Netflix w walce ze zmianami klimatycznymi

natura
Photo by v2osk on Unsplash

Gigant VOD - Netflix opracował plan "Zerowa emisja netto + przyroda", który ma na celu osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do końca 2022 i w każdym kolejnym roku. Czy Netflix stanie się liderem w zakresie działania na rzecz klimatu w branży filmowej?

Zobowiązanie klimatyczne Netflix

"Zerowa emisja netto + przyroda" - Plan Netflix

Czym jest zerowa emisja netto? Zerowa emisja netto, oznacza równowagę między emisjami CO2, a pochłanianiem CO2 z atmosfery do tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla. Aby osiągnąć neutralność emisyjną, wszystkie światowe emisje gazów cieplarnianych będą musiały zostać zrównoważone przez pochłanianie dwutlenku węgla.

Liderzy środowiskowi twierdzą, że nie możemy osiągnąć celów klimatycznych bez ochrony i regeneracji naturalnych ekosystemów. Głos w tej sprawie zabrała Emma Stewart, Ph. D. dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Netflix:

Pracowałam przy projektach naukowych w krajach takich jak Kenia, Brazylia i Meksyk, badając naturalne ekosystemy i sposoby, które zapewniają naszej planecie wiele korzyści, nie prosząc o nic w zamian. Ludzie, których spotkałam, opowiadali mi o swojej walce o przetrwanie, podczas gdy ludzkość rujnuje te ekosystemy jeden po drugim. Ich historie wpłynęły na mój sposób myślenia. W 2009 roku należałam do zespołu, który opracował pierwszą na świecie metodologię celu klimatycznego opartą na podstawach naukowych, co doprowadziło do powstania ruchu skupiającego wokół siebie ponad 1000 firm.

Dziś mam to szczęście, że mogę łączyć moje zamiłowanie do nauki i opowiadania historii w firmie Netflix, której celem jest dostarczanie światu rozrywki. Jednak aby to było możliwe, musi istnieć świat nadający się do zamieszkania. Naukowcy z całego świata są zgodni - musimy ustabilizować wzrost temperatury na poziomie nieprzekraczającym 1,5°C, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatycznych i pozostawić naszym dzieciom systemy podtrzymujące życie.

Emma Stewart, Ph. D.
dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Netflix

Założenia

  1. REDUKCJA emisji - Ograniczenia emisji w firmie Netflix, zgodnie z wytycznymi porozumienia paryskiego, które zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia klimatu do 1,5°C. Do 2030 roku Netflix zmniejszy też emisje do 45% z zakresu 1 i 2, kierując się wytycznymi Science-Based Targets.
  2. UTRZYMANIE istniejących pochłaniaczy dwutlenku węgla - Do końca 2021 roku Netflix chce w pełni zneutralizować emisje, których nie możemy uniknąć, inwestując w projekty, które zapobiegają przedostawaniu się dwutlenku węgla do atmosfery. Zaczynając od ochrony zagrożonych obszarów naturalnych, takich jak lasy tropikalne, które odgrywają kluczową rolę w realizacji globalnych celów klimatycznych.
  3. ELIMINACJA dwutlenku węgla z atmosfery - Do końca 2022 roku Netflix planuje uruchamiać inwestycje mające na celu regenerację naturalnych ekosystemów o znaczeniu krytycznym, by uzyskać zerową emisję netto. Te projekty, np. przywracanie łąk, namorzynów i zdrowych gleb - oprócz innych korzyści - przyczyniają się do pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla.

Przykłady

Projekt Lightning Creek Ranch w Oregonie, inwestycja pomaga utrzymać największą w Ameryce Północnej prerię trawy rosnącej w kępkach.

oregon jpg webp
Photo by Dan Meyers on Unsplash

Projekt Kasigau Corridor REDD+ wspierany przez Netflix w Kenii. Projekt skupia się na ochronie lasu znajdującego się na suchym terenie, który jest domem dla setek zagrożonych gatunków, głównie zwalczając kłusownictwo.

kenia
Photo by mingwei dong on Unsplash

Podstawy naukowe

Strategia Netflix jest zgodna z kryteriami inicjatywy Science-Based Targets i wytycznymi Uniwersytetu Oksfordzkiego. Netflix dołączył również do grupy firm Business Ambition for 1.5°C, pełną listę uczestników programu możecie znaleźć tutaj. Plan Netflixa został oparty na poradach ponad 60 naukowców. Na tym nie koniec! Gigant utworzył również niezależną grupę doradczą złożoną z 10 ekspertów.

Ślad węglowy Netflix

Czym jest ślad węglowy? Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez daną organizację. Ślad węglowy Netflix w 2020 roku wynosił 1 100 000 ton. Ciekawostką jest też fakt iż 50% śladu Netflixa pochodzi z fizycznej produkcji filmów i seriali, 45% to działalność korporacyjna, a 5% to usługi w chmurze do przesyłania strumieniowo treści (jedna godzina przesyłania strumieniowego na Netflix w 2020 r. emituje mniej niż 100 g dwutlenku węgla).

Edukacja Netflix

Zrównoważony rozwój to fascynujący temat, często poruszany przez twórców filmowych. Dzięki Netflix w 2020 roku w ponad 160 milionach domów z całego świata obejrzano co najmniej jeden film, który pomógł lepiej zrozumieć ten problem.

Podsumowanie

Jak widać Netflix stawia sobie wysoko poprzeczkę. Mamy nadzieję, że za ich przykładem pójdą inni globalni gracze z branży filmowej i nie tylko filmowej. Ciekawe czy firma McDonald's jest w stanie zrealizować plan zerowej emisji netto? Jak sądzicie? Całym sercem popieramy takie programy i niezależnie od ich wyników, ważna jest chęć naprawienia tego co zepsuliśmy.

Źródło:
https://about.netflix.com/pl/news/net-zero-nature-our-climate-commitment

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *