Azjatyckie szczotkowanie ciała

Azjatyckie szczotkowanie ciała

adobe stock

Szczotkowanie ciała na sucho to kolejny wspaniały, bardzo prosty rytuał pielęgnacyjny, który przywędrował do Europy prosto z Azji. Zabieg ten w widoczny sposób przyczynia się do ujędrnienia ciała i odzyskania promiennego, młodzieńczego wyglądu skóry. Wykonywanie go systematycznie przynosi efekty w postaci zredukowania cellulitu i rozstępów.

Szczotkowanie ciała na sucho

Jak efektywnie wykonać peeling?

Szczotka

Do wykonania zabiegu potrzebujemy szczotkę do masażu, którą można zakupić w drogerii albo zamówić w sklepie internetowym. Najlepszym wyborem będzie szczotka drewniana z naturalnym włosiem, np. z agawy. Włosie powinno być twarde, ponieważ do miękkiego, skóra zbyt szybko się przyzwyczai.

Najlepszy czas na szczotkowanie

Najlepszą porą na zabieg szczotkowania ciała jest moment przed wieczorną kąpielą, ponieważ po wykonaniu peelingu, pod prysznicem, zmywamy złuszczony naskórek. Cały proces rozpoczynamy od stóp, stopniowo kierując się w górę poprzez łydki, uda, pośladki, brzuch, ręce, kończąc na dekolcie. Wykonujemy ruchy od góry do dołu, zawsze w stronę serca. W jednym miejscu przesuwamy szczotką, ustawioną pod kątem 45 stopni (nie na płasko) 2 – 3 razy. Jedynie na brzuchu należy wykonywać ruchy koliste, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Stopień nacisku dostosowujemy indywidualnie, do własnego poziomu wrażliwości. Na początku bezpieczniej jest bardzo delikatnie przesuwać szczotką po ciele, aż skóra przyzwyczai się do nowej formy peelingu. Z czasem można zwiększać ilość przesunięć oraz czas jego trwania.

Szczotkowanie to zabieg wyłącznie dla kobiet?

Zabieg ten nie jest zarezerwowany tylko dla kobiet. Również mężczyźni mogą go wykonywać. Ze względu na grubszą skórę, niż u pań, panowie mogą stosować większy nacisk na ciało. Peelingować suchą szczotką możemy cały korpus, za wyjątkiem twarzy, gdzie skóra jest znacznie bardziej delikatna, niż na ciele. Aby pobudzić układ krążenia i rozluźnić twarz, zdecydowanie polecamy masaż płytką gua sha. Zachęcamy do zapoznania się z tym efektywnym, a niezwykle łatwym zabiegiem, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Czyszczenie

Po użyciu szczotka powinna zostać umyta: włosie należy delikatnie zmoczyć wodą z mydłem lub spryskać środkiem antybakteryjnym. Po czyszczeniu szczotkę pozostawiamy włosiem do dołu, aby samoczynnie wyschła, z dala od kaloryferów. Warto pamiętać, żeby drewnianych elementów nie moczyć w całości pod bieżącą wodą, ponieważ przyspieszy to proces ich niszczenia.

Niektórzy producenci zalecają wymianę szczotki na nową już po kilku tygodniach stosowania. Jednak najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest użytkowanie aż do momentu jej całkowitego zużycia.

Zalety bycia konsekwentnym w szczotkowaniu ciała

Konsekwencja

Włączenie zabiegu do codziennego, wieczornego rytuału pielęgnacyjnego, przed kąpielą, pomoże się odprężyć i rozluźnić mięśnie. Dzięki starciu i zmyciu zrogowaciałego naskórka, podczas aplikowania balsamu na skórę, ciało przyswaja znacznie więcej dobroczynnych składników odżywczych. Szczotkowanie jest ogromnym sprzymierzeńcem osób, które mają problem z wrastającymi włoskami po depilacji. Usunięcie starego naskórka pozwala przebić się cienkim włoskom ponad skórę.

Zalety szczotkowania

Peeling szczotką poprawia pracę układu krwionośnego i pomaga wydalić z organizmu toksyny. Lepiej ukrwiona skóra nabiera ładniejszego, zdrowszego kolorytu, staje się przy tym bardziej elastyczna, czyli odporniejsza na pojawianie się nieestetycznych rozstępów.

Regularne szczotkowanie ciała na sucho, razem ze zdrową, zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, tworzą idealne trio w walce z cellulitem. Poprzez nacisk na ciało w problematycznych miejscach rozbijana jest tkanka tłuszczowa, a dzięki masażowi jest ona równomiernie rozkładana.

Kolejnym ogromnym plusem, przemawiającym za zakupem szczotki, jest oszczędność pieniędzy. W zależności od intensywności użytkowania, jedna szczotka wystarczy na kilka lat, bez potrzeby nabywania co parę miesięcy nowego egzemplarza peelingu do ciała. W ten sposób nie generujemy też nadprogramowej ilości zużytych plastikowych opakowań po kosmetykach. Nie tylko portfel będzie nam za to wdzięczny, ale również środowisko.

Ze szczotkowania ciała na sucho powinny zrezygnować osoby, które borykają się z różnego typu problemami skórnymi, jak liczne stany zapalne, świeże rany, blizny, czy żylaki. W przypadku tych ostatnich, kwestię stosowania peelingu należy skonsultować z lekarzem.

Podsumowanie

Szczotkowanie ciała na sucho jest niewymagającym zabiegiem, ponieważ potrzebujemy jedynie szczotkę oraz kilku minut czasu przed kąpielą na jego wykonanie. Na początku stosowanie peelingu 2- 3 razy w tygodniu będzie w zupełności wystarczające. Kiedy skóra się już przyzwyczai, można go wykonywać nawet codziennie. Dla osób posiadających wysoko wrażliwą skórę, pierwsze przesunięcia szczotką mogą być bolesne. Ważne, aby się nie zniechęcać: skóra szybko przywyknie, a widoczne efekty będą idealną mobilizacją do dalszego działania.

Avatar of Joanna Pieniążek
Magister filologii rosyjskiej. Od zawsze miłośniczka mody i lumpeksów. Od niedawna zafascynowana świadomym podejściem do życia, ekologią i podróżami. Wolne chwile wypełnia czytaniem książek i słuchaniem podcastów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *