Medycyna chińska w domowym zaciszu, czyli mata do akupresury

Mata do akupresury

Nieergonomiczne miejsce pracy, długie godziny spędzane przed ekranem telefonu, stres, źle  zbilansowana dieta, siedzący tryb życia, powodują przeciążenia i stany zapalne organizmu. Próbujemy  sobie z nimi radzić mocno inwazyjnymi sposobami, takimi jak tabletki przeciwbólowe, czy kosztowne  zabiegi fizjoterapeutyczne. Natomiast w trosce o własne zdrowie, warto zaprzyjaźnić się z prostym, skutecznym przyrządem redukującym bóle: matą do akupresury (inaczej akumatą). 

Mata do akupresury

Wprowadzenie, czyli kilka słów o medycynie Wschodu 

Medycyna chińska traktuje człowieka w sposób holistyczny. W przeciwieństwie do medycyny  tradycyjnej, nie leczy organizmu, skupiając się tylko na jednym narządzie. Na Zachodzie, kiedy boli  nas oko, jesteśmy kierowani do okulisty jako do odpowiedniego specjalisty, zapominając o tym, że  przyczyna często nie jest tak dosłowna, jak może się wydawać, ponieważ organizm jest to cała sieć  powiązanych ze sobą struktur.  

Głównym założeniem medycyny Wschodu jest indywidualne podejście do człowieka: analiza jego  trybu życia, środowiska, w jakim żyje, pracuje, natężenia stresu, charakteru dolegliwości (czy  występują w sposób ciągły, czy tylko w określonej sytuacji). Dopiero po przeprowadzeniu takiego  szczegółowego wywiadu możliwa jest diagnoza.  

Leczenie uciskiem – akupresura 

Medycyna chińska opiera się na zachowaniu równowagi dwóch przeciwstawnych sobie sił w  organizmie, czyli ying i yang. Pojawienie się choroby, prowadzi do zachwiania tej idealnej synergii.  Sposobem na powrót do stanu pożądanego jest ucisk, masowanie, głaskanie dłońmi odpowiednich punktów akupresurowych na ciele. Zabieg przeprowadzony w prawidłowy sposób odblokowuje  energię, uwalnia toksyny z organizmu, a tym samym prowadzi do wyzdrowienia.  

Warto zapamiętać, że akupresura jest naturalną, łagodną oraz bezpieczną formą wspomagającą  leczenie bólu i wychodzenie z choroby, ale nie jest lekarstwem na ciężkie dolegliwości. Nie niesie za  sobą efektów ubocznych. Akupresura jest wpisana na listę WHO jako skuteczny sposób leczenia  astmy, alergii, migreny, chorób układu pokarmowego. Łagodzi bóle kręgosłupa, zębów, depresję.  Udowodniono, że naciskanie odpowiednich kanałów energetycznych, wyzwala spore dawki endorfin.  

Sojusznik w walce z chorobami XXI wieku 

Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w prosty sposób poddawać się zabiegowi akupresury we  własnym domu, dzięki specjalnie do tego wykonanej akumacie. Mata do akupresury służy nie tylko  do uśmierzania bólu, ale również do rozluźnienia i odprężenia ciała. Stosowana przed snem,  zdecydowanie przyczynia się do szybszego zaśnięcia, a także poprawia jego jakość. Budzimy się  bardziej wypoczęci, z większa energią do działania. 

Akumata składa się z kilkunastu rzędów, odpowiednio ułożonych plastikowych krążków z kolcami. Podzielone są one tak, aby pod ciężarem ciała, uciskały poszczególne punkty akupresurowe. 

Pierwszy raz na macie może nie być przyjemny, ponieważ wbijające się w nas kolce mogą  powodować ból, a warto zaznaczyć, że matę należy stosować bezpośrednio na skórę. Dlatego ważne,  aby do maty stopniowo się przyzwyczajać i powoli wydłużać czas, jaki na niej będziemy spędzać. Po  zakończeniu zabiegu, na ciele będzie widoczne zaczerwienienie, szczególnie w punktach  najmocniejszego nacisku. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i po czasie ustępuje.  

Cudownym sposobem odprężenia za pomocą maty jest masaż stóp. Spacer po kolcach pobudza liczne  receptory, znajdujące się pod stopami. Ponadto poprawia krążenie – szczególnie ważne przy  siedzącym trybie życia.  

Regularny masaż ud i pośladków na macie, będzie sojusznikiem w walce z uporczywym cellulitem. W  ten sposób dotleniona i pobudzona w głębokich warstwach skóra, stanie się gładsza oraz bardziej  elastyczna. Wystarczy 10 – 15 minut dziennie kilka razy w tygodniu i bardzo szybko zauważymy  efekty.  

Szalenie istotne znaczenie dla osób cierpiących z powodu chronicznego stresu jest masaż matą do  akupresury. Poza tym, że nacisk wpływa na poziom hormonów szczęścia, rozluźnia napięcie  mięśniowe, to nakazuje, aby oderwać się od telefonu, czy komputera. Masaż w pozycji leżącej  wymaga od nas całkowitego skupienia się na odprężeniu, pobyciu ze swoimi myślami „tu i teraz”,  głębokim oddechu. Wyciszenie i ukojenie odwdzięczy się lepszą jakością snu.  

W Internecie znajdziemy szeroki wybór mat. Najbezpieczniej jest ją jednak zakupić w sklepie z  wyrobami medycznymi. Koszt maty waha się od około stu do kilkuset złotych. Możemy ją nabyć w  komplecie z poduszką, która idealnie sprawdzi się do rozluźnienia karku, masażu głowy i zredukowania bólu migrenowego. 

Avatar of Joanna Pieniążek
Magister filologii rosyjskiej. Od zawsze miłośniczka mody i lumpeksów. Od niedawna zafascynowana świadomym podejściem do życia, ekologią i podróżami. Wolne chwile wypełnia czytaniem książek i słuchaniem podcastów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *