Czy buddyzm to religia?

Buddyzm. Pewnie niejednokrotnie w swoim życiu słyszałeś coś na temat buddyzmu, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek czym właściwie jest buddyzm? Religią? Filozofią? A może jednym i drugim? No kim był Budda?  

Buddyzm

Budda

W sieci można znaleźć wiele grafik przedstawiających wizerunek Buddy. Zazwyczaj jest to postać mnicha, znajdującego się w pozycji siedzącej lub leżącej, ze specyficznym układem rąk. Czasami jest to smukły i poważny mężczyzna, innym razem gruby i wesoły, z ogoloną głową i gołym brzuchem. A więc mamy dwa zupełnie odmienne wizerunki, ale skąd wzięły się te różnice? Aby znaleźć odpowiedzi na te nurtujące pytania, dowiedzmy się najpierw kim był Siddhārtha Gautama.

Siddhārtha Gautama

Siddhārtha Gautama to indyjski książę, który żył prawdopodobnie w latach 563–483 p.n.e. Filozof oraz reformator religijny, twórca buddyzmu. Legenda głosi, że jako zamożny, młody książę postanowił opuścić swój pałac i udać się w świat, by doświadczyć prawdziwego życia. Wtedy właśnie, po raz pierwszy, ujrzał chorobę, kalectwo i śmierć. Kierując się głosem intuicji, podjął decyzję o rozpoczęciu poszukiwań. Jego celem stało się odnalezienie przyczyny cierpienia. Po wielu długich latach i niezliczonych próbach dojścia do prawdy, doświadczeniu głębokiej ascezy, zaczerpnięciu nauk od najlepszych uczonych, a także oddaniu się nieprzerwanej medytacji, trwającej 49 dni, Siddhārtha Gautama doznał oświecenia. Osiągnął swój cel i zrozumiał skąd bierze się cierpienie, a także jak należy żyć, by wyzbyć się jego doświadczania. Od tej pory Siddhārtha Gautama stał się Buddą i resztę swojego życia spędził na głoszeniu prawdy i edukowaniu innych.

Budha

Budda – Symbolika

Smukły i poważny Budda to postać Siddhārtha Gautama, indyjskiego księcia, o którym wcześniej wspominaliśmy. Kim jest natomiast gruby i wesoły mnich? To wywodzący się z chińskiego folkloru, symbol szczęścia i obfitości, popularny w Chinach i Japonii, potocznie nazywany – Śmiejącym się Buddą (Lucky Buddha). W przeciwieństwie do postaci historycznego księcia, nie ma koka na głowie. Często trzyma w dłoni worek, z którego rozdaje ludziom skarby. Postać Śmiejącego się Buddy pojawiła się w chińskiej ikonografii w X wieku. Dziś wykorzystywana jest głównie jako pamiątka pochodząca z krajów Dalekiego Wschodu.

Budda2 edited jpg

Budda – tłumaczenie słowa

Ciekawe jest również samo pojęcie Buddy, czyli osoby oświeconej, która doznała przebudzenia. W pierwszej kolejności mianem Buddy określa się oczywiście twórcę buddyzmu – Siddhārtha Gautama, jednakże okazuje się, że zgodnie z filozofią, Buddą może zostać każdy człowiek. Nie ma tutaj wyznaczonych konkretnych predyspozycji czy pozycji społecznej. Każdy, kto chce dążyć do poznania absolutnej prawdy i stanu oświecenia może zostać Buddą.

Czy buddyzm to religia?

buddyzm

Czy zatem można powiedzieć, że buddyzm to religia? Wszystko zależy od interpretacji samego terminu 'religia’. Jeżeli pod tym pojęciem rozumiemy wiarę w Boga i oddawanie mu czci, buddyzm z całą pewnością religią nie jest. Siddhārtha Gautama był człowiekiem, który jako pierwszy osiągnął stan oświecenia, poznania prawdy i wyzwolenia. Biorąc pod uwagę obecność boskiego pierwiastka w pozostałych religiach, buddyzmu nie można w ten sposób skategoryzować. Czasami zalicza się go jednak do religii nieteistycznej, czyli takiej, która ani nie nawołuje do wiary w żadnego boga, ani też nie neguje jego istnienia. W jaki sposób zatem najlepiej określić buddyzm? Jako filozofię i styl życia lub też jako religię 'neutralną’.

Budda3 edited

Buddyzm w ówczesnym świecie

Buddyzm należy do ciekawych filozofii życia. Staję się coraz bardziej popularny, głównie za sprawą młodych ludzi, którzy często na kierunek swych podróży wybierają właśnie Azję. Liczne przypadki potwierdzają, że filozofia ta jest nam bardziej bliska niż początkowo mogłoby się wydawać. Nauki buddyzmu mimo iż powstały wieki temu, nadal są bardzo aktualne. Stanowią odpowiedź na problemy dzisiejszego świata. Znany polski bokser, Przemysław Saleta w jednym ze swoich wywiadów świetnie określił buddyzm:

Buddysta wie, że przeszłości już nie zmieni, na przyszłość ma mały wpływ, a to co się liczy to jest dzień dzisiejszy. 

https://justkowalski.pl/przemek-saleta-zakochany-w-tajlandii/
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *