Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach. Agnieszka Maciąg

Twoja wewnętrzna moc - Agnieszka Maciąg
Twoja wewnętrzna moc / fot. fb @agnieszkamaciag.blog

Rok 2020 był inny niż poprzednie. Może był trudniejszy, bo przepełniony nadprogramową ilością problemów życia codziennego. A może właśnie piękniejszy, przez mnogość wyzwań do pokonania. W swojej najnowszej książce Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach, Agnieszka Maciąg daje wskazówki, jak poprzez pozytywne myślenie jesteśmy w stanie wypełnić swoje życie dobrą energią, miłością, harmonią i spokojem, a dzięki akceptacji siebie i wierze, że zasługujemy na wszystko co najlepsze, przyciągnąć i otworzyć się na nowe możliwości, którymi świat chce nas obdarować.

Twoja wewnętrzna moc - Agnieszka Maciąg

Drobne rytuały kluczem do szczęścia

Pandemia koronawirusa zmieniła życie każdego człowieka: strach o zdrowie własne i najbliższych, utrata pracy, dystans społeczny, czy rezygnacja z zaplanowanych wydarzeń, wywołały mnogość wcześniej nieodczuwanych uczuć. Miejsca i sytuacje, które braliśmy za pewnik, właściwie z dnia na dzień zostały odebrane. Jak sobie z tym radzić? W jaki sposób zamienić niepokój oraz lęk przed tym co będzie, w radość i wiarę w lepsze jutro?

Według autorki „Twojej wewnętrznej mocy” musimy zaakceptować sytuację. Niestety nie mamy wpływu na rozwój pandemii, na wszelkie ograniczenia, z którymi się ona wiążę. Ale mamy wpływ na sposób, w jaki myślimy, jak dbamy o siebie, a to już bardzo dużo! To właśnie od zmiany sposobu patrzenia na życie, należy rozpocząć wewnętrzną przemianę.

Warto to zrobić poprzez stopniowe wprowadzenie kilku nowych praktyk: poranna joga (rozciąganie ciała), medytacja (skupienie się na świadomym oddechu), praktyka wdzięczności (koncentracja na przynajmniej jednej rzeczy, za którą jesteś wdzięczna/ -y) i uważność (bycie tu i teraz). Żadna z powyższych czynności nie jest łatwa, ale codzienne ćwiczenie własnego umysłu, przyniesie pożądane rezultaty, pozwoli otworzyć się na świat, na wszelkie dobro, na które zasługujemy. Na takich pozornie prostych elementach, jesteśmy w stanie sami zbudować rzeczywistość, w której będziemy chcieli wzrastać i której nie zachwieją wydarzenia świata zewnętrznego.

Wewnętrzna harmonia

Autorka przedstawiła wspaniałą receptę na spokojne życie: odnalezienie szczęścia i harmonii w sobie, a nie poszukiwanie jej w partnerze, dzieciach, czy luksusowych dobrach materialnych. Zamiast pogoni za czymś co ulotne, co da tylko chwilową radość, wypracowanie w sobie równowagi i pozytywnej uważności, która nie ugnie się pod naporem negatywnych emocji, docierających z zewnątrz.

Musimy wiedzieć, że emocje, które odczuwamy, nie są z zasady nacechowane pozytywnie lub negatywnie. To my sami nadajemy im znaczenie. Dzięki temu wiemy, kiedy jest przekraczana nasza granica. Wszystkie emocje są ważne i potrzebne, pomagają wybrzmieć temu, co w sobie nosimy.

Mindfulness

Najnowsza książka Agnieszki Maciąg przepełniona jest samoświadomością. Zgodnie ze słowami autorki: „Żyj jednym dniem na raz. Wykorzystaj dzień, który trwa, najlepiej jak potrafisz. To i tak ogromne wyzwanie, nie potrzebujesz innych.”

Nieważne co było wczoraj, co będzie jutro, kluczowa jest chwila obecna – jedyne co w życiu jest pewne, dlatego należy wykorzystać ją jak najlepiej, z należytą troską. Najistotniejsze to, nie kreślić w umyśle mrocznych scenariuszy, tego co może się stać, nie wybiegać zanadto w przyszłość. Umysł nie rozróżnia, co jest tylko projekcją od tego, co rzeczywiście się dzieje. Zamiast tracić moc na wymyślanie historii, skumulujmy energię na skupieniu się na tym, co najważniejsze: na swoim wnętrzu, tylko stamtąd możemy czerpać siłę, która pozwoli na długie, zdrowe i harmonijne życie.

Podsumowanie

Oprócz szalenie ciekawej treści, książka Agnieszki Maciąg to prawdziwa uczta dla zmysłów. Już sama okładka przyciąga kolorystyką i złoceniami, a jej wnętrze zachwyca dbałością o detale: wypełnienie przepięknymi grafikami, fotografiami, ukazującymi przyrodnicze szczegóły oraz samą autorkę. Ciepło, dobra energia i życiowa mądrość, które spływają wraz z tekstem podczas czytania, dają poczucie w pełni wykorzystanego czasu relaksu połączonego z nauką. „Twoja wewnętrzna moc” to nie jest klasyczny poradnik, ale zbiór sprawdzonych zasad, które odpowiednio wykorzystane wskażą kierunek, jak żyć w pełni świadomie, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdziemy.

Avatar of Joanna Pieniążek
Magister filologii rosyjskiej. Od zawsze miłośniczka mody i lumpeksów. Od niedawna zafascynowana świadomym podejściem do życia, ekologią i podróżami. Wolne chwile wypełnia czytaniem książek i słuchaniem podcastów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *