Wnętrza w stylu skandynawskim! Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Wnętrza w stylu skandynawskim
Photo by Kara Eads on Unsplash

Styl skandynawski od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów we wnętrzarstwie. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten wywodzi się z północy. Został zapoczątkowany przez artystę Carla Larssona. Był architektem oraz malarzem pochodzącym ze Szwecji. W swoich dziełach przedstawiał życie codzienne Skandynawów, a w jego pracach dominowały jasne barwy, które inspirowały do aranżowania przestrzeni. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się stylowi skandynawskiemu i odkryć jego fenomen. Czym charakteryzuje się styl skandynawski oraz dlaczego stał się tak bardzo popularny?

Styl skandynawski - charakterystyka

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Na próżno szukać tutaj jaskrawych, szalonych kolorów oraz dodatków powodujących przepych i przesyt. Wnętrza w stylu skandynawskim są utrzymane w jasnych barwach, przez co pomieszczenie wygląda na większe. Ograniczona ilość mebli i dodatków jest cechą charakterystyczną dla tego stylu. Skandynawowie dbają o naszą planetę, dlatego wszystkie produkty do wyposażenia wnętrza wykonane są z ekologicznych materiałów. W stylu skandynawskim dominują meble wykonane z drewna, natomiast drugim bardzo popularnym tworzywem jest naturalny kamień. Tworzy się z niego blaty, podłogi, czy ściany.

Styl skandynawski - kolory

Najpopularniejszym kolorem stylu skandynawskiego jest oczywiście biel. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy więcej kolorów we wnętrzach. Dużą popularnością cieszą się także odcienie ecru, szarości, a nawet błękitu i wrzosu. Ważne, aby wnętrza były rozjaśnione i minimalistyczne. We wnętrzach w stylu skandynawskim nie zobaczymy firan, zasłon, czy innych ozdób okiennych, które mogą powodować, choć częściowe zaciemnienie pomieszczenia. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym lepiej! Wynika to z tego, że na północy Europy dzień jest bardzo krótki, szybko następuje mrok. Dlatego mieszkańcy postanowili zrobić wszystko, aby ich mieszkania były rozświetlone i jasne jak najdłużej.

Meble w stylu skandynawskim

Wnętrza muszą być równie praktyczne, co estetyczne. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na pomyłki i kompromisy. Wszystkie meble i dodatki muszą tworzyć spójną, piękną całość. Istotne jest oczywiście wykorzystanie mebli wykonanych z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzą się meble białe z drewnianymi akcentami w postaci cienkiego paska, blatów, nóżek lub uchwytów otwierających daną szafkę. Meble w stylu skandynawskim występują w przeróżnych wzorach. Bez najmniejszego problemu znajdziemy piękne komplety do każdego pomieszczenia.

Jakie dodatki pasują do stylu skandynawskiego?

Do mebli w stylu skandynawskim świetnie pasują wszystkie dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Tkaniny takie, jak len, wełna, czy bawełna sprawiają, że wnętrze wygląda na ciepłe i przytulniejsze. Skandynawskie aranżacje pełne są wyrazistych akcentów w postaci poduszek, narzut, pledów, lnianych puf, czy choćby ceramicznych naczyń. Kolorowe poduszki, koce o grubym splocie lub lniane narzutki sprawiają, że białe wnętrze nie wydaje się puste i smutne. Wręcz przeciwnie! Dodatki oraz odpowiednie oświetlenie sprawiają, że pomieszczenie tworzy spójną całość.

Wnętrza w stylu skandynawskim - dla kogo?

Styl skandynawski to idealny wybór dla osób, które lubią ład, porządek i harmonię. Nurt ten powstał z myślą o osobach ceniących ekologię i prostotę. Wnętrza w stylu skandynawskim są ponadczasowe, klasyczne i uniwersalne. Jeśli lubisz jasne, przejrzyste pomieszczenia oraz pomysłowe rozwiązania, to ten styl powstał właśnie dla Ciebie.

meble styl skandynawski
styl skandynawski

Skandynawskie wnętrza są wręcz stworzone dla utalentowanych rzemieślników. Jeśli należysz do takich osób - część mebli i dodatków do mieszkania możesz wykonać samodzielnie. Przykładem mogą być meble wykonane z palet, bądź minimalistyczne półki stworzone z pomalowanych desek. Meble i dodatki do domu możesz stworzyć ze wszystkiego, co daje natura. Dlatego styl skandynawski jest nie tylko prosty i minimalistyczny, ale również bardzo oszczędny.

Avatar of Joanna Grzegorczyk
Copywriter z zamiłowania. Interesuje się modą, popkulturą, szeroko pojętą tematyką beauty oraz mocnymi thrillerami. Wolne chwile spędza na oglądaniu seriali, czytaniu książek i słuchaniu muzyki.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *