Wnętrza w stylu skandynawskim! Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Joanna Grzegorczyk

Good Vibes1044 5/5

styl skandynawski

Styl skandynawski od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów we wnętrzarstwie. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten wywodzi się z północy. Został zapoczątkowany przez artystę Carla Larssona. Był architektem oraz malarzem pochodzącym ze Szwecji. W swoich dziełach przedstawiał życie codzienne Skandynawów, a w jego pracach dominowały jasne barwy, które inspirowały do aranżowania przestrzeni. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się stylowi skandynawskiemu i odkryć jego fenomen. Czym charakteryzuje się styl skandynawski oraz dlaczego stał się tak bardzo popularny?

Styl skandynawski – charakterystyka

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Na próżno szukać tutaj jaskrawych, szalonych kolorów oraz dodatków powodujących przepych i przesyt. Wnętrza w stylu skandynawskim są utrzymane w jasnych barwach, przez co pomieszczenie wygląda na większe. Ograniczona ilość mebli i dodatków jest cechą charakterystyczną dla tego stylu. Skandynawowie dbają o naszą planetę, dlatego wszystkie produkty do wyposażenia wnętrza wykonane są z ekologicznych materiałów. W stylu skandynawskim dominują meble wykonane z drewna, natomiast drugim bardzo popularnym tworzywem jest naturalny kamień. Tworzy się z niego blaty, podłogi, czy ściany.

Styl skandynawski – kolory

Najpopularniejszym kolorem stylu skandynawskiego jest oczywiście biel. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy więcej kolorów we wnętrzach. Dużą popularnością cieszą się także odcienie ecru, szarości, a nawet błękitu i wrzosu. Ważne, aby wnętrza były rozjaśnione i minimalistyczne. We wnętrzach w stylu skandynawskim nie zobaczymy firan, zasłon, czy innych ozdób okiennych, które mogą powodować, choć częściowe zaciemnienie pomieszczenia. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym lepiej! Wynika to z tego, że na północy Europy dzień jest bardzo krótki, szybko następuje mrok. Dlatego mieszkańcy postanowili zrobić wszystko, aby ich mieszkania były rozświetlone i jasne jak najdłużej.

Meble w stylu skandynawskim

Wnętrza muszą być równie praktyczne, co estetyczne. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na pomyłki i kompromisy. Wszystkie meble i dodatki muszą tworzyć spójną, piękną całość. Istotne jest oczywiście wykorzystanie mebli wykonanych z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzą się meble białe z drewnianymi akcentami w postaci cienkiego paska, blatów, nóżek lub uchwytów otwierających daną szafkę. Meble w stylu skandynawskim występują w przeróżnych wzorach. Bez najmniejszego problemu znajdziemy piękne komplety do każdego pomieszczenia.

Jakie dodatki pasują do stylu skandynawskiego?

Do mebli w stylu skandynawskim świetnie pasują wszystkie dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Tkaniny takie, jak len, wełna, czy bawełna sprawiają, że wnętrze wygląda na ciepłe i przytulniejsze. Skandynawskie aranżacje pełne są wyrazistych akcentów w postaci poduszek, narzut, pledów, lnianych puf, czy choćby ceramicznych naczyń. Kolorowe poduszki, koce o grubym splocie lub lniane narzutki sprawiają, że białe wnętrze nie wydaje się puste i smutne. Wręcz przeciwnie! Dodatki oraz odpowiednie oświetlenie sprawiają, że pomieszczenie tworzy spójną całość.

Wnętrza w stylu skandynawskim – dla kogo?

Styl skandynawski to idealny wybór dla osób, które lubią ład, porządek i harmonię. Nurt ten powstał z myślą o osobach ceniących ekologię i prostotę. Wnętrza w stylu skandynawskim są ponadczasowe, klasyczne i uniwersalne. Jeśli lubisz jasne, przejrzyste pomieszczenia oraz pomysłowe rozwiązania, to ten styl powstał właśnie dla Ciebie.

styl skandynawski

Skandynawskie wnętrza są wręcz stworzone dla utalentowanych rzemieślników. Jeśli należysz do takich osób – część mebli i dodatków do mieszkania możesz wykonać samodzielnie. Przykładem mogą być meble wykonane z palet, bądź minimalistyczne półki stworzone z pomalowanych desek. Meble i dodatki do domu możesz stworzyć ze wszystkiego, co daje natura. Dlatego styl skandynawski jest nie tylko prosty i minimalistyczny, ale również bardzo oszczędny.

Joanna Grzegorczyk

Copywriter z zamiłowania. Interesuje się modą, popkulturą, szeroko pojętą tematyką beauty oraz mocnymi thrillerami. Wolne chwile spędza na oglądaniu seriali, czytaniu książek i słuchaniu muzyki.

Komentarze