Ashtanga Joga to najbardziej dynamiczna forma jogi, polegająca na odnalezieniu spokoju oraz wewnętrznej równowagi dzięki trwaniu w ciągłym ruchu. Propagatorem tego stylu jogi był Sri K. Pattabhi Jois, który założył szkołę Ashtanga Jogi w Mysore w Indiach, gdzie nauczał swoich adeptów.
Ashtanga Joga – Medytacja w ruchu
Czym różni się Ashtanga Joga od innych stylów jogi?
Tym, co wyróżnia Ashtanga Jogę jest ruch. Podczas gdy inne metody skupiają się na spokojnym trwaniu w statycznych asanach, Ashtanga dąży do osiągnięcia stanu medytacji poprzez idealne połączenie ruchu z oddechem – vinyasa. To rodzaj jogi, w którym ciało oddech stają się jednym, a opanowanie tego połączenia prowadzi do osiągnięcia pełnej świadomości.
Praktyka opiera się przede wszystkim na powtarzalnych sekwencjach oraz dążeniu do ich perfekcyjnego, płynnego wykonania. Charakterystyczną sekwencją dla Ashtanga Jogi jest Powitanie Słońca. To właśnie dynamika, ruch i energia jest cechą charakterystyczną dla tego stylu.
Ashtanga Joga – Osiem elementów
Poza asanami oraz pranajamą na praktykę Ashtanga Jogi składają się jeszcze inne, równie ważne części składowe. Ze względu na uwspółcześnienie Jogi przez Świat Zachodu i znaczne jej spopularyzowanie, są one jednak często pomijane.
- Yamy – zbiór zasad moralnych przyjętych w stosunku do osób trzecich
- Niyamy – zbiór zasad moralnych przyjętych w stosunku do własnej osoby
- Asany – pozycje jogiczne
- Pranayama – praca z oddechem
- Pratyahara – praca ze zmysłami
- Dharana – skupienie uwagi
- Dhyana – medytacja
- Samadhi – idealna harmonia

Ashtanga Joga – Ciało i umysł
Zachodnia forma Ashtanga Jogi polega przede wszystkim na wprowadzeniu ciała w ruch i praktykowaniu powtarzalnych sekwencji. Gdzie w tym wszystkim miejsce dla umysłu? Otóż właśnie owa powtarzalność, jest tym co pozwala wyciszyć wiąż pracujący umysł. Jeśli praktykujący dostosuje się do przyjętych reguł – połączy ruch z oddechem w trakcie wykonywania powtarzalnych asan, będzie w stanie wyłączyć umysł i wprowadzić go w stan medytacji.
Żadna z istniejących form jogi nie polega tylko na wykonywaniu fizycznych ćwiczeń na macie. Joga to filozofia i styl życia, na który składa się znacznie więcej elementów, jak przestrzeganie zasad moralnych, kontrola nad ciałem i umysłem, a także maksymalna koncentracja i dążenie do celu. O tym czym dokładnie jest joga, pisaliśmy w artykule „Czym jest joga?„. Skrupulatna, codzienna praktyka zarówno na macie jak i poza nią gwarantuje niesamowite efekty zarówno na poziomie fizycznym jak i duchowym.
Ashtanga Joga i korzyści płynące z jej praktyki
- zwiększenie elastyczności ciała
- samokontrola
- zapanowanie nad ciałem i umysłem
- poprawa kondycji
- wzmocnienie ciała
- uwolnienie od stresu
- wyciszenie umysłu
- odnalezienie wewnętrznej harmonii
- wzrost pewności siebie
- poczucie bezpieczeństwa, radości

Jak każdy styl jogi również i ten ma swoich zwolenników oraz zagorzałych przeciwników. Na temat Ashtanga Jogi pojawia się wiele negatywnych opinii związanych ze zbyt dużym naciskiem na rozciąganie ciała, co prowadzi do licznych kontuzji. Powtarzanie tych samych sekwencji sprawia, że praca nad niektórymi partiami ciała jest całkowicie pomijana, czego konsekwencją jest nierównomierne wzmacnianie sylwetki.
Mówi się często również o wykonywaniu skomplikowanych pozycji, szkodliwych dla zdrowia, a także niesprawiedliwym podziale praktykujących na początkujących i zaawansowanych joginów (podział ten zależy nie od doświadczenia i zaangażowania w praktykę, a od stopnia rozciągnięcia ciała – osoby, które ze swej natury nie są bardzo elastyczne, nigdy nie osiągną wyższego stopnia zaawansowania).
Mimo wielu krytycznych głosów, znaczna część społeczeństwa praktykuje właśnie ten rodzaj jogi i w nim odnajduje spełnienie, radość i szczęście. Najlepszą metodą na dobranie idealnej praktyki dla siebie jest metoda prób i błędów dzięki, której możemy mieć pewność z którym stylem jogi czujemy się najlepiej.