Początki tantry sięgają około 2500 lat wstecz, kiedy to Siddhārtha Gautama, indyjski książę, a zarazem twórca buddyzmu, postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie i zgłębić przyczynę cierpienia. Jego celem było odnalezienie absolutnej prawdy i drogi do oświecenia. Po wielu latach nauk, medytacji i głębokiej ascezy, Siddhārtha Gautama osiągnął swój cel, został Buddą i resztę swojego życia poświęcił na edukowanie innych.
Spis treści
Tantra
Tantra to nauki Buddy, prowadzące do stanu wyzwolenia, który można osiągnąć za pomocą medytacji, praktyki mantr, uwolnienia umysłu od poczucia gniewu i złości. Polega na pielęgnowaniu w sobie takich odczuć jak miłość, spokój i mądrość. Praktyka tantry dąży do osiągnięcia stanu absolutnego szczęścia, czystego umysłu, harmonii i dobrostanu. Składają się na nią trzy elementy: ruch, cisza i myśl. Owocem tantry jest jedność, a także odnalezienie w sobie idealnego stanu, stanu Buddy. Zgodnie z buddyjską tantrą, nie musimy się niczego wyrzekać w swoim życiu. Praktyka jest oparta na transformacji. Możemy prowadzić zwykłe, świeckie życie i jednocześnie stać się oświeconym Buddą. Innymi słowy, tantra to wolność do życia.
Praktyka tantry
Praktyka buddyjskiej tantry dla osób świeckich polega przede wszystkim na pracy z oddechem, kanałami i czakrami. Pierwszym krokiem tradycyjnej tantry jest faza budowania, polegająca na pracy z bóstwem medytacyjnym - wizualizacja Buddy lub siebie w jego roli. Kolejną fazą jest faza spełniająca, polegająca na zakorzenianiu się bezpośrednio w tym wglądzie poprzez pracę z kanałami, czakrami, oddechem. Istnieje wiele metod - poprzez taniec, praktykę jogi, pracę z ruchem, asanami, praktykę pranajamy, kontrolę oddechu, ale również medytację, kontemplację, rytuały, wizualizacje. Często można spotkać się również z praktyką jogi śnienia, wizji, mantr. Metod tantry jest bardzo wiele. W pełni przebudzona osoba jest całkowicie osadzona w ciele, spokojna.
Rodzaje tantr
Tantra w społeczeństwie Zachodnim kojarzy się dziś przede wszystkim z elementem seksualnym. Jest to zupełnie nowy odłam, który w znacznej mierze odchodzi od tradycyjnej tantry. Neotantra, masaże tantryczne i inne jej elementy powstały na Zachodzie, odwołują się do europejskiej ezoteryki, w małej części mają one powiązanie ze wschodnią, tradycyjną nauką. Można także zaobserwować powiązania pomiędzy neotantrą a kamasutrą. Z tego właśnie powodu wokół tantry narosło wiele kontrowersji, należy jednak pamiętać, że są to współczesne nurty, często mylnie łączone z tradycyjną buddyjską tantrą.
Tantra biała
Jednym z nowoczesnych nurtów jest tantra biała, która odwołuje się do jogi i medytacji. Głównym założeniem białej tantry jest osiągnięcie idealnej harmonii, klarowności umysłu, osobistej wolności. Joga białej tantry jest powiązana z jogą kundalini z tą różnicą, że pierwsza z nich może być praktykowana tylko i wyłącznie pod opieką przewodnika. Na praktykę jogi białej tantry składają się krije i medytacje.
Tantra czerwona
Czerwona tantra odnosi się do wspomnianej wcześniej seksualności. Podobnie jak biała, zawiera w sobie elementy medytacji, jednakże głównym celem jest czerpanie przyjemności seksualnej, doświadczanie intensywnych emocji oraz wyzwolenia. Czerwona tantra odnosi się do nagości, cielesności, zmysłowości oraz przyjemności.
Tantra czarna
Czarna tantra nawołuje do wyzbycia się wszelkich zasad moralnych, których zostaliśmy nauczeni. Jest to całkowite pozbycie się ograniczeń i poszukiwanie szeroko rozumianej wolności w praktykach odwołujących się do najgłębiej skrywanych pragnień. Praktyka czarnej tantry nawiązuje do seksualności, pożądania i cielesności, popędów i emocji w sposób bardzo kontrowersyjny i agresywny. Nawołuje do odkrycia w sobie ciemności i spojrzenia na nią w inny, nieznany dotąd sposób.
Co daje nam praktyka klasycznej tantry?
Klasyczna tantra, zgodna z naukami Buddy zapewnia nam uwolnienie od napięć, otwarcie czakr, poprawę relacji międzyludzkich, wyzwolenie kreatywności, nowe spojrzenie na świat, poczucie miłości, szczęścia, spokoju, radości i harmonii, niezależnie od tego co dzieje się na zewnątrz.
Częstotliwość praktyki
Tantrę powinno praktykować się codziennie, medytacja, kontemplacja i wizualizacja jest niezwykle istotna w całym procesie. Ważna jest regularność, na początek wystarczy nawet kilka minut każdego dnia. Tantra może być praktykowana zarówno w parze, jak i indywidualnie.
Więcej o tantrze możecie dowiedzieć się na kanale Aga Yoga w podkaście
a także na stronach Veroniki i Roberta z “Centrum medytacji i rozwoju TKANKA” https://m.facebook.com/tkankaeu/ i http://www.tkanka.eu/
oraz na stronie https://www.anahatatantra.com/pl/czarna-tantra-czerwona-biala-roznice/