Czym są runy?

symbole runiczne
Runy / fot. pexels.com

Czy kiedykolwiek trafiliście na tajemnicze symbole, wytłoczone na drewnianych lub kamiennych elementach? Niektóre z nich mogą na pierwszy rzut oka przypominać łaciński alfabet, jednak pozostałe zupełnie różnią się od liter, które obecnie stosujemy. Czym są runy? W jakim celu ich używano? Sprawdzamy!

Runy

Runy to alfabet będący najstarszym europejskim pismem, wieki temu stosowany przez ludy germańskie. Nie byłoby w tym nic niezwyczajnego, gdyby nie fakt, że dawniej używano tego alfabetu także w magicznych rytuałach. Już samo znaczenie słowa 'runy' oznacza 'tajemnica' lub 'sekret'. Legenda głosi, że bóg Odyn przekazał pismo ludziom, którzy zaczęli ich używać do przewidywania przyszłości, kontaktu z energiami, uzdrawiania, a także tworzenia magicznych zaklęć. Na przestrzeni lat, wokół run narosło mnóstwo sprzeczności. Z jednej strony interpretowane jako dar od bogów, z drugiej jednak, w pewnym okresie czasu zyskały bardzo złą sławę, do tego stopnia, że za używanie alfabetu surowo karano.

Futhark

Futhark to nazwa jednego z runicznych alfabetów. Pierwszy Futhark był używany około VII w. i został nazwany 'starszym'. Później wykształcił się Futhark 'młodszy', który stosowany był VII - XIII w. Drugi Futhark dzielił się na dwa typy: duński i szwedzko-norweski. Z biegiem czasu powstawały kolejne odmiany alfabetu, w Anglii stosowano Fuþork, składający się z 31 run, podczas gdy początkowo Futhark 'starszy' miał ich 24, a 'młodszy' 16. Zmiany te wiązały się z wzbogaceniem alfabetu o spółgłoski i samogłoski.

Alfabet runiczny

Alfabet runiczny uznawany jest za podstawę wykształcenia się w późniejszym czasie języków: m.in. angielskiego, szwedzkiego, norweskiego, duńskiego. Ślady alfabetu runicznego odnaleziono w Danii, Polsce, Szwecji, Norwegii, Szkocji, Holandii, na Węgrzech. Zdaniem badaczy tego pisma, runy były używane w wielu krajach, nigdy jednak nie odkryto ich dokładnej genezy, a także konkretnego celu w jakim zostały stworzone. Poszczególne głosy mówią o stosowaniu run w obrzędach magicznych, podczas gdy inne o używaniu ich w codziennym życiu.

Runy a magia

Współcześnie istnieje wiele teorii sugerujących stosowanie run w obrzędach magicznych. Zgodnie z nimi runiczne symbole miały służyć ludom do przewidywania przyszłości, unikania złej energii oraz nieszczęść, tworzenia zaklęć, przywoływania subtelnych energii, wpływania na podświadomość, a także kształtowania osobowości oraz osiągania zamierzonych celów. W jaki sposób symbole wnosiły w życie pożądane zmiany? Tworząc poszczególne znaki, w proces należało włożyć pozytywną energię. Symbole przygotowywano własnoręcznie, z naturalnych materiałów, a następnie inicjowano z nimi pewnego rodzaju więź emocjonalną. Stanowiły one rodzaj talizmanów, amuletów, z którymi się nie rozstawano. Wierzono, że za ich sprawą można wnieść w życie upragnione zmiany.

Dziś również mówi się o dobroczynnym działaniu run i o ich pozytywnym oddziaływaniu na człowieka. Zwolennicy nowoczesnych teorii związanych z rozwojem duchowym, propagują medytację z wykorzystaniem tajemniczych symboli. Sednem jest wypracowanie umiejętności komunikacji z nimi, dzięki czemu możliwe jest nawiązanie kontaktu z podświadomością, zrozumienie celu życia, sensu zdarzeń, a także umiejętność podejmowania właściwych decyzji.

Jak wróżyć z run?

Istnieje wiele sposobów na korzystanie z run, jednak tak jak pisaliśmy wcześniej, poza kształtowaniem osobowości i osiąganiem upragnionych celów, runy także mogą stanowić istotną wskazówkę, swego rodzaju podpowiedź, jaką drogą podążać, jakie decyzje podjąć, by osiągnąć określone zamierzenia.

Jednym ze sposobów wróżenia z run, jest ich losowanie. W tym celu należy posiadać cały, kompletny zestaw run (najlepiej przygotowanych własnoręcznie, z naturalnych materiałów). Do rytuału wykorzystać można energię pełni lub nowiu, która dodatkowo wzmocni działanie symboli. Niezwykle istotny jest cały proces przygotowawczy. Osoba, która chce uzyskać jasny i klarowny przekaz powinna być zrelaksowana i zachować czysty umysł. Pomieszczenie powinno być ciche i wypełnione energią spokoju. Aby osiągnąć taki efekt można sięgnąć po naturalne, sojowe świece, a także relaksującą muzykę. Następnie istotne jest zadanie właściwego pytania i intuicyjne wybranie symbolu - dla początkujących wystarczy jedna runa, dla bardziej zaawansowanych trzy, mogące później stanowić całe układy. Przed rozpoczęciem rytuału, runy należy oczyścić np. za pomocą Palo Santo, Białej Szałwii lub płomienia świecy. Korzystny wpływ ma także naładowanie kamieni energią księżycową podczas pełni.

Symbolika run

Aby móc właściwie odczytać i zinterpretować przekaz, który otrzymaliśmy za pośrednictwem run, konieczne jest poznanie ich symboliki. Dopiero po zaznajomieniu się ze znaczeniem run i przyswojeniem tej wiedzy, możemy przystąpić do pracy z symbolami. Zdecydowanie najlepszą metodą będzie nauczenie się ich znaczenia na pamięć, dzięki temu w trakcie rytuału będziemy mogli intuicyjnie odczytać przekaz.

 1. Fehu - dobrobyt, bogactwo, dobrostan, powodzenie
 2. Uruz - zdrowie, potencjał, wolność
 3. Thurisaz - wytrwałość, witalność, potęga
 4. Ansuz - mądrość, natchnienie,
 5. Raido - rozwój, ruch, zmiana
 6. Kenaz - sukces, twórczość, zapał
 7. Gebo - miłość, partnerstwo, połączenie
 8. Wunjo - szczęście, sława
 9. Hagalaz - kryzys, zmiana, odrodzenie
 10. Nauthiz - dyscyplina, cierpliwość
 11. Isa - spokój, stagnacja, ograniczenie
 12. Jera - nagroda, dojrzewanie, osiągnięcie
 13. Perthoro - mądrość, los
 14. Eihwaz - wytrwałość, przemiana,
 15. Algiz - bezpieczeństwo, ochrona, poświęcenie
 16. Sowilo - zwycięstwo, powodzenie, sukces
 17. Teiwaz - odwaga, cel, męstwo
 18. Berkano - wyobraźnia, kobiecość, płodność
 19. Ehwaz - zmiany, partnerstwo, lojalność,
 20. Mannaz - optymizm, współdziałanie
 21. Laguz - intuicja
 22. Ingwaz - regeneracja, odpoczynek
 23. Othala - dom, bezpieczeństwo
 24. Dagaz - szczęście, transformacja

Pamiętajmy, że runy nie służą do przewidywania przyszłości, a jedynie stanowią wskazówkę, rodzaj drogowskazu. Znaków nie należy odczytywać dosłownie, mają one być jedynie narzędziem do samopoznania oraz rozwoju świadomości.

Źródła:
akademiaducha.pl
zdrowepasje.pl
whk.up.krakow.pl
pl.wikipedia.org/wiki/Runy

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *