Jak osiągnąć dobrostan zdaniem Agnieszki Maciąg?

Jak realizować się w życiu oraz cieszyć satysfakcją w różnych jego aspektach? Odpowiedzi na te i podobne pytania poszukuje wielu z nas. Autorka licznych pozycji o charakterze poradnikowym i kulinarnym – Agnieszka Maciąg również podjęła się tej tematyki w swojej książce pod tytułem „Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu”.

Wszystko zaczyna się od zmiany

Większość ludzi uważa, że naszym życiem kieruje przypadek. Jednak zdaniem Agnieszki Maciąg, to my jesteśmy kreatorami doczesnej wędrówki. Zawsze bowiem mamy wpływ na sposób reakcji, a przede wszystkim interpretacji wydarzeń czy zjawisk, z którymi mamy do czynienia. To samo wydarzenie może być przez jednych odbierane jako błogosławieństwo, a przez innych jako przekleństwo. Autorka przedstawia w książce swoje doświadczenia związane ze zmianami, które doprowadziły ją do chwili obecnej i pod wpływem, których i w niej samej dokonywała się transformacja.

O relacji z pieniędzmi

Bardzo ważnym aspektem w dążeniu do bycia szczęśliwym i spełnionym jest nasze podejście do sfery finansowej. Stanowi ona bowiem niezwykle istotną część życia większości z nas. W opinii autorki publikacji pieniądz to forma energii. Energia zaś nie lubi stagnacji. Dlatego powinniśmy dążyć do znalezienia równowagi pomiędzy oszczędzaniem środków pieniężnych, a ich wydatkowaniem czy też inwestowaniem. Warto zadbać też o odpowiednią edukację w sferze finansowej, aby wiedzieć, w jaki sposób umiejętnie wykorzystywać gromadzone zasoby materialne. I wcale nie ma tu na myśli edukacji szkolnej, której aktualnie w tych zagadnieniach brakuje, lecz samokształcenie za pośrednictwem chociażby dostępnej literatury czy uczestnictwa w kursach, webinarach itp.

Negatywne przekonania na temat pieniądza

Pisarka zwraca uwagę także na fakt, iż często wynosimy z domu negatywne wzorce dotyczące bogactwa finansowego, które nakazują nam np. wstydzić się, gdy posiadamy więcej niż inni albo mieć wyrzuty sumienia z tego powodu. Można jednak tę kwestię rozpatrywać zupełnie inaczej i nie dać się utartym w przeszłości schematom. Ważne przy tym, aby mieć świadomość, iż pieniądz jest środkiem do osiągnięcia celu. Nie powinien zaś być celem samym w sobie.

Prawa rządzące wszechświatem

Dążąc do dobrostanu, niezwykle przydatnym może okazać się znajomość praw rządzących we wszechświecie. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

 • Prawo boskiej jedności;
 • Prawo zgodności;
 • Prawo wibracji;
 • Prawo rytmu;
 • Prawo przyczyny i skutku;
 • Prawo biegunowości;
 • Prawo rodzaju;
 • Spójność wibracyjną.

Prawa te mają bezpośredni wpływ na nasze życie i nas samych. Pokazują, iż jesteśmy ściśle zależni od siebie i otaczającego nas świata, jednocześnie samemu na niego oddziaływając w dany sposób. Respektowanie i akceptacja tych praw pozwalają na doświadczanie dobrobytu i szczęścia.

Co jest ważne w dochodzeniu do harmonii?

Ważną i znaczną część publikacji stanowią tzw. filary dobrostanu. Zdaniem autorki należą do nich:

 1. Umiejętność stawiania granic – w ramach tej wartości zaś wyróżniono:
 • troskę o własne potrzeby i siebie;
 • wyznaczanie zdrowych granic;
 • uważność na reakcję ciała na różne sytuacje i ludzi.
 1. Niezależność – pod tym hasłem kryją się m.in. niezależność emocjonalna oraz finansowa, jak i zaufanie do własnych wyborów.
 2. Poczucie własnej wartości – w tym rozdziale wyjaśniono zależności pomiędzy samooceną a schematami z dzieciństwa oraz przedstawiono terapię akceptacji i zaangażowania.

Pułapki i blokady na drodze do osiągnięcia dobrostanu oraz sposoby radzenia sobie z nimi

W dążeniu do pełni szczęścia nie raz napotykamy na różnego typu przeszkody. W książce wymieniono co najmniej kilka z nich, do których zaliczono następujące: bierność, negatywne nawyki, nadmierna kontrola, zaszczepione negatywne wzorce oraz zwątpienie. Tego rodzaju słabości zdarzają się prawie każdemu w większym bądź mniejszym nasileniu. Nie są to jednak problemy, z którymi nie można sobie poradzić. Istnieje wiele metod, które pomagają w walce z powyższymi. Wymienia je również autorka i z pewnością warto się z nimi zapoznać.

Jeśli zatem poszukujesz ciekawej lektury pisanej zrozumiałym i pozytywnym językiem, która przybliża temat wolności, w szerokim tego słowa znaczeniu, lektura Dobrostanu, może i Tobie przynieść wiele korzyści oraz satysfakcji.

Avatar of Julia Nowak
Otwarta i pozytywnie zakręcona żona i matka. Perfekcyjna pani domu i kobieta kochająca pracę z ludźmi i dla ludzi, stąd też zawodowo zawsze związana z obszarem zasobów ludzkich w firmach. Uwielbia łono natury i ładowanie akumulatorów poprzez promienie słoneczne. Fanka naturalnych metod leczenia, medycyny chińskiej, biologii totalnej oraz odkrywania mechanizmów rządzących emocjami człowieka.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *