Jajka - białe czy brązowe? Może jednak różowe?

kurze jaja
unsplash.com

Mieliście kiedyś sytuację, w której stojąc przy półce z jajkami w sklepie, zaczęliście zadawać sobie pytania: “Czy istnieje różnica między jajkiem białym, a brązowym? lub : “Czy jaja kurze są gorsze od jaj przepiórczych?” Dziś rozwiejemy te wątpliwości! 

Jajka

Dostarczają wielu niezbędnych substancji odżywczych takich jak białka, mikroelementy wapnia, jodu, żelaza, magnezu, potasu, cynku i selenu oraz witaminy A, D, E i wiele z grupy B. Czy zatem jajka są zdrowe? Ze względu na dużą dawkę cholesterolu, jajka straciły swą dobrą renomę i sławę. Osoby z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi powinny wykluczyć je ze swojego jadłospisu, ponieważ zwiększają ryzyko choroby wieńcowej. Osoby zdrowe i lubiące jajka z kolei, mogą spożywać maksymalnie 7 sztuk tygodniowo

Jajka kurze - walka kolorów

Zwykle w sklepach znajdziemy jajka z brązową lub białą skorupką. Czy istnieje jakakolwiek różnica pomiędzy nimi? I czy różnica ta jest dla nas znacząca? Okazuje się, że barwa jajka nie ma wpływu na wartości odżywcze, ani na ich przydatność. Kolor zależny jest jedynie od rasy kury, nie ma więc większego znaczenia czy wybierzemy jajka koloru brązowego czy białego. Rozbieżność dostrzec możemy również w barwie samego żółtka. Czy jest to odpowiedni wskaźnik, którym powinniśmy się kierować? Kiedyś twierdzono, bardziej intensywny kolor żółtka świadczy o naturalnej hodowli kur. Teoria ta zdałaby egzamin gdyby nie fakt, że fermy coraz częściej wzbogacają karmy sztucznymi barwnikami, zmieniając w ten sposób intensywność koloru żółtka. Podsumowując: barwa żółtka również nie ma większego znaczenia.

Jajka kurze kontra jajka kacze

A jeśli chodzi o jajka kacze? W porównaniu z jajkami kurzymi są większe i mają bardziej intensywny smak. Zawierają więcej białka, cholesterolu i tłuszczu, są również bogatsze w witaminy A,B i D oraz żelazo. Jednakże jeśli chodzi o cenę są znacznie droższe od jajek kurzych. Cena jajka kurzego to mniej więcej 0,60 zł za sztukę ważącą 50g, natomiast cena jajka kaczego to już 2 zł za sztukę ważącą 70g. Przyznacie, że sporo?

Jajka kurze kontra jajka gęsie

Jajka gęsie są z kolei większe od kaczych. Jednakże pod względem smaku i wartości odżywczych bliżej im do jajek kurzych. A jeśli chodzi o cenę? Jajko gęsie kosztuje około 4 zł za sztukę ważącą 100g, to prawie 7 razy więcej niż jajko kurze, które waży tylko o połowę mniej!

Jajka kurze kontra jajka przepiórcze

Te malutkie jajeczka z nakrapianą skorupką, pod względem wartości odżywczych nie różnią się znacząco od jajek kurzych, ich charakterystyczną cechą jest jedynie delikatny, łagodny smak. Cena jajka przepiórczego (12g) to aż 0,45 zł za sztukę!

Jajeczny werdykt

Jajko kurze pod względem składników odżywczych i witamin jest równie wartościowe jak wszystkie pozostałe jajka. Jego główną zaletą jest natomiast cena. Na dzień dzisiejszy niepodważalnym zwycięzcą jajowych zmagań w stosunku jakości do ceny zostaje - jajo kurze. Brawo!

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *