, słabe i pozbawione blasku.
Silikony w kosmetykach do pielęgnacji skóry
Stwierdzenie, że silikony mają negatywny wpływ na skórę, nie zostało potwierdzone przez żadne badania. Nie ma także potwierdzenia, że składnik ten może uczulać. Teza, że silikony są szkodliwe i mogą zatykać pory, bierze się z tego, że bardzo często silikonom towarzyszą inne komendogenne i szkodliwe składniki.
Silikony tworzą na powierzchni skóry jednolitą, wodoodporną warstwę, która jest oddychająca i przepuszczalna. Silikony nie zatykają porów, a według ekspertów są jednym z najskuteczniejszych składników do kondycjonowania skóry. Służą jako bariera ochronna.
Podsumowując, silikony nie mają negatywnego wpływu na skórę i włosy. Nie działają także odżywczo, jednak są zbawienne w pielęgnacji ze względu na wytwarzanie ochronnego filmu. Jak z każdym innym składnikiem, z silikonami nie należy przesadzać. Stosując je z umiarem, ochronimy skórę i włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich, jak wiatr, deszcz, mróz.