Na zdjęciu widać miseczkę z owocami kaki na kamiennym tle. Jeden z owoców został przekrojony na pół, odsłaniając jego wnętrze, obok leżą liście mięty.

Jesień, sezon na owoc kaki! Jak jeść kaki?

Jesień to zdecydowanie sezon na kolor pomarańczowy! Liście na drzewach przybierają pomarańczową barwę, a w kuchni zaczyna królować dynia i owoc kaki! I o ile dynię możemy kupić przez większość roku, jednak w wyższej cenie, o tyle kaki w sklepach dostępne jest tylko przez 3 miesiące. Od października do grudnia. Jeśli się nie wstrzelisz w ten termin, na skosztowanie tego owocu będziesz musiał poczekać prawie rok! Czy warto? I jakie właściwości ma właściwie kaki? Sprawdzamy!

Owoc kaki – wartości odżywcze

Kaki to inaczej hurma, sharon lub persymona, owoc o intensywnie pomarańczowej barwie, przypominający wielkością jabłko. Pochodzi z Azji, gdzie od dawna ceniony jest za wyjątkowe wartości odżywcze. Jakie? Na szczególną uwagę zasługuje obecność witamin – A, C, K, E, B6, a także minerałów: cynku, potasu, sodu, fosforu, magnezu, żelaza oraz wapnia.

Owoce kaki są niskokaloryczne, zawierają bardzo dużo błonnika pokarmowego, dzięki czemu usprawniają układ trawienny, a tym samym redukują zaparcia. Sharon zatem będzie doskonały dla osób dbających o szczupłą sylwetkę. Dodatkowo kaki bogate są w karotenoidy i polifenole zmniejszające ryzyko wystąpienia nowotworów, a także luteinę wspomagającą system immunologiczny oraz funkcjonowanie narządu wzroku. Właśnie ze względu na dużą zawartość witaminy A, sharon szczególnie polecany jest osobom, które mają problemy z widocznością po zmroku.

Kaki to także źródło antyoksydantów zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się (niezwykle korzystnie wpływa na kondycję skóry), ale co najważniejsze – zwalcza stres oksydacyjny odpowiedzialny za wiele chorób cywilizacyjnych. Sharon pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu dzięki czemu zapobiega chorobom serca, a także – jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców, zmniejsza ryzyko zachorowania na białaczkę.

Wartość odżywcza na 100 g

Energia293 kJ (70 kcal)
Węglowodany18.59 g
Cukry12.53 g
Błonnik pokarmowy3.6 g
Gruby0.19 g
Białko0.58 g
Owoc kaki – wartość odżywcza na 100 g | μg = mikrogramy, mg = miligramy
WitaminyIlość
Witamina A ekwiwalent.81 μg
Tiamina (B1)0.03 mg
Ryboflawina (B2)0.02 mg
Niacyna (B3)0.1 mg
Witamina B60.1 mg
Folian (B9)8 μg
Cholina7.6 mg
Witamina C7.5 mg
Witamina E0.73 mg
Witamina K2.6 μg
MinerałyIlość
Wapń8 mg
Żelazo0.15 mg
Magnez9 mg
Mangan0.355 mg
Fosfor17 mg
Potas161 mg
Sód1 mg
Cynk0.11 mg
Owoc kaki – wartość odżywcza na 100 g | μg = mikrogramy, mg = miligramy

Źródło: Wartość odżywcze – https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169941/nutrients

Kaki – Owoc bogów

Wiemy już jakie korzyści niesie za sobą spożywanie owoców kaki, jednakże po owoce sięgamy przecież przede wszystkim ze względu na ich walory smakowe! Podstawowym pytaniem zatem będzie: „Jak smakuje kaki”? Kaki to owoc o bezpestkowym, delikatnie twardym miąższu. W zależności od stopnia dojrzałości owocu – kaki może być bardzo słodkie, a w konsystencji przypominające galaretkę, bądź mniej słodkie o bardziej zwartym i twardym „środku”. Zupełnie podobnie jak w przypadku bananów – wszystko zależy od tego, kto co lubi. Bez względu na to jaki stopień dojrzałości wybierzesz – sharon to bardzo smaczny owoc w smaku przypominający krzyżówkę melona, nektarynki oraz moreli.

Jak jeść owoc kaki?

Jak jeść owoc kaki?
Jak jeść owoc kaki? / fot. adobe stock

Kaki w kuchni sprawdzi się przede wszystkim w formie surowej – jako przekąska czy dodatek do mięsa, sałaty, smoothie. W takiej też postaci kaki jest najzdrowsze, zawiera bowiem wszystkie wartości odżywcze. Poza standardową formą, sharon można także wykorzystać do przygotowania galaretek, musów, a także przetworów, dżemów i pieczonych deserów, jak ciasta czy placki. Przed spożyciem, kaki należy dokładnie umyć, następnie pozbyć się liści oraz obrać owoc ze skórki i gotowe! Po prostu musisz spróbować!

Gdzie można kupić kaki?

Owoce kaki stają się coraz bardziej popularne, dzięki temu znajdziemy je w wielu popularnych sklepach np. Lidl, Netto, Fresh, Tesco, Biedronka. Pamiętajmy jednak, że sezon na kaki rozpoczyna się w październiku, a kończy w grudniu i tylko w tych miesiącach są one dostępne w sklepach.

Avatar of Magdalena Klosa
Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *