Które platformy VOD najchętniej wybieraliśmy w trzecim kwartale 2021? Raport VOD od JustWatch

Raport VOD
Raport VOD / fot. adobe stock

Walka gigantów VOD dalej trwa. Kto zaliczył spadek, a kto zyskał? Z roku na rok popularność serwisów oferujących usługę VOD - video na życzenie, znacząco rośnie. Powodem jest oczywiście wygoda i niezależność. Bo po co czekać do następnego tygodnia na kolejny odcinek serialu telewizyjnego emitowanego o konkretnej godzinie z trzema blokami reklamowymi, gdy po prostu można odpalić ulubioną platformę i cieszyć się topowymi serialami non-stop, o każdej porze dnia i nocy? I tutaj od razu nasuwa się pytanie: czy w ogóle ktokolwiek z młodego pokolenia kojarzy temat seriali emitowanych w telewizji? No właśnie. Platformy VOD przejęły znaczącą część publiki i nie zamierzają odpuścić, a argumentów mają naprawdę sporo:

  1. Oglądasz co chcesz, a wybór jest właściwie nieograniczony.
  2. Oglądasz kiedy chcesz.
  3. Oglądasz ile chcesz.
  4. Bez reklam.
  5. Zatrzymujesz, przewijasz, odtwarzasz ponownie.
  6. Świetna jakość obrazu i dźwięku.
  7. Nieograniczony dostęp do nowości.

Jedyne co potrzebujesz to urządzenie z dostępem do Internetu i gotowe! Oglądasz na smartfonie, laptopie, tablecie, telewizorze. Bez limitów, reklam, ograniczeń. Tylko, którą platformę wybrać?

Rodzaje platform VOD

Wybór platform VOD jest naprawdę spory. Do najpopularniejszych należą: Netflix, HBO GO, Prime Video, Player, Apple TV. Część z nich działa na zasadzie miesięcznej subskrypcji, inne funkcjonują jak wypożyczalnie video, w których płacisz za wybrany tytuł. Efekt jest podobny, sama decydujesz co i kiedy oglądasz. Gdzie jeszcze znajdziemy różnice? Każda z platform oferuje swoje własne, autorskie produkcje, których nie znajdziesz u konkurencji. Również dostęp do poszczególnych tytułów jest ograniczony. Dla przykładu na HBO GO znajdziesz wszystkie części Harry'ego Pottera, a także Ślepnąc od świateł i Grę o tron, a Netflix zaoferuje Ci Dom z papieru, Czarną listę i Lucyfera. Wybór należy do Ciebie. Nadal nie wiesz na co się zdecydować? Sprawdź jak wybrali inni!

VOD i Trzeci kwartał 2021

statystyki charts 2
Raport platform VOD w Polsce / fot. JustWatch

W trzecim kwartale 2021 Netflix zaliczył dwuprocentowy spadek udziału, a mimo tego z dużym marginesem pozostaje liderem rynku w Polsce. Drugie miejsce należy do HBO GO z jedno procentowym wzrostem udziału. Na trzecim stopniu podium plasuje się Prime Video z trzyprocentowym spadkiem. Co ciekawe za spadki czołowych platform odpowiadają częściowo jednoprocentowe wzrosty Player i Apple TV+ (Pomimo zakończenia bezpłatnego okresu próbnego dla obecnych subskrybentów Apple TV+).

VOD Styczeń-Wrzesień 2021

statystyki charts
Raport VOD w Polsce / fot. JustWatch

Apple TV+ i Netflix to jedyne platformy, które uzyskały odpowiednio 2 i 3% wzrostu udziału na rynku od początku roku 2021, a Prime Video zaliczył spory spadek. Analizując powyższe wykresy śmiało możemy stwierdzić, że Netflix nadal pozostaje zdecydowanym liderem wśród konkurencji, a wygodną aczkolwiek niepewną drugą pozycję zarezerwował sobie HBO GO. Czy Netflix ma się czego obawiać? Porównując powyższe statystyki, na razie zdecydowanie nie.

JustWatch

Wszystkie dane pochodzą z serwisu JustWatch, który jest międzynarodowym przewodnikiem po transmisjach strumieniowych. Platforma pomaga ponad 20 milionom użytkowników miesięcznie znaleźć coś wspaniałego do oglądania w serwisach VOD takich jak: Netflix, Prime Video, Disney+ itp. w 60 krajach. Nie wiesz gdzie obejrzeć polecony serial? Poszukujesz konkretnego tytułu, a może zastanawiasz się, która platforma VOD ma obecnie najciekawszą filmową ofertę? Koniecznie odwiedź JustWatch http://www.justwatch.com/pl i zobacz co w trawie piszczy!

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *