Dziś piątek trzynastego! Uważajcie na siebie i miejcie oczy szeroko otwarte! Prawda? Mit? Przesąd? Skąd się wziął? I dlaczego akurat ta data? Piątek trzynastego powszechnie uważany jest za najbardziej pechowy dzień w roku. Z jakiego powodu? I o co właściwie chodzi z tą trzynastką?
Piątek trzynastego jest pechowy?
Dlaczego liczba 13 jest pechowa?
W naszej kulturze przywykliśmy do liczby 12. Mamy 12 miesięcy, godzina 12 symbolizuje dla nas południe, 12 znaków zodiaku, 12 potraw na wigilijnym stole. Liczba 12 to ład, harmonia, porządek i całość. A 13? Niezaprzeczalny symbol zła, chaosu i wszystkiego co najgorsze. Trzynastka uważana jest za pechową, ale dlaczego w piątek zyskuje podwójną moc?
Piątek to symbol zła?
Piątek dla chrześcijan jest symbolem nieszczęścia, ponieważ w tym właśnie dniu ukrzyżowano Jezusa. Chrześcijanie w piątki przestrzegają postu - w zależności od kultury i zwyczajów - nie spożywają mięsa lub nakładają na siebie inne ograniczenia. Jednakże połączenie religii i przesądów chyba nie idzie ze sobą w parze?
Skąd wzięły się przesądy?
Okazuje się, że mimo iż w Polsce dominuje chrześcijaństwo to ponad połowa społeczeństwa wierzy w przesądy. Pomyślmy. Trzymamy kciuki, jeżeli życzymy komuś szczęścia, czarny kot jest oczywiście symbolem pecha, nie wspominając już o katastrofalnym w skutkach stłuczeniu lustra! Na samą myśl, włos jeży się na głowie. No i oczywiście piątek trzynastego. Jakie jeszcze przesądy są popularne w naszej kulturze? W prezencie nie dajemy zegarka albo butów, zdaniem niektórych kiepskim pomysłem jest również podarowanie krzyżyka. Można by tak wymieniać w nieskończoność, czy jednak ma to jakieś realne odzwierciedlenie w rzeczywistości? Jedno jest pewne. Im bardziej wierzymy, że spotka nas coś złego, tym bardziej przyciągamy do siebie właśnie te złe zdarzenia. Więc głowa do góry i nie dajmy się tej paskudnej trzynastce! 🙂