"Najlepsze rzeczy czekają na nas po drugiej stronie strachu" - mówi autorka książki - Anna Łukaszyn, coach finansowy oraz certyfikowana mentorka rozwoju finansowego. W tym roku na rynku literackim pojawiła się jej książka, aby jak sama pisze "uświadomić kobietom, że można wziąć sprawy w swoje ręce i odnieść sukces na własnych zasadach". Jeśli jesteście zainteresowane poradnikiem o holistycznym podejściu do pieniędzy to koniecznie przeczytajcie nasz wywiad z autorką książki.
Wywiad z Anną Łukaszyn
Skąd pomysł, aby zostać coachem finansowym?
Redakcja Variance
Od blisko 6 lat pracuje w finansach osobistych i od 3 lat zajmuje się tym zawodowo. Po zarobieniu pierwszych dużych pieniędzy, zdałam sobie sprawę, ze pieniądze nie rozwiązują problemów z pieniędzmi, bo tak, miałam ich nagle sporo, ale jednocześnie pojawił się strach i lęk, że COŚ mi je zabierze. Zapytałam się wtedy siebie „O co mi chodzi?”. Dlaczego nie umiem się tym cieszyć? I wtedy zaczęłam interesować się mindsetem, psychologią pieniędzy. Najpierw zdobyłam certyfikat mentora rozwoju finansowego i podczas pracy z klientkami zauważyłam, że brakuje mi pewnych umiejętności: pogłębionego pytania i słuchania - kolejnym naturalnym krokiem w rozwoju kariery były więc studia coachingowe w ścieżce profesjonalnej i zdobycie akredytacji po to, aby jeszcze lepiej pomagać klientom osiągać ich cele finansowe.
Anna Łukaszyn
Co było inspiracją do napisania książki poświęconej niezależności finansowej?
Redakcja Variance
Kobiece finanse to nadal w Polsce temat tabu, myślimy o nich tylko z jednej perspektywy a ja chciałam pokazać również, poprzez swoją historię, aby na pieniądze patrzeć szeroko i holistycznie. Zaopiekowane finanse umożliwiają i otwierają nam drzwi do ogromnych możliwości takich jak, nie tylko zmiana pracy, ale również odejście ze związku, który nam nie służy, otworzenie swojego biznesu, przeprowadzka itp.
Anna Łukaszyn
Dlaczego książka została poświęcona właśnie kobietom?
Redakcja Variance
Kobiety ze względu chociażby na macierzyństwo nadal są wykluczane na wiele lat z rynku pracy, istnieje luka płacowa pomiędzy płciami, kobiety nie inwestują, aby pieniądze same na nie pracowały, a raczej w edukację co sprawia, że zarobki nadal są na tym samym poziomie. Dlatego właśnie do kobiet skierowałam te książkę, aby dołożyć swoją cegiełkę w ich zmianie.
Anna Łukaszyn
Jak wygląda praca mentorki rozwoju finansowego?
Redakcja Variance
Wbrew pozorom to nie jest praca z arkuszem kalkulacyjnym i budżetem, chociaż i takie sesje się zdarzają, ale w dalszym procesie. Pracuję na wielu płaszczyznach z klientkami, aby mogły zrozumieć swoje zachowania dotyczące pieniędzy. Często to ignorancja i uciekanie podszyte lękiem i wstydem, że nasza sytuacja finansowa nie wygląda tak jakbyśmy tego chciały. W procesie mentor coachingu są więc elementy edukacji finansowej, ale 80% procesu to praca z przekonaniami, emocjami, starymi ranami finansowymi, z lękiem oraz z tym, aby czuć się bezpiecznie z pieniędzmi i nie mieć potrzeby ich kontrolowanego odkładania albo kompulsywnego wydawania, a czasem połączenia obu.
Anna Łukaszyn
Jaki ma Pani stosunek do pieniędzy?
Redakcja Variance
Kiedyś pieniądze to była dla mnie abstrakcja, gra w której nie znałam reguł. Wszyscy mieli, a mi ciągle brakowało. Nie lubiłam ich, czułam, że ciągle wyślizgują mi się z rak. Dzisiaj pieniądze to dla mnie narzędzie, czuje, że lepiej znam reguły gry oraz, że to ja mam sprawczość w tym jak nimi zarządzam.
Anna Łukaszyn
Skąd Pani zdaniem bierze się niedostatek?
Redakcja Variance
Z przekonań o pieniądzach i o sobie, z braku zasobów albo z braku dostępu do nich - to może być czas, to może być brak pomocy bliskich, to może być przemęczenie, choroba, stres - niedostatek powoduje, że nie myślimy logicznie i szczerze. Wiele razy w ciągu dnia podejmujemy decyzje właśnie z mindsetu niedostatku - potem płacimy za nie cenę, często jest to cena za własną ignorancję i machanie ręką. Ale niedostatek bierze się również z rozregulowanego układu nerwowego - przez zdenerwowanie albo ciągłe zmęczenie podejmujemy gorsze decyzje.
Anna Łukaszyn
Czym jest dla Pani dobrostan?
Redakcja Variance
Mam go dzisiaj dużo i jest to spokój oraz autonomia w podejmowaniu decyzji takich jak - z kim i gdzie pracuję. Szacunek do siebie i do innych oraz odpuszczenie sytuacji, które mi nie służą, kiedy widzę pierwsze oznaki, a nie kiedy już mam dość i mi się ulewa. Dostatek to zdrowie, to rodzina, to dzieci i najlepszy mąż na świecie. Uważam się za bardzo bogatą osobę.
Anna Łukaszyn
Czy kobietom łatwo przychodzi niezależność?
Redakcja Variance
Uważam, że nie, ale jak już podejmą decyzję o tym, że idą po swoje to nie ma przebacz, jeńców nie biorą i już nigdy nie patrzą wstecz za tym co było. Dobre życie jest po drugiej stronie strachu.
Anna Łukaszyn
Do kogo w szczególności adresowana jest książka "Niezależność finansowa i emocjonalna dla kobiet"?
Redakcja Variance
Kobietom, które są na zakręcie życiowym, bo ta książka daje nadzieję. Kobietom, które myślą, że maja poukładane życie, bo może się okazać, że są tam obszary do zaopiekowania. Kobietom na początku, w środku i na końcu drogi zawodowej. Kobietom, które wiedzą, że dobre życie jest w ich rękach.
Anna Łukaszyn
Jakich publikacji możemy się spodziewać w przyszłości?
Redakcja Variance
Chciałabym kiedyś napisać książkę o emocjach w finansach, o leczeniu finansowej traumy, o psychologii pieniędzy - być może kiedyś będzie mi to dane uczynić.
Anna Łukaszyn
Jeżeli zainteresował Was temat rozwoju finansowego i możliwości jakie za sobą niesie praca w tym obszarze, koniecznie przeczytajcie książkę: Niezależność finansowa i emocjonalna dla kobiet, autorstwa Anny Łukaszyn i podzielcie się swoją opinią w komentarzu!