Słyszeliście o Diwali?

Photo by Anirudh on Unsplash

Diwali czyli festiwal światła, na ogół obchodzony w listopadzie, w tym roku rozpoczął się 3 dni temu! Ile trwa Diwali i na czym polega to wydarzenie?

Co to jest Diwali?

Diwali to święto światła obchodzone w Indiach na przełomie października i listopada. W tym roku wydarzenie rozpoczęło się 14 listopada i potrwa łącznie 5 dni. Festiwal światła to symbol zwycięstwa nad ciemnością. Święto obchodzone jest tuż po pełni księżyca i wyznaczone zostaje zgodnie z kalendarzem hinduistycznym. Diwali to święto religijne, obchodzone bardzo hucznie wśród wyznawców hinduizmu.

Miliony świateł

Hindusi bardzo radośnie obchodzą te szczególne pięć dni w roku. Symbolem festiwalu jest oczywiście światło w każdej postaci. Od lampionów, świec poprzez sztuczne ognie oraz rzędy zapalonych lamp oliwnych, które pięknie dekorują każdy dom. Jednakże światło to nie wszystko. Podczas święta Diwali w Indiach panuje prawdziwie radosna atmosfera. Odbywają się wówczas liczne imprezy kulturalne, targi, jarmarki, jest to doskonała okazja do spotkań w rodzinnym gronie, a także do okazywania miłości i życzliwości. Bliscy sobie ludzie obdarowują się wzajemnie prezentami.

Geneza Diwali  

Diwali to święto obchodzone na cześć Bhagwan Ramy, który po dziesięciu dniach walki pokonał demona Rawana i mógł powrócić do osady Ayodhya . Właśnie ten powrót świętują wyznawcy hinduizmu, ponieważ Rama wrócił z wygnania trwającego aż czternaście lat. W trakcie święta Diwali bardzo ważnym dniem jest Lakshmi Puja, kiedy to Hindusi oddają cześć Lakshmi, bogini dobrobytu, szczęścia i bogactwa. Festiwal światła uważany jest także za świetny czas na dokonywanie wielkich zakupów w Indiach, czwartego dnia Diwali, hindusi witają Nowy Rok.

5 dni Diwali

Dzień pierwszy festiwalu światła wiąże się głównie z porządkami, a także kwestiami materialnymi. Jest to symbol nowego początku. Hindusi dokonują wówczas dużych inwestycji, jak zakup domu czy  samochodu. W pierwszym dniu kupuje się także prezenty dla bliskich. Dzień drugi powiązany jest z zabójstwem Narakasury przez Krishnę. Tego dnia ozdabia się domy kwiatami oraz lampami oliwnymi. Trzeci dzień w całości poświęcony jest bogini Lakshmi, przeważają w nim modlitwy, a wieczorem podziwiać można piękne pokazy fajerwerków. Czwarty dzień z kolei polega na umacnianiu więzi rodzinnych, wtedy właśnie bliskie osoby odwiedzają się w swoich domach i spożywają wspólne posiłki. Piąty dzień jest dniem rodzeństwa. Siostry i bracia świętują razem, obdarowując się prezentami.   

Tradycja Diwali

Podobnie jak w naszej kulturze, hindusi z okazji swojego święta przygotowują pyszne, tradycyjne potrawy, a także oryginalne słodycze. Głównymi składnikami są mleko, orzechy, miód, płatki kokosowe, ryż,  suszone owoce, sezam, mak, cukier oraz twaróg. Aby nadać swoim specjałom wyjątkowego charakteru, hindusi często sięgają po przyprawy takie jak szafran, kardamon, a także cynamon.

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *