Jak zadbać o dłonie zimą?

Jak zadbać o dłonie zimą
Jak zadbać o dłonie zimą? / fot. adobe stock

Dopiero pierwsza połowa grudnia za nami, a Ty zastanawiasz się dlaczego twoje dłonie już są tak przesuszone i zaczerwienione? Dodatkowo często w obecnych czasach zdarza Ci się nadużywać płynów do dezynfekcji dłoni? Oto kilka wskazówek, jak dbać o dłonie, by były wypielęgnowane, nawilżone i wiecznie młode.

Skóra dłoni

Skóra na dłoniach jest bardzo delikatna i cienka, a zarazem najbardziej narażona na codzienne działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak: mróz, promieniowanie UV, wiatr, kurz, zanieczyszczenia i różne detergenty. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o jej nawilżenie i odżywienie. Ponadto wiele kobiet uważa, że pomarszczona skóra na dłoniach zdradza nasz wiek, podobnie jak skóra na szyi.

Mycie dłoni

To dłonie w ciągu dnia myjemy najczęściej, co sprawia, że prawie całkowicie zdzieramy z nich naturalną warstwę ochronną. Wybierajmy zatem delikatne mydła czy żele najlepiej o kwaśnym bądź obojętnym pH. Sprawdzą się mydła glicerynowe, nawilżające. Nie wybierajmy tych najbardziej pachnących i antybakteryjnych, ponieważ często to one wysuszają skórę najmocniej.

Pamiętajmy również, aby podczas mycia rąk nie używać ani zbyt zimnej ani zbyt gorącej wody, nasze dłonie tego nie lubią i skóra może pękać oraz być nieprzyjemnie "ściągnięta". Należy używać do mycia rąk wyłącznie letniej wody. Pamiętajmy również, aby po myciu dokładnie osuszyć nasze dłonie, zapobiegnie to nadmiernemu wysuszeniu. Warto po każdym myciu użyć kremu do rąk.

Odżywianie skóry dłoni

Jeśli zauważmy, że skóra na dłoniach jest przesuszona, zastosujmy intensywniejszą niż zwykle pielęgnację. Aby pozbyć się łuszczącego naskórka na początek zróbmy peeling, najlepiej drobnoziarnisty. Możemy go kupić w aptece lub drogerii, albo postawić na sprawdzone domowe sposoby i użyć np. mielonej kawy. Po nałożeniu na dłonie wykonajmy delikatny masaż kolistymi ruchami, a następnie spłuczmy.

Warto jako następny krok nałożyć na dłonie regenerującą i odżywczą maseczkę np. parafinę na zimno bądź dostępne w drogeriach maseczki w formie rękawiczek. Jeśli jednak nie planujemy wyjścia do sklepu, skorzystajmy z domowych produktów np. oliwy z oliwek, możemy ją podgrzać i wymieszać z żółtkiem jaja, a potem nałożyć na dłonie. Albo po prostu nałożyć grubą warstwę kremu nawilżającego, a potem dla wzmocnienia efektu ubrać bawełniane rękawiczki, możemy nawet założyć je na noc, a rano obudzimy się z cudownie nawilżonymi dłońmi.

Noś rękawiczki

Chroń dłonie przed utratą ciepła. W chłodne dni koniecznie noś rękawiczki. Nie czekaj, aż dłonie przemarzną, aby je założyć. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zanim założysz rękawiczki również nanieś na skórę dłoni krem, a wtedy nie tylko ochronisz je przed zimnem, ale dodatkowo dobrze je nawilżysz i odżywisz.

Oczywiście powyższe metody dla wielu z Was nie będą uznane za innowacyjne, ale często zapominamy o tych prostych sposobach. Warto więc przypominać je częściej i cieszyć się pięknymi, zdrowymi dłońmi.

Avatar of Klaudia Okularczyk-Rasińska
Właścicielka salonu Glam Nails Studio, kochająca koty, motocykle, książki i medytację. Fascynuje się technikami ezoterycznymi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *