Przeminęło z wiatrem - Margaret Mitchell

Margaret Mitchell
Margaret Mitchell

“Pomyślę o tym jutro…” ...to ulubiona maksyma Scarlett O’Hary, dzięki której zdołała przetrwać - (a z nią miliony czytelniczek na całym świecie) - najcięższe próby, jakie zgotował jej los. Historia miłosna wszech czasów. Bohaterowie  z krwi i kości, wojna i wielka namiętność w scenerii gorącego, amerykańskiego Południa (opis wydawcy).

Margaret Mitchell

Margaret Mitchell była amerykańską pisarką, żyjącą w latach 1900-1949 w Atlancie. Legendarną powieść “Przeminęło z Wiatrem” pisała przez 10 lat. Już w roku jej wydania otrzymała propozycję sfilmowania dzieła, a rok później - wyróżniono autorkę nagrodą Pulitzera

Ramy powieści

Akcja książki rozpoczyna się w roku 1861 - u progu wojny secesyjnej. To ostatnie chwile, gdy (nieświadomi tego) mieszkańcy Południa wiodą spokojne, urokliwe życie, wśród dobrobytu i luksusów. Amerykańskie elity i czarnoskórzy niewolnicy, wystawne bale i wielkie plantacje...

Przeminęło z wiatrem to romans, ale i o wiele więcej - bowiem jego tłem są prawdziwe wydarzenia - wojna, opisana przez Mitchell z przerażającą dokładnością i zrozumieniem; po wojnie - nowy ład, świat budowany od początku na gruzach, głębokie, wstrząsające przemiany wewnętrzne Ameryki. W trakcie tych właśnie wydarzeń towarzyszymy rozpieszczonej, nastoletniej córce bogatego plantatora. 

Scarlett O’Hara

“Scarlett O’Hara nie była piękna, ale mężczyźni, zadurzeni w niej [...] rzadko zdawali sobie z tego sprawę.” - dowiadujemy się z pierwszej strony powieści. Wyjątkowe, charakterystyczne rysy twarzy Scarlett w połączeniu z jasnozielonymi oczami, “najcieńszą talią w trzech hrabstwach” i przede wszystkim - wrodzonym wdziękiem, zapewniają jej tłumy wielbicieli. Jak się wkrótce okazuje, wśród tego tłumu brakuje akurat wybranka Scarlett - melancholijnego Ashleya Wilkesa (który oświadcza się niejakiej Melanii). Scarlett daje popis swojego paskudnego charakteru i żeby zrobić wszystkim wokół na złość (szczególnie sobie) wychodzi za brata Melanii. Scarlett poza tym jest całym katalogiem negatywnych cech: egoistyczna, mściwa, rozkapryszona, bezwzględna; jest materialistką, skupioną tylko na własnych korzyściach; a do tego - niezbyt inteligentną. 

Dlaczego więc, od tylu lat powieść traktująca o takiej bohaterce, cieszy się niesłabnącą popularnością? Dlaczego dorastające dziewczyny, biorą sobie Scarlett za wzór do naśladowania? Ano dlatego, że przez tysiąc stron, obserwujemy metamorfozę O’Hary. Z krnąbrnej, złośliwej nastolatki przeistacza się w kobietę odważną i silną, z determinacją dążącą do wyznaczonych sobie celów. Bierze na swoje barki ciężar odpowiedzialności za dom i rodzinę, wytrwale pokonuje wszystkie przeszkody, które stają na jej drodze. Rozwija w sobie też wiedzę i mądrość - może nie uczuciową i emocjonalną, ale życiową, pozwalającą jej radzić sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn

"Mimo wszystko, życie się dzisiaj nie kończy."

Przeminęło z wiatrem uwodzi czytelnika, tak jak bohaterkę uwiódł anty-gentelman, cynik o wrażliwym sercu Rett Buttler. Uwodzi i fascynuje, wciąga w wir wydarzeń. Choć książka (wydana w jednym tomie, lub podzielona na 3 części) może nieco przerazić swoją objętością, to warto po nią sięgnąć - bez wątpienia pochłonie nas od pierwszych stron i nawet nie zauważymy, kiedy... przeminie. 

Powieść o kobiecej niezłomności, walce o rodzinę i własne szczęście. A także o błędach, za które czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę… (opis wydawcy).

Avatar of Adrianna Juranek
Ekspert w dziedzinie literatury, licencjatka filologii śródziemnomorskiej. Pasjonatka podróży, egzotycznej kuchni oraz popkultury. Wolne chwile poświęca na fitness, długie spacery lub seriale.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *