Symbole świąt - gwiazda betlejemska

Gwiazda Betlejemska
Gwiazda betlejemska / fot. pexels.com/

Rośliną, która kojarzy się z Bożym Narodzeniem równie mocno jak jemioła, jest gwiazda betlejemska. Każdy z nas zna te krwiście czerwone kwiaty, układające się w kształt świątecznego symbolu. Inna nazwa rośliny to poinsecja lub wilczomlecz nadobny. Oprócz klasycznej, czerwonej barwy, od jakiegoś czasu dostępne są również białe, kremowe, bladozielone, różowe oraz warianty mieszane, łączące ze sobą różne kolory. Każdy znajdzie coś dla siebie i wybierze kwiat, najlepiej pasujący do świątecznego wnętrza.

Gwiazda betlejemska

Co symbolizuje gwiazda betlejemska?

Oczywiście gwiazdę! To właśnie ona doprowadziła Trzech Króli do Betlejem i nowonarodzonego Jezusa. Jej powiązanie ze świętami Bożego Narodzenia wywodzi się ponoć z Meksyku, gdzie biedna dziewczynka imieniem Pepita, chciała podarować Jezusowi prezent. Nie miała pieniędzy, więc na ołtarzu złożyła bukiecik z liści, wierząc, że jej szczere intencje zrekompensują jakoś ofiary. Podczas gdy Pepita modliła się, liście zaczęły przybierać charakterystyczny kształt i czerwoną barwę. Od tego dnia Meksykanie zwą poinsecję „Flores de Noche Buena” czyli kwiatem Bożego Narodzenia. Co ciekawe, sam kwiat pochodzi właśnie z Meksyku, oraz Gwatemali. Poinsecja jako metafora drogowskazu prowadzącego do stajenki, zapewni naszemu domostwu szczęście i pomyślność.

Magiczna gwiazda przemierzająca świat

Czerwony kwiat jest bohaterem okresu świątecznego na całym świecie – W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest 12 grudnia Dzień Poinsecji, podczas którego bliscy sobie ludzie obdarowują się tą rośliną. Mieszkańcy Japonii, Chin i Tajlandii również zachwycili się gwiazdą betlejemską - wręczają ją sobie jako symbol szczęścia na Nowy Rok.

Wszystko ma swój czas i miejsce

Pewnie dla wielu z nas rozpoczęciem sezonu świątecznego jest kupienie gwiazdy betlejemskiej i ustawienie jej w honorowym miejscu, dzięki czemu w domu panować zaczyna magiczna atmosfera. Później nadchodzi Sylwester, Nowy Rok, a okres świąteczny się kończy. Rozbieramy choinkę, a kwiat poinsecji traci liście i finalnie ląduje w śmietniku.

Poinsecja przez cały rok

Gwiazda betlejemska nie jest łatwa w uprawie - wymaga starannej pielęgnacji i uwagi. Ale czy atmosferze świąt, nie dodałby magii nasz własny kwiat, kwitnący co roku? Jeśli chcemy hodować gwiazdę betlejemską, kupmy ją w kwiaciarni, nie na targu lub w supermarkecie.

Roślina ta lubi bowiem ciepło – umieszczenie jej na dworze lub w przeciągu spowoduje szybką utratę liści. Poinsecję najlepiej ustawić w ciepłym i jasnym miejscu (ok. 18-20°C); podlewając ją odrobiną wody co 3, 4 dni. Pod koniec lutego, gdy roślina przekwita, przenieśmy ją w odrobinę chłodniejsze miejsce i przytnijmy pędy. Od tego momentu, do chwili gdy kwiat wypuści nowe pędy, nie podlewamy go, natomiast rozpoczynamy nawożenie. Jesienią można przykrywać roślinę materiałem, by zapewnić jej dodatkowy cień. Te zabiegi gwarantują ponowny rozkwit gwiazdy betlejemskiej na kolejne święta.

Czy na co dzień, czy od święta – symbol Bożego Narodzenia i jednocześnie korona naszej choinki – poinsecja jest rośliną wyjątkową. Warto poznać zarówno ją jak i jej niezwykłą historię.

Avatar of Adrianna Juranek
Ekspert w dziedzinie literatury, licencjatka filologii śródziemnomorskiej. Pasjonatka podróży, egzotycznej kuchni oraz popkultury. Wolne chwile poświęca na fitness, długie spacery lub seriale.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *