Wolna Ukraina

Ukraina
pexels.com/Katie Godowski z Pexels

Trwa 12 dzień walki Ukrainy o wolność. W jaki sposób pomagać? Co możemy zrobić, aby choć trochę polepszyć tragiczną sytuację ukraińskiego społeczeństwa? Sprawdzamy.

Walka o wolność

Wydarzenia z ostatnich dwóch tygodni mrożą krew w żyłach. Chyba nikt nie spodziewał się tak tragicznej sytuacji tuż za Polską granicą. Nasi najbliżsi sąsiedzi, wolni ludzie, mający plany, marzenia, pasje, wiodący spokojne, zwyczajne życie, nagle zostali brutalnie zaatakowani przez rosyjskiego okupanta. Z dnia na dzień pozbawiono ich spokoju, godności, wolności oraz całego życiowego dorobku. Ten brutalny atak uderzył w miliony ludzkich serc z ogromnym impetem. Powstało mnóstwo akcji charytatywnych na rzecz Ukrainy. Pomagają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale też zwykli ludzie. Sprawdź w jaki sposób i Ty możesz wspomóc Ukraińców w ich walce o wolność, równość, godność i spokój.

Siepomaga.pl

Fundacja siepomaga.pl współpracująca z wieloma organizacjami pozarządowymi utworzyła Ogólnopolską Zbiórkę na Pomoc Ukrainie. W jaki sposób zebrane środki zostały wykorzystane?

 • zakupiono 1 000 opasek uciskowych typu "tourniquet", które stanowią osobiste wyposażenie medyczne służb ratowniczych prowadzących działania na polu walki lub udzielających pomocy osobom rannym w wyniku katastrof. Opaski te służą do tamowania masywnych krwotoków i są jednym z podstawowych elementów wyposażenia medycznego żołnierzy na polu walki oraz straży pożarnych.
 • przekazano środki łączności VHF o łącznej wartości ponad 30 tys. zł. Fundacja przygotowuje transport 90 radiotelefonów, które zakupiła na prośbę obrońców Kijowa i jednostek obrony cywilnej we Lwowie.
 • zakupiono 5 tys. apteczek
 • dzieci z Ukrainy, które otrzymały wsparcie i znajdują się pod opieką Fundacji Zobacz Mnie, stawiają pierwsze kroki w nowej, polskiej rzeczywistości.
 • dzięki współpracy z Fundacją Iskierka pod skrzydła zabrano kilkadziesiąt rodzin dzieci onkologicznie chorych, które trafiły bądź trafią do 4 polskich szpitali. Działania te dają możliwość skupienia się na walce ze śmiertelnie niebezpieczną chorobą, która dotknęła dziecko, bez obawy, czy na szpital nie spadnie za chwilę bomba. Obecnie dwóch chłopców chorych na białaczkę razem z mamami przebywa w Zabrzu i trzech w Katowicach (w tym mama w 7. miesiącu ciąży). Kolejna trójka dzieci jest w Rzeszowie i troje w Chorzowie. Mamy tych dzieci oprócz jednej torby z najbardziej podstawowymi rzeczami, nie mają niczego. Dlatego też Fundacja zaopatrzy te rodziny w ubrania, pieluchy i inne potrzebne na start przybory.
 • do magazynów RARS dotarł zakupiony przez fundację TIR z 56 tys. konserw, które następnie zostaną przekazane do Ukrainy

Dotychczas udało się zebrać: 35 818 406 zł, a w zbiórce wzięło udział 374714 osób (dane z dnia 06.03.2022, godzina 17:29) https://www.siepomaga.pl/ukraina

Pomagam.pl

Jeden z najpopularniejszych serwisów tworzących zbiórki pieniężne w sieci uruchomił oficjalną zbiórkę na rzecz Ukrainy, zebrane środki zostaną przekazane ukraińskiej organizacji zajmującej się pomocą humanitarną. #SolidarniZUkrainą to inicjatywa dwóch Fundacji: Pomagam.pl oraz "Nasz Wybór", działającej na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku. Wpłat można dokonywać na stronie: https://pomagam.pl/solidarnizukraina

Dotychczas udało się zebrać: 9 790 278 zł, a w zbiórce wzięło udział  78 671 osób (dane z dnia 06.03.2022, godz.: 17:30).

Zrzutka.pl

Serwis zrzutka.pl wraz z Fundacją To się uda uruchomił oficjalna zbiórkę #RazemDlaUkrainy dedykowaną pomocy humanitarnej ofiarom wojny. Jest to oficjalna akcja, dzięki której organizatorzy chcą wesprzeć, w miarę możliwości, wszystkie polskie organizacje niosące pomoc ofiarom wojny na terenie Ukrainy i Polski, które nie mają obecnie czasu na zbieranie środków. Środki będą rozdysponowywane na bieżąco. Wszystkie środki zebrane na zrzutce będą przekazane w 100% organizacjom, które już teraz pomagają osobom poszkodowanym oraz wykorzystane na zakupy wskazane przez Konsulat Ukrainy. Wszystkie koszty operacyjne zrzutka.pl pokrywa z własnych środków. Informacje o wsparciu jakiego udało się udzielić będą na bieżąco publikowane. Więcej informacji na stronie https://zrzutka.pl/razemdlaukrainy

Dotychczas udało się zebrać 670 247 661 zł z 824 239 zrzutek (dane z dnia 06.03.2022, godz.: 17:36)

PAH

Polska Akcja Humanitarna od 2014 roku stale zapewnia pomoc w zaspokojeniu najbardziej podstawowych potrzeb w Ukrainie. Pierwsze działania związane z konfliktem były natychmiastową odpowiedzią na kryzys: dostarczenie opieki medycznej, paczek żywnościowych i higienicznych, koców, śpiworów i innych produktów niezbędnych do przetrwania. Priorytetem Polskiej Akcji Humanitarnej jest wsparcie grup najbardziej wrażliwych: osób starszych, kobiet i dzieci. Dzięki współpracy z lokalnymi partnerami mogą skutecznie do nich docierać. Dodatkowo prowadzą długofalowe programy wsparcia finansowego dla osób w potrzebie. Comiesięczne dofinansowanie budżetu domowego umożliwia rodzinie zapewnienie sobie jedzenia, ciepłych ubrań i innych niezbędnych produktów-najlepiej dopasowanych do własnych potrzeb.

Dodatkowo w miejscach użyteczności publicznej jak szkoły i szpitale remontują infrastrukturę wodno-sanitarną. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.pah.org.pl/ukraina/

Jeżeli chcesz pomóc w inny sposób, koniecznie zajrzyj na stronę https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2 gdzie znajdziesz informacje na temat procedur obowiązujących mieszkańców Ukrainy przekraczających polską granicę.

Zbiórki żywności

Na stronie https://regiony.rp.pl/z-regionow/art35766361-miasta-ruszyly-ze-wsparciem-dla-ukrainy-sprawdz-gdzie-pomoc znajdziesz informacje o zbiórkach żywności, a także szczegóły dotyczące najbardziej potrzebnych produktów, m.in.:

 • Żywność z długim terminem ważności (puszki, zupy, suche pieczywo, kawa, herbata,  słodycze, batony energetyczne itp.), woda w butelkach.
 • Żywność dla dzieci: mleko w proszku, jedzenie w słoiczkach itp.
 • Produkty higieny osobistej: żele, mydła, szampony itp.– dla dzieci i dorosłych.
 • Środki czystości, podpaski.
 • Produkty dla dzieci typu butelki na mleko, pampersy, chusteczki itp.
 • Środki tzw. pierwszej pomocy, w tym opatrunki, gazy, podstawowe leki itp

https://um.warszawa.pl/-/zbiorka-trwa-co-i-gdzie-mozna-przynosic

Pomagajmy!

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *