Zdrowe zakupy

zdrowe zakupy
adobe stock

Na przestrzeni ostatnich lat, przechodząc transformację od 'amerykanizacji do medytacji', nie tylko zmieniliśmy nasze codzienne zachowania, sposób postrzegania świata, ale również staliśmy się w pełni świadomymi konsumentami. Konsumentami, którzy mają spore wymagania względem producentów żywności. Pierwszym krokiem w stronę nowego, lepszego i przede wszystkim zdrowego trybu życia było powiedzenie 'nie' fast foodom, żywności przetworzonej i chemicznym dodatkom. Mimo iż znaczna część społeczeństwa nadal korzysta z 'dobrodziejstw' kultury opartej na pośpiechu i przepychu, druga połowa już dawno wyrzuciła ze swojego jadłospisu opcje 'szybko, dużo i na wynos'. I to właśnie ta druga połowa, zafascynowana zdrowym stylem życia, zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną, dziś wyznacza nowe trendy na rynku spożywczym.

Świadoma konsumpcja

Znaczna część społeczeństwa, szczególnie ludzie młodzi, zaczynają przywiązywać coraz większą wagę do produktów spożywczych, ich składu oraz miejsca pochodzenia. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy producent ma obowiązek zamieszczania na etykiecie produktu informacji o składnikach, które zostały wykorzystane do jego produkcji. Dzięki temu każdy konsument może decydować o tym, jakie produkty, a właściwie jakie składniki spożywa na co dzień.

Czy warto czytać etykiety?

czytanie etykiet scaled
Adobe Stock

Odpowiedź jest jedna i bezkompromisowa. Oczywiście, że warto. Dlaczego? Jest to nasz konsumencki przywilej, możliwość podejmowania decyzji, świadomego wyboru produktów, które mają nam służyć, a nie szkodzić. I absolutnie należy wykluczyć błędny tok myślenia, zgodnie z którym, produkty zdrowe są bardzo drogie, albo produkty zdrowe są trudno dostępne. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedynie poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się ze składem produktu w sklepie, zanim ten wyląduje w naszym koszyku. I owszem, ktoś może powiedzieć, że to wymaga dużo czasu, albo wiedzy w temacie czego należy unikać, a co jest wartościowe. Jest w tym odrobina prawdy, ale pamiętajmy, że tym co zyskujemy jest nasze zdrowie. Czy istnieje coś cenniejszego i bardziej wartościowego?

Czym kierować się przy wyborze produktów?

Na co zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze na krótki skład. Wybierając chleb, zastanówmy się czego potrzebowalibyśmy do wypieku własnego, domowego chleba? Jest to zaledwie kilka składników - mąka, drożdże, sól, olej. Takiego też produktu szukajmy na sklepowych półkach. Innymi słowy - wszystkie podejrzanie brzmiące ulepszacze, wzmacniacze, stabilizatory i zagęszczacze będą wpływały na wartości odżywcze produktu. Wybierajmy żywność o prostym składzie, zawierającą składniki dobrze nam znane i nie wzbudzające wątpliwości.

Do drugie, istotny jest dostęp do informacji o produkcie. Jeżeli wybieramy wędlinę, sery czy mięso na wagę, teoretycznie sprzedawca ma obowiązek poinformować nas o składzie danego produktu, jednakże kto w praktyce o to pyta? Jeśli nie macie naprawdę godnych zaufania dostawców mięs, wędlin czy serów, warto wybierać produkty pakowane, na których zawsze zamieszczony jest spis składników.

Po trzecie - nie zniechęcaj się. Czasami przy sklepowej półce wybierając produkt i czytając jego skład naprawdę można się załamać, a co gorsza, okazuje się, że każdy kolejny po który sięgasz, swoją zawartością również nie zachwyca. Taka sytuacja może nas spotkać szczególnie przy wyborze pakowanych wędlin (wszelkiego rodzaju szynki, kiełbasy, pasztety, salami), a także placków do tortilli, pieczywa, jogurtów i serków do smarowania (nie wspominając o słodyczach, słonych przekąskach, lodach, napojach gazowanych itp.). Czy oznacza to, że w dzisiejszym świecie nie kupimy już dobrej jakości, zdrowej szynki bez żadnych chemicznych ozdobników? Owszem kupimy! A z pomocą przychodzą nam:

"Czytaj skład" - trona internetowa

Fantastyczna strona https://czytajsklad.com, na której znajdziesz porównania różnych produktów oraz informację o tych godnych polecenia, a dodatkowo wskazówkę gdzie można je kupić. Każdy polecany produkt ma rozpisany skład, dzięki czemu sam możesz sprawdzić czy faktycznie warto po niego sięgnąć. Dla przykładu, poszukujesz dobrej jakości kiełbasy chorizo, salami, czy prosciutto? Nic prostszego! Wpisujesz w lupkę, klikasz enter i masz - zestawienie różnych marek i porównanie, który produkt warto kupić. Coś wspaniałego! Za pomocą tej strony znajdziesz nawet dobre ciastka, lody czy czekoladę!

czytajsklad

"Zdrowe zakupy" - Aplikacja

Równie świetna aplikacja https://zdrowezakupy.org dzięki której będąc w sklepie nie musisz poświęcać czasu na czytanie etykiet - ta apka zrobi to za Ciebie! Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu i gotowe! Produkt trafia do kategorii: zły, kiepski, dobry, świetny itd.! Dostajesz nawet informację co w swoim składzie zawiera nieodpowiedniego i dlaczego taki werdykt. Super! Ta aplikacja jest idealna dla osób zabieganych, nie mających czasu na czytanie etykiet lub wiedzy czego należy unikać albo zwyczajnie - lubiących ułatwiać sobie życie, Gorąco polecamy!

Watchphone

Zdrowo znaczy świadomie

Czytanie etykiet i świadome robienie zakupów to naprawdę ważny krok w stronę zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzisiejszy rynek to rynek konsumenta. Dostępnych jest tak wiele różnych produktów oraz tak wiele różnych marek, które walczą o nasze względy, za pomocą reklamy, opakowań czy atrakcyjnych cen, warto więc wyznaczyć nowe trendy, za którymi producenci będą podążać. Czy to możliwe, aby produkty dopasowały się do naszych potrzeb? Oczywiście! Nie jedna marka już nas o tym przekonała. Przykładem może być polski producent kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała, który zdecydował się na całkowitą zmianę składu, by móc pozostać na rynku i odgrywać nadal ważną rolę w konsumpcyjnym świecie.

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *