"Zadbane dłonie są wizytówką kobiety" - Wiele kobiet zastanawia się czy robić paznokcie u kosmetyczki czy tylko je odżywiać? Żadna z nas nie chce sobie zaszkodzić, ale każda chce wyglądać pięknie. Hybryda czy żel? Zacznijmy zatem od początku.
Hybryda czy żel? Co jest lepsze?
Paznokcie to nic innego jak martwy wytwór naskórka, ich budulcem jest keratyna. Pełnią one nie tylko funkcje estetyczne, ale również ochronne palca. Ich zadaniem jest ochrona zakończeń nerwowych. Dzięki nim możemy także diagnozować stan naszego zdrowia, obserwując uważnie kolor płytki.
Stylizacja paznokci
Jakie są najczęstsze obawy klientek przed wykonaniem zabiegu?
"Czy hybrydy lub żele nie zniszczą mi płytki?"
"Może powinnam zrobić przerwę i odżywić płytkę?"
Otóż jak wyjaśniliśmy powyżej paznokieć jest "martwy" co za tym idzie nie oddycha oraz nie można go odżywić odżywką do paznokci, ponieważ nic nie przenika przez naszą płytkę do łożyska. Obojętne zatem będzie czy położymy na nie hybrydę, żel czy odżywkę. Jednakże jeśli nasze paznokcie są łamliwe z natury to w utwardzeniu ich najlepiej sprawdzi się właśnie żel lub hybryda.
Co z pieczeniem w lampie podczas stylizacji paznokci?
Pewnie zdarzyło Wam się, że podczas stylizacji paznokci płytka nagle zapiekła. Czy tak powinno być? Gdy wkładamy paznokcie do lampy, zachodzi proces polimeryzacji, czyli nic innego jak utwardzanie. Pieczenie to efekt rozgrzewania się żelu lub hybrydy w celu przejścia produktu z postaci płynnej do stałej pod wpływem światła wytwarzanego przez lampę. Na rynku istnieje wiele produktów, których pieczenie ograniczone jest do minimum i takie powinniśmy wybierać, aby uniknąć dyskomfortu w trakcie stylizacji. Pamiętajmy jednak, że jeśli płytka zapiecze, należy wyjąć dłoń na chwilę z lampy, aby ostygła, ponieważ może dojść do poparzenia.
Stylizacja paznokci - tylko okazjonalnie czy systematycznie?
Zdecydowanie systematycznie. Za każdym razem kiedy ściągamy naszą stylizację, paznokcie są słabsze. Aby wróciły do stanu sprzed zabiegu musimy poczekać , aż cała płytka odrośnie.
Odżywienie paznokci
Co zrobić aby odżywić płytkę paznokcia? Odpowiedz brzmi: NIC.
Aby płytka się zregenerowała wystarczy uzbroic się w cierpliwość i jak wcześniej wspomnieliśmy, poczekać aż zrośnie. Proces wzrostu płytki trwa w zależności od organizmu od 2 do 4 miesięcy. Owszem, możemy wpłynąć na wzrost i kondycję paznokcia zanim się jeszcze pojawi, ale w tym celu musimy sięgnąć po suplementacje, zabiegi kosmetyczne bądź wcierać olejki odżywcze w nasze "skórki" czyli wał paznokciowy.
Odżywki do paznokci
Należy zwrócić uwagę, że na wielu odżywkach do paznokci jest napisane "nie używać na uszkodzoną płytkę paznokcia lub po zdjęciu hybrydy/żelu". Wynika to z faktu , iż wiele odżywek zawiera w swoim składzie bardzo silny konserwant - formaldehyd, który może powodować pieczenie płytki oraz uczulenia. Stosowany zbyt długo może doprowadzić nawet do trwałych zniszczeń płytki paznokcia. Najbardziej jesteśmy narażone na jego działanie właśnie przy osłabionej bądź uszkodzonej płytce , dlatego należy na niego uważać.
Olejki do pielęgnacji paznokci
Jest to zdecydowanie bezpieczny i skuteczny sposób na poprawienie kondycji Naszych paznokci. Możemy sięgnąć po oliwki dostępne w drogeriach oraz hurtowniach kosmetycznych, ale również użyć np. olejku rycynowego, który jak wiemy jest wielozadaniowy i niezastąpiony w dbaniu o urodę. Wystarczy wsmarować go w skórki i paznokcie, odczekać 15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. Dla lepszego efektu możemy po nałożeniu zawinąć palce folią spożywczą, ponieważ ciepło aktywuje działanie olejku.
Kolejnym sposobem jest kąpiel w podgrzanej oliwie z oliwek z kilkoma kroplami cytryny. Wystarczy podgrzać oliwę z sokiem z cytryny, a następnie przez kilka minut zanurzyć w niej paznokcie i dłonie. Na noc możemy nasmarować dłonie wraz z paznokciami odżywczym kremem lub serum i założyć rękawiczki. W drogeriach znajdziemy również gotowe maski w formie rękawiczek.
Zabiegi na dłonie i paznokcie
Parafina
Znamy ją jako zabieg "na gorąco", ale jest dostępna również w formie "na zimno". Świetnie nawilża nie tylko skórę dłoni, ale również paznokcie, co skutkuje regeneracją i wzmocnieniem płytki. Warto wykonywać zabieg 2 razy w tygodniu, aż do zauważenia znacznej poprawy.
Manicure japoński
Polega na wcieraniu w płytkę paznokcia pasty z alg morskich, krzemu i cynku. Dzięki czemu Nasze paznokcie się wzmocnią, będą twardsze i nabłyszczone oraz pobudzimy je do szybszego wzrostu.
Podsumowując, aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami, korzystajmy z usług sprawdzonych salonów kosmetycznych. Jeśli zdecydujemy się jednak zadbać o paznokcie w domowym zaciszu to postawmy na nawilżenie i odżywienie za pomocą olejków. Jeżeli odżywki w formie lakieru to wybierajmy świadomie te nie zawierające formaldehydu i innych szkodliwych konserwantów. Nasze paznokcie będą Nam wdzięczne.