Potrzebujesz ukojenia, relaksu lub poprawy samopoczucia? A może pomocy w przeziębieniu czy uporczywym bólu głowy? Spróbuj aromaterapii w domu i przekonaj się jakie właściwości posiadają naturalne olejki eteryczne.
Aromaterapia
Określana jako część medycyny naturalnej, jest metodą terapeutyczną, która wpływa na nas zarówno na polu fizycznym jak i psychicznym. Bowiem za sprawą olejków eterycznych i ich oddziaływania na nasz organizm, nie tylko możemy się pozbyć kataru czy zrelaksować, ale również wspomóc dalsze procesy leczenia. Wiedzieli o tym już starożytni Egipcjanie. Do uzdrawiania chorych stosowali olejki eteryczne o zapachu: mirry, kadzidłowca i drzewa cedrowego.
Aromaterapia bez wątpienia wspomaga naszą odporność, niweluje dolegliwości bólowe, np. bóle głowy, działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Olejki eteryczne dodawane są także do kosmetyków, co wzbogaca ich działanie, a także stosuje się je bezpośrednio na skórę w masażach i zabiegach kosmetycznych.
Olejki eteryczne czy olejki zapachowe?
Zdecydowanie do aromaterapii wybieramy olejki eteryczne, ponieważ są one substancjami pozyskanymi naturalnie z drzew, liści i kwiatów, dzięki czemu posiadają właściwości prozdrowotne. Natomiast olejki zapachowe są to syntetyczne zamienniki, które nie posiadają właściwości przypisanych olejkom eterycznym, ponieważ ich zapach jest uzyskiwany sztucznie.
Jaki olejek eteryczny wybrać?
W wyborze olejków musimy się kierować przede wszystkim swoimi upodobaniami. Jeśli jakiś zapach jest dla nas drażniący nie wybierajmy go. Pamiętajmy, że chodzi przede wszystkim o komfort, odprężenie i ukojenie umysłu.
Olejek lawendowy
Olejek lawendowy to jeden z najpopularniejszych olejków, często wybierany za sprawą jego właściwości. Działa uspokajająco, wyciszająco i pomaga zwalczać bezsenność. Szczególnie polecany osobom narażonym na stres oraz zmęczenie. Stymuluje pracę mózgu i wspomaga w obniżaniu ciśnienia.
Olejek eukaliptusowy
Olejek eukaliptusowy to olejek o bardzo odświeżającym zapachu. Działa przede wszystkim przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Pomaga w przeziębieniach, wspomaga leczenie kataru, zmęczenie, leczenie reumatyzmu.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Stosowany w przeziębieniach jako inhalacje, ale i bezpośrednio na skórę łagodząc poparzenia, infekcje i grzybicę.
Olejek pomarańczowy
Olejek pomarańczowy jest szczególnie ceniony w czasie jesienno-zimowym, jego zapach przeciwdziała stanom depresyjnym i bezsenności. Na skórę działa odmładzająco i dezynfekująco.
Olejek różany
Olejek różany dzięki kojącemu zapachowi łagodzi bóle głowy, nudności. Świetnie wpływa na przesuszoną skórę. Ciekawostką jest, że aby uzyskać jedną kroplę olejku różanego potrzebujemy, aż 50 róż.
Jak zastosować aromaterapie w domu?
Mamy wiele możliwości na zastosowanie olejków eterycznych w naszej przestrzeni domowej. Najpopularniejsze to kominki do aromaterapii, dyfuzory, inhalacje, kadzidełka, masaże i kąpiele. Jeśli wybieramy dyfuzory lub kominki to dla osiągnięcia pożądanego efektu wystarczy użyć już 5-10 kropli olejku. Podobnie do kąpieli wystarczy ilość 10-15 kropli, natomiast do masażu używamy 3-5 kropli olejku dodanego do oliwki lub balsamu, którym wykonujemy masaż.
Pamiętajmy, że olejki eteryczne pomimo, iż są naturalne mogą uczulać. Przed przystąpieniem do aromaterapii warto zrobić test na nadgarstku. W jaki sposób? Nakładamy kroplę i po 12 godzinach sprawdzamy czy nie wystąpiło uczulenie. To do dzieła!