Kasztany - Cudowne właściwości

Kasztany - Cudowne właściwości
Kasztany – Cudowne właściwości / fot. unsplash.com

Kasztany towarzyszą nam jesienią od najmłodszych lat. Już w przedszkolu dzieci zbierają kasztany i robią z nich zabawne ludziki. Nawet jako dorośli, gdy idziemy na jesienny spacer i przechodzimy obok kasztanowców, a ich owoce leżą na chodniku to często zabieramy je do domu. Czy wiecie, że kasztany posiadają szereg właściwości zdrowotnych? A może również magicznych? Podobno kasztany potrafią uwolnić nas od złej energii.

Czym właściwie są kasztany?

Kasztany są to owoce i nasiona kasztanowca. Jednak często kasztanami nazywane są również drzewa czyli kasztanowce, co może wprowadzać w błąd. Właściwości lecznicze posiadają nie tylko owoce i nasiona, ale również kora, liście i kwiaty kasztanowca. Wyciągi lecznicze pozyskuje się również z drzew i to one mają w większym stopniu znaczenie przy wyrobie preparatów leczniczych.

Lecznicze właściwości kasztanów

W kasztanach, korze kasztanowca, liściach i kwiatach znajdziemy cenne dla zdrowia: flawonoidy, fenolokwasy, kumaryny, saponiny i garbniki. Dzięki nim zastosowanie kasztanów wspomaga:

  • wchłanianie się krwiaków, siniaków czy leczenie odmrożeń (za sprawą stosowania naparów zewnętrznie na skórę)
  • trawienie (za sprawą garbników zawartych w naparach z liści i kwiatów, które działają przeciwzapalnie i rozkurczowo)
  • poprawę krążenia krwi (flawonoidy usprawniają przepływ krwi)
  • zapobieganie obrzękom i zmniejszanie cellulitu (w maściach do smarowania zmęczonych i opuchniętych nóg - wyciągi z kasztanowca poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych)

Należy jednak uważać, bo owoce kasztanowca bez odpowiedniej obróbki są trujące. Nie wolno ich spożywać bezpośrednio na surowo. Istnieją oczywiście jadalne odmiany kasztanów, ale z powyższymi właściwościami nie mają wiele wspólnego.

kasztany
Kasztany / fot. Jana Ohajdova from Pexels.com

Kasztany dawniej

Dawno temu, ludzie wierzyli, że jeśli ktoś chorował to kasztany wyciągną z niego chorobę. Przy łóżku stawiano miseczkę kasztanów, które miały przyspieszyć powrót do zdrowia. Uważano również, że kasztany leczą migrenę oraz odpędzają złą energię. Wystarczy nosić kilka kasztanów przy sobie w kieszeni lub torebce.

Ludzie na wsiach jeszcze niedawno mieli nawet zwyczaj zaduszny i przed 1 listopada na stole ustawiano naczynie z kasztanami, aby dusze zmarłych mogły się nimi pożywić, kiedy na krótką chwilę ponownie pojawią się na ziemi. Dlatego na grobach często możemy zaobserwować wiązanki z kasztanami.

Do dziś zwolennicy medycyny naturalnej uważają, że kasztany pochłaniają skutki promieniowania elektromagnetycznego, emitowanego przez ekrany telewizorów, tabletów czy telefonów, a także pomagają w bezsenności.

Avatar of Klaudia Okularczyk-Rasińska
Właścicielka salonu Glam Nails Studio, kochająca koty, motocykle, książki i medytację. Fascynuje się technikami ezoterycznymi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *