Katarzyna Berenika Miszczuk

,,Szeptucha” Katarzyny Bereniki Miszczuk

Katarzyna Berenika Miszczuk

,,Szeptucha” jest pierwszą z czterech książek z serii ,,Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Powieść okraszona słowiańskim folklorem łączy wątek miłosny z kulturą pogańską. To ciekawa pozycja na długie zimowe wieczory, którą nie tylko miłośnicy fantasy powinni koniecznie przeczytać. Nie bez powodu w szybkim czasie stała się bestsellerem!

O czym jest powieść?

Akcja rozgrywa się w XXI – wiecznej Polsce, jednak nieco innej niż ta znana nam z autopsji. Kraj w dalszym ciągu jest królestwem pod panowaniem Piastów, a wszystko z powodu faktu, że Mieszko w 966 roku nie przyjął chrztu. Główną bohaterką powieści jest Gosława ,,Gosia” Brzózka. To młoda absolwentka studiów medycznych w Warszawie, która w ramach rocznych praktyk zostaje skierowana do szeptuchy w małej wsi – Bieliny koło Kielc. Szeptucha w świecie powieści jest odpowiednikiem lekarza pierwszego kontaktu, znachorką, zielarką i uzdrowicielką, której zawód powszechnie doceniano. Mama Gosi cieszy się z przyszłej profesji córki, jednak ta nie podziela jej entuzjazmu. Sceptyczna, niewierząca w bóstwa dziewczyna, czuje się zmuszona do wyjazdu. Po przybyciu do Bielin, w trakcie podróży do znachorki spotyka przystojnego mężczyznę, Mieszka. Losy bohaterów splatają się i tworzą główny wątek miłosny. Książka ukazuje realia Polski pełnej pogańskich wierzeń i obrzędów. Podróż do Bielin na zawsze zmienia życie Gosi. Bóstwa mają dla dziewczyny plan, który związany jest z legendą o kwiecie paproci.

Opowieść jest owiana nutą tajemniczych i nadprzyrodzonych zjawisk. ,,Szeptucha” to historia o miłości w mitologicznej rzeczywistości. To także historia o poszukiwaniu własnych korzeni, o wierze i wychodzeniu poza strefę komfortu.

Zaletą powieści jest zdecydowanie język! Prosty, przystępny z dozą humoru. Książka ze względu na wątek romantyczny zapewne bardziej przypadnie do gustu kobietom, jednak uznając jej poznawczy aspekt legendarnych wierzeń, to także ciekawa lektura dla męskiego grona odbiorców. Powieść jest interesującą wizją alternatywnej historii, a autorka umiejętnie łączy fikcję mitologiczną z realiami współczesności. Warto przeczytać całą serię, bo oprócz przystępnej formy, ma niebanalną fabułę.

Avatar of Marta Brancewicz
Studentka filologii polskiej, a także kultury i praktyki tekstu. Z zawodu pianistka, stąd zamiłowanie do muzyki klasycznej. Pasjonatka krajobrazowych widoków, podróży, animacji z dziećmi, a nade wszystko pisania. Interesuje się analizą reklam i szeroko rozumianą komunikacją wizerunkową.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *