Magia zaklęta w muszlach

Photo by Nick Page on unsplash.com

Wielu z nas kolekcjonuje muszle jako pamiątki z wakacji. ale tylko nieliczni słyszeli o ich historii, właściwościach i znaczeniu. Bez wątpienia muszle są zachwycająco piękne i każda z nich jest niepowtarzalna, a gdy się wsłuchamy, we wnętrzu usłyszymy "szum fal". Czy muszle mają w sobie magię? Dowiedzmy się o nich więcej.

Muszle w historii

Muszle od zawsze były elementami biżuterii, ozdobami w domach, niegdyś wykorzystywano je nawet jako środek płatniczy, a także sztućce czy instrumenty. W starożytności Grecy doszukiwali się w muszlach podobieństwa do organów płciowych (długie spiralne symbolizowały mężczyzn - bogów, okrągłe - kobiety, boginie) i poświęcali je Afrodycie. Muszle były traktowane jako talizmany pobudzające energię seksualną, ale również wierzono, że leczą bezpłodność. Podobnie Rzymianie biorąc przykład z Greków, umieszczali muszle w sypialni, a nawet w łóżku oraz pocierali nimi kobiecy brzuch, aby spłodzić zdrowe potomstwo. Ludność zamieszkująca wybrzeża korzystała z dobrodziejstw muszli na co dzień, np. gdy narodziło się dziecko, wybierano dla niego odpowiednią muszlę, która służyła jako talizman ochronny.

Muszle na świecie

Od wieków przesądy stanowiły nieodłączny element wielu kultur, a ich wartość z biegiem czasu nie straciła na znaczeniu. Przesądy nadal funkcjonują w wielu kręgach kulturowych, sprawdźmy zatem w co na temat muszli sądzą inne narodowości.

  • Portugalia, Hiszpania i Włochy - ciężarne kobiety noszą małe muszelki przez cały okres ciąży wierząc, że to zapewni im prawidłowy poród oraz ochroni dziecko i mamę przed urokami i chorobami.
  • Nigeria - muszle są traktowane jak tarot, wróżbita rozkłada je i odczytuje odpowiedzi boga mądrości Orunmilá. Słynna jest tu wyrocznia Ifá.
  • Nowa Gwinea - muszelki na sznurku używane są przez czarowników do wypędzania chorób i odwracania złych uroków.
  • Japonia - nad drzwiami wiesza się kolczastą muszlę tzw. szponiatkę, aby chroniła dom przed piorunem oraz pożarem.
  • Fidżi - na dziobach łodzi zawieszane są duże , białe i owalne muszle Ovula Ovum, które uznawane są za magiczne amulety, kompasy i gwarantują obfitość połowów.

Muszle a magia

W różnych kulturach muszle są nieodłącznym elementem rytuałów i praktyk związanych z magią morza. Jak wcześniej wspominałam muszle symbolizują płodność i pieniądze, a więc rytuały te mają przynosić dostatek i obfitość, ale również chronić przed złymi duchami i demonami.

Muszle w domu i ich sekrety

Jeśli posiadamy w domu muszelki, pamiętajmy o ich prawidłowym ułożeniu. Spotkałam się z teorią, że muszle muszą leżeć płasko, czyli otworem do dołu, ponieważ tylko wtedy muszla zapewni domownikom szczęście i harmonię. Muszla odwrócona może zakłócać spokój, a nawet powodować chaos, ogólne rozdarcie i konflikty. Możemy również wykorzystać muszle jako naturalne odpromienniki, ustawiając je pobliżu telewizora, telefonu, komputera, będą pochłaniały szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Jeśli potrzebujesz się uspokoić czy zrelaksować wystarczy, że przystawisz muszlę do ucha i wsłuchasz się w delikatny szum płynący z jej wnętrza. Niektórzy wierzą, że jeśli zadasz w myślach pytanie i wsłuchasz się uważnie to być może usłyszysz odpowiedź lub wskazówkę, której potrzebujesz.


Bez wątpienia muszle mają właściwości magiczne. Spróbujcie zaobserwować ich moc. Warto przywozić je z wakacji, ponieważ na co dzień będą one samodzielnie pracowały emitując dobrą energię, chroniąc nas i nasze domy.

Avatar of Klaudia Okularczyk-Rasińska
Właścicielka salonu Glam Nails Studio, kochająca koty, motocykle, książki i medytację. Fascynuje się technikami ezoterycznymi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *