Czy warto stosować detoks sokowy?

pexels.com

To, że owoce i warzywa są bardzo zdrowe i powinny stanowić ok 70% naszej codziennej diety, już dawno wiemy. A co gdyby tak przez kilka dni spożywać tylko i wyłącznie warzywa i owoce? A co więcej - surowe i w płynnej formie? Czym jest detoks oczyszczający, co wnosi do naszego organizmu i czy naprawdę jest dla nas niezbędny?

Detoks sokowy

Detoks oczyszczający

Detoks oczyszczający polega na stopniowym odstawieniu pożywienia w formie stałej na rzecz wartościowych i odżywczych soków, przygotowywanych ze świeżych owoców i warzyw. Dlaczego tak ważne jest by składniki te były dostarczane w płynnej formie? Po pierwsze detoks ma na celu oczywiście oczyszczenie organizmu z toksyn, ale również odciążenie, wyciszenie i odprężenie. Zdaniem zwolenników postów sokowych, przełączamy wówczas nasz organizm na inny program, w którym odciążamy go od codziennych obowiązków, jak na przykład trawienie pożywienia przyjmowanego w formie stałej.

Po co ten detoks?

Codziennie jesteśmy narażeni na działanie wielu szkodliwych substancji chemicznych, które można znaleźć właściwie wszędzie. Zaczynając oczywiście od produktów spożywczych, po kosmetyki, zanieczyszczone powietrze, wodę, leki, Oczywiście o tym co dostarczamy do organizmu decydujemy my sami, jednakże często osoby, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia, dochodzą do pewnych wniosków dopiero po latach. I w ten sposób wszelkie błędy młodości - fast foody, niezdrowe napoje, słodycze, alkohol, papierosy, zostawiają swój ślad w organizmie jeszcze na długi czas. Jakie są skutki? Przede wszystkim problemy z jelitami - a tym samym z całym układem odpornościowym. Jak powszechnie wiadomo zdrowe jelita są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i życia w pełni zdrowia.

Oczyszczanie organizmu

Przeciwnicy postów sokowych, mówią o tym, że ludzki organizm wyposażony jest w odpowiednie narządy wewnętrzne - jak nerki, czy wątroba, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem organizmu i pozbywaniem się z niego nadmiaru toksyn. Jednakże czy nie możemy go wspomóc? Zdania są na ten temat bardzo podzielone, ale Ci, którzy decydują się na wprowadzenie postów sokowych do swojego życia mówią o zbawiennym wpływie nie tylko na ciało, ale również umysł.

Surowa dieta

Na ogół, nikt nie decyduje się na post sokowy tak po prostu, z dnia na dzień. Potrzebne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie. Osoby, które obecnie są na etapie kilkudniowych postów sokowych, rozpoczynały od stosowania surowej diety. Na czym to polega? Oczywiście na spożywaniu surowych warzyw i owoców. Zarówno post sokowy jak i surowa dieta, jak sama nazwa wskazuje - to okresowe działanie, które powinno trwać jakiś określony czas. Jak długi? To oczywiście zależy od indywidualnych preferencji, jednak jeżeli zdecydujesz się na zgłębienie tego tematu koniecznie zasięgnij wiedzy specjalistów w tej dziedzinie, min.: Surowa Ilona, Ullenka.pl, a także całej masy innych youtuberów i dietetyków, na których natrafisz wpisując w wyszukiwarkę bardzo popularną i na topie frazę 'post sokowy'.

Przygotowanie i przeciwskazania

Jak już wspominaliśmy wcześniej, zarówno osoby, które zdecydują się na zgłębienie tematu postów sokowych, jak i surowej diety - koniecznie wymagają przygotowania. Istnieje bardzo wiele czynników składających się na właściwe i odpowiednie przejście tego czasu. Niezwykle istotnym procesem jest również wychodzenie z diety czy postu. Nawet po 2-3 dniach niezbędny jest odpowiedni przebieg. Zwolennicy tego typu działań często również podkreślają, że są one skierowane przede wszystkim do osób zdrowych. Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę, przyjmujesz na stałe leki itd., niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *