Jak poprawić jakość snu podczas upałów?

Zdjęcie przedstawia kobietę śpiącą spokojnie na błękitnej poduszce. Ma zamknięte oczy i wydaje się być w głębokim, relaksującym śnie.
unsplash.com

Upalne noce potrafią skutecznie spędzać sen z powiek. W ostatnich latach tropikalne noce coraz częściej zdarzają się również w Polsce. Każdy z nas zdecydowanie lepiej regeneruje się, gdy w nocy jest chłodno, w końcu i tak jesteśmy przyzwyczajeni do spania pod kołdrą. Jeśli nie masz klimatyzacji i szukasz wskazówek jak poprawić jakość swojego snu latem, sprawdź nasze porady!

Termofor

Tak, termofor. Owszem kojarzy się z chłodnymi, zimowymi wieczorami, gdy chcemy się rozgrzać, ale dlaczego nie wykorzystać go właśnie do schłodzenia się. Wystarczy, że napełnisz go zimną wodą, a będzie pełnił funkcję kojącego kompresu. Dla lepszych efektów przykładaj termofor do wybranych punktów na ciele dzięki czemu najszybciej się schłodzisz: kark, czoło, pod kolanami, nadgarstki. Jeśli nie posiadasz termoforu zawsze możesz schłodzić w lodówce wilgotny ręcznik i przykładać go w wyżej wymienione miejsca.

Chłodna kąpiel

Po całym upalnym dniu chłodna, wieczorna kąpiel nie tylko Cię zrelaksuje, ale również ukoi zmęczone mięśnie. Zadziała jeszcze bardziej odprężająco jeśli dodasz do niej odrobinę olejków eterycznych np. miętowego czy lawendowego. Po takiej kąpieli ciało i umysł będą gotowe na spokojny sen. Jeśli jednak nie potrafisz się przemóc i chłodna kąpiel nie jest dla ciebie to postaw na chłodzącą kąpiel stóp. Stopy mają receptory termiczne, więc szybko osiągniesz schłodzenie całego ciała. Podobnie jak w przypadku kąpieli ciała, dodaj kilka kropli olejków i mocz stopy w schłodzonej wodzie 10-15 min, potem pozwól im naturalnie wyschnąć.

Nawadniaj się

W ciągu całego dnia, zwłaszcza upalnego, pamiętaj o piciu wystarczającej ilości wody, również przed zaśnięciem. W nocy nasz organizm ciężko pracuje, a wtedy nie trudno o odwodnienie, które również mocno wpływa na jakość naszego snu. Przed położeniem się do łóżka wypij koniecznie szklankę wody. Nawodnisz się, zrelaksujesz i obniżysz ciśnienie krwi. Do wody warto dodać miętę, cytrynę czy imbir. Jak w przypadku termoforu, mamy dla ciebie kolejny tip, aby woda przez cały dzień była przyjemnie chłodna. Noś ją ze sobą w termosie! Z niego również najczęściej korzystamy zimą, ale jego zadaniem jest utrzymywanie temperatury napoju, zatem jeśli wlejemy do niego zimną wodę, możemy się ciągle cieszyć orzeźwieniem, nawet zabierając go ze sobą w słoneczny dzień na plażę.

Temperatura w sypialni

Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami klimatyzacji, utrzymanie chłodniejszej temperatury w sypialni może się okazać nie lada wyzwaniem. Postaraj się jednak zasłaniać okna w ciągu dnia roletami lub zasłonami i utrzymuj pomieszczenie w ciemności, to sprawi, że nie nagrzeje się tak bardzo. Dostępne są również dedykowane rolety termiczne. W nocy, gdy temperatura spadnie możesz z powodzeniem przewietrzyć pomieszczenie.

Wieczorne aktywności

Trening o późnej porze nie sprawi, że nasz sen będzie głęboki, a zasypianie łatwiejsze. Intensywna aktywność fizyczna zwiększa naszą temperaturę i pobudza ciało. Dlatego pod koniec dnia staraj się wybierać relaksujące formy aktywności np. joga, pilates, spacer. Przed snem świetnie sprawdzi się również wyciszająca medytacja.


Mamy nadzieję, że spróbujecie wprowadzić w życie nasze wskazówki i funkcjonowanie podczas upalnych wieczorów oraz nocy będzie zdecydowanie łatwiejsze. Te niewielkie zmiany z pewnością poprawią komfort snu i pozytywnie wpłyną na regenerację. Cieszmy się latem, piękną pogodą i słońcem jak najdłużej!

Avatar of Klaudia Okularczyk-Rasińska
Właścicielka salonu Glam Nails Studio, kochająca koty, motocykle, książki i medytację. Fascynuje się technikami ezoterycznymi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *