“Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia!” Każdy z nas wielokrotnie słuchał takich mądrości zasiadając rano do stołu. “Śniadanie dostarcza energii na cały dzień!” Powtarzały babcie, mamy, nauczycielki i gospodynie w reklamach telewizyjnych. Jak to jest, czy naprawdę nie można wyjść z domu bez solidnego śniadania?
Śniadaniowa konieczność
Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Bez wątpienia regularne spożywanie zdrowego śniadania wpływa korzystnie na nasz organizm, m.in. uzupełnia poziom wykorzystanej podczas snu glukozy. Wspomaga również procesy umysłowe - zapamiętywanie, koncentrację, zdolność przyswajania wiedzy. Podobno osoby, sumiennie jedzące śniadania, ważą mniej od tych, którzy pierwszego posiłku unikają. Nie jest natomiast prawdą, że jedzenie śniadania prowadzi do skutecznej utraty wagi. Podsumowując - jeśli podzielasz przekonanie, że bez śniadania nie można wyjść z domu i zacząć nowego dnia - zjedz je. Jeśli jednak należysz do sporego grona osób, które po przebudzeniu nie ma najmniejszej ochoty na jedzenie, bo nie pozwala im na to ściśnięty żołądek - nie ma sensu się zmuszać. Dorosła, zdrowa osoba, może pominąć śniadanie, jeśli kolejne posiłki w ciągu dnia będą prawidłowo zbilansowane.
Co jeść na śniadanie?
Nie wystarczy ustalić, czy śniadanie jest dla nas niezbędne do rozpoczęcia dnia, bowiem organizm i przyswajalność pokarmu każdego z nas diametralnie się różnią. Ważne jest również to co jemy i jak jemy - codzienne śniadanie złożone z tostów z roztopionym żółtym serem lub przekąszenie czegoś w biegu, nie załatwiają sprawy. Podgrzane w gorącej wodzie parówki przegryzione białym chlebem nie dodadzą nam siły, której potrzebujemy do zdobywania świata. Aby pierwszy posiłek faktycznie zapewnił nam energię na cały nadchodzący dzień, musi być wartościowy. Śniadanie dobrze skomponować z pełnoziarnistych zbóż, np. ciemnego pieczywa, płatków (owsianych, jaglanych, żytnich), otrębów lub musli. Dzięki obecności błonnika i węglowodanów złożonych, po śniadaniu zawierającym któryś z tych składników, jesteśmy przez długi czas nasyceni i pełni energii. Szybkim i zdrowym porannym posiłkiem jest tradycyjna owsianka z dodatkiem ulubionych owoców i orzechów. To niepozorne danie ma tak samo wielu zwolenników jak i przeciwników - osoby nie przepadające za smakiem owsianki mogą wykorzystać np. płatki jaglane i podać je na zimno z jogurtem greckim lub skyrem (gęstym, ale delikatnym jogurtem z odtłuszczonego mleka, pochodzącym ze Skandynawii i dostępnym w każdym sklepie spożywczym) również z dodatkiem owoców, orzechów i np. nasion słonecznika lub pestek dyni. Uczucie sytości zapewnia również białko, więc na śniadanie możemy przygotować którąś z niezliczonych wariacji z jajkiem w roli głównej, pastę z warzyw strączkowych lub chude mięso.
À propos jajek
Jajka to jedne z najbardziej uniwersalnych produktów - są wykorzystywane do dań na słodko i słono, również do wypieków; na śniadanie, obiad i kolację; mogą być poddawane obróbce termicznej na najróżniejsze sposoby, stanowić bazę, dodatek do posiłku lub grać w nim pierwsze skrzypce. Jak wspominaliśmy wyżej, jajka są świetnym źródłem białka, ale nie tylko - zawierają też m.in. żelazo, wapń, magnez, selen, luteinę i witaminy: A, E, D, K, B2 i B12. Według aktualnych ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia, można spożywać do 10 jajek tygodniowo (pamiętając jednak o tym, że jajka znajdują się również np. w ciastach i makaronach). Oto nasze propozycje zdrowych śniadań z jajek:
Szakszuka
To bardzo popularne danie, wywodzące się z Bliskiego Wschodu. Samo słowo ‘szakszuka’ oznacza po arabsku ‘wielki bałagan’ i idealnie odzwierciedla charakter potrawy. Bazą szakszuki jest sos pomidorowo-paprykowy, uwieńczony lekko ściętymi jajkami, natomiast jej sercem i kwintesencją - przyprawy. Tradycyjna szakszuka (oprócz standardowych przypraw typu sól i pieprz) zawiera kumin, kolendrę i pastę harrisa. Szakszukę można modyfikować na liczne sposoby, np. dodając szpinaku, sera feta, chorizo lub ciecierzycę. Przepis na szakszukę znajdziecie tutaj: przepis na szakszukę.
Omlet
To śniadaniowa klasyka - podobno znany był już w Starożytnym Rzymie. Rodzajów omletów i sposób ich przyrządzania jest niezliczona ilość, wiele krajów posiada swoją wersję tego dania. Francuzi przyrządzają omlet naturalny - czyli jajka roztrzepane z wodą, mlekiem i solą. Czasem masę omletową wylewają na podsmażone wcześniej dodatki - powstaje wtedy omlet mieszany. Włosi mają swoją frittatę - znany również w Polsce omlet z nadzieniem warzywnym i czosnkiem lub anchois. W Hiszpanii króluje tortilla de patatas (tortilla ziemniaczana), to znaczy placek jajeczny z ziemniakami. Japończycy przygotowują tamagoyaki, czyli omlet w formie kilkuwarstwowej rolady. Popularna jest też wersja śródziemnomorska, z suszonymi pomidorami, kaparami lub oliwkami.
Jajko w koszulce
Znane również pod takimi nazwami jak jajko poche (z francuskiego - kieszonka), jajko zagubione lub perdut - dwie ostatnie nazwy pochodzą ze starych, polskich ksiąg kucharskich. To jajko gotowane bez skorupki, w wodzie z dodatkiem soli i odrobiny octu. Niezwykle popularnym śniadaniem z udziałem ‘kieszonek’ są jajka po benedyktyńsku - amerykański pomysł, w którym jajka w koszulkach podaje się na grzance z wędliną i polewa sosem holenderskim (sos na bazie masła, żółtek, białego wina lub octu winnego).
Pasta z makreli, chlebek bananowy, budyń jaglany, koktajl owsiany... to tylko kilka propozycji znalezionych na szybko w internecie. Warto wygospodarować sobie rankiem odrobinę więcej czasu, by zjeść pożywne i smaczne śniadanie - pewnym jest, że więcej czasu zajmie nam wybranie jednego z przepisów, niż samo przygotowanie. Miłego dnia!