Komosa ryżowa, roślina pochodząca z Ameryki Południowej, kiedyś bardzo popularna, jako dodatek do dań, alternatywa dla ziemniaków czy ryżu. Niezwykle dobre źródło błonnika, białka oraz witamin - B1, B3, a także wapnia, magnezu, potasu, sodu, żelaza i fosforu. Co ważne, dla wielu dzisiejszych konsumentów - ziarna komosy ryżowej nie zawierają glutenu, są więc odpowiednie dla osób cierpiących na celiakię bądź nietolerancję tego składnika.
Korzyści ze spożywania komosy ryżowej
Komosa ryżowa, czyli quinoa jest bogactwem wielu cennych składników odżywczych, m.in. białka, dzięki czemu może z powodzeniem zastępować mięso w codziennej diecie. Ma niski indeksy glikemiczny, więc będzie odpowiednia dla osób cierpiących na cukrzycę, a także tych, chcących zrzucić zbędne kilogramy. Dodatkowo zawiera soponiny, które przeciwdziałają alergiom, wirusom oraz wspierają odporność organizmu, a także flawonoidy - co odróżnia ją od innych zbóż. Obecność tych ostatnich wpływa niezwykle korzystanie na stan ludzkiego organizmu - zapobiegając nowotworom, zwalczając stany zapalne, a także wykazując działanie antyoksydacyjne.
Ziarna komosy ryżowej są bogate w cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu dobrze wpływają na układ krążenia. Należy dodać, że quinoa jest bardzo lekkostrawna, więc z powodzeniem wpiszę się w dietę osób mających problemy trawienne. Dzięki zawartości witaminy E wpływa pozytywnie na stan włosów, skóry i paznokci. Ze względu na wysoką zawartość żelaza, quinoa jest zalecana także osobom cierpiącym na anemię.
Komosa ryżowa - zastosowanie
Jak już pisaliśmy wcześniej, komosa ryżowa z powodzeniem może zastąpić kasze, ryże, makaron i ziemniaki w codziennej diecie. Będzie odpowiednia zarówno jako dodatek do dań głównych, jak również wszelakich sałatek, zup, a nawet deserów! Świetnie smakuje w połączeniu ze słodkim mlekiem roślinnym, jogurtem, miodem, orzechami i owocami! Spróbujcie koniecznie!
Komosa ryżowa - którą wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka odmian komosy ryżowej - biała, czerwona, brązowa, a także czarna. Najbardziej delikatną w smaku, a tym samym uniwersalną, jest komosa biała. Wystarczyć ugotować ją przez ok 15 minut i pozostawić do wchłonięcia wody. Jej konsystencja przypomina papkę i świetnie sprawdzi się także w formie deseru. Z kolei komosa czerwona, czarna oraz brązowa jest bardziej intensywna w smaku. Również konsystencja będzie nieco twardsza. Wybór oczywiście uzależniony jest od gustu i preferencji smakowych.