Tao

Yin & Yang

Jeżeli interesujesz się jogą, ezoteryką, medytacją, zgłębianiem tajników podświadomości, interpretacją snów, czy jakimkolwiek tematem powiązanym z rozwojem duchowym, zapewne w swoim życiu trafiłaś na termin: Yin & Yang. Czym są te przeciwstawne symbole? Co reprezentują? Sprawdzamy!

Energie Yin & Yang

Terminy Yin & Yang wywodzą się z chińskiej, starożytnej filozofii Tao. Jest to ideologia dualizmu, dążąca - podobnie jak joga, do osiągnięcia stanu absolutnej harmonii. Zgodnie z tą filozofią, energie Yin & Yang są w bezpośredniej relacji z główną energią Qi (w innych kulturach zwaną również: praną, ki, duszą). Energie Yin & Yang są wszechobecne, dostępne w całym Wszechświecie, a także we wszelkich istotach żywych. Jeżeli Qi oraz Yin & Yang są w równowadze, energia może swobodnie płynąć, żyjemy pełnią życia, jesteśmy kreatywni, twórczy, świadomi i wolni. W odniesieniu do wszechświata - Yin & Yang w równowadze zapewnia istnienie pięciu żywiołów, porządku świata, pór roku - to symbol przemiany. Jeżeli jednak energia Qi jest zachwiana, wpływa to bezpośrednio na energię Yang, a następnie również Yin. Taka dysharmonia prowadzić może do zaburzeń i blokad zarówno na poziomi mentalnym, jak i fizycznym - przekładając się na różnego typu schorzenia, dysfunkcje, anomalie.

Qi

Energia Qi to życiowa energia, która jest darem otrzymywanym podczas narodzin. Energia ta jednak nie jest stała, z biegiem czasu ulega zużyciu. Jednym z podstawowych obowiązków człowieka jest jej uzupełnianie, dbanie o harmonię. Głównym źródłem Qi jest oczywiście pokarm, dlatego też medycyna chińska od wieków opiera się na ziołolecznictwie, a także teorii pięciu przemian. Zgodnie z nią, nie tylko istotne jest samo spożycie pokarmów, ważne by były to pokarmy wspierające organizm - naturalne i czyste. Energię Qi czerpiemy także z powietrza, z tego powodu niesłabnącą popularnością cieszy się pranajama - sztuka świadomego oddechu, pozwalająca przywrócić równowagę w organizmie. Z biegiem czasu wykształciły się także inne techniki wspierające swobodny przepływ energii Qi - akupresura, akupunktura, medytacja, joga, pozytywne myślenie, wdzięczność, czysty umysł, umiejętność zachowania spokoju i dążenie do życiowej równowagi.

Energia Yin

Yin to żeńska energia ciemności, chłodu, Ziemi, ciszy, nocy, intuicji, Księżyca. Jest to energia charakterystyczna dla znaków zodiaku: Ryby, Byk, Panna, Skorpion, Rak i Koziorożec. Cechy określające energię Yin to kreatywne myślenie, wrażliwość, empatia, spokój, czułość, marzycielstwo, dyskrecja, idealizm, precyzja, determinacja, nieśmiałość, cierpliwość.

Energia Yang

Yang to męska energia światła, ciepła, aktywności, dnia, ognia, Słońca. Ta energia charakterystyczna jest dla znaków zodiaku: Bliźnięta, Strzelec, Wodnik, Waga, Lew, Baran. Cechy określające energię Yang to logiczne myślenie, odwaga, aktywność, siła, żywiołowość, optymizm, śmiałość, twórczość, ambicja, zdecydowanie.

Równowaga Yin & Yang

Wszystko co istnieje na świecie zawiera w sobie zarówno energię Yin & Yang. Niezwykle istotna jest umiejętność zachowania ich w równowadze. Doświadczenia życiowe, lekcje, skrajne sytuacje, problemy, a także radość, gniew, smutek, emocje, z czasem doprowadzają do dysharmonii jednej energii nad drugą. Osoby, które charakteryzuje energia Yin powinny dążyć do uzyskania balansu, wzmocnienia energii Yang i odwrotnie - osoby cechujące Yang, muszą ją zrównoważyć energią Yin. Podstawą chińskiej filozofii Tao jest harmonia. Jedna energia nie może istnieć bez drugiej. Mimo iż są one swoimi przeciwieństwami, nie mogą istnieć bez siebie nawzajem. Bez Yin nie ma Yang, a bez Yang Yin. Są one nieodłączne, nierozerwalne, idealne razem.

Jak zrównoważyć energie Yin & Yang

Po pierwsze powinnaś przyjrzeć się sobie. Które cechy pasują do Twojej osobowości? Czy bardziej cechuje Cię energia Yin cz Yang? Kolejnym krokiem jest odnalezienie balansu. Jeżeli jesteś marzycielką, uwielbiającą spędzać czas w samotności, oczywiście pozwól sobie na to, jednak zadbaj też o regularne spotkania z przyjaciółmi. A może jesteś wybuchowa, energiczna i impulsywna? Poszukaj zajęcia, które Cię wyciszy. Oczywiście nic na siłę! Jeśli brakuje Ci cierpliwości, z pewnością szydełkowanie nie będzie dobrym pomysłem, ale może książka? Albo pływanie? Woda ma niesamowite właściwości i rewelacyjnie potrafi wyciszyć niespokojny umysł. Świetnym pomysłem może okazać się także joga albo medytacja. Martwisz się, że nie wysiedzisz tak długo w bezruchu? Wybierz Ashtanga Jogę, która pozwoli Ci zsynchronizować ciało z umysłem!

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *