Wszyscy uwielbiamy świece, w głównej mierze za nastrój jaki potrafią stworzyć w pomieszczeniu. Nie wyobrażamy sobie bez nich świąt czy romantycznej randki. Umilają nam również długie wieczory w domowym zaciszu i dodatkowo pięknie pachną, kojąc nasze zmysły. Warto jednak zadać sobie pytanie czy wszystkie świece są bezpieczne dla naszego zdrowia? Może warto spróbować zrobić własną personalizowaną świecę, zamiast zastanawiać się którą wybrać i czy na pewno nam nie zaszkodzi?
Świece
Kiedyś świece traktowano przede wszystkim jako źródło światła. Pierwsze z nich były najczęściej wykonywane z wosku pszczelego. W dzisiejszych czasach używamy świec, aby stworzyć wyjątkowy nastrój i sprawić, że w naszym domu będzie unosił się piękny zapach.
Na sklepowych półkach oraz w Internecie znajdziemy wiele różnorodnych, pięknych i pachnących świec. Ich ceny potrafią się bardzo różnić, zastanawialiście się dlaczego? Przecież wszystkie pięknie pachną i wyglądają. Czasem te tańsze znacznie mocniej, więc po co wybierać te droższe? Odpowiedź jest prosta. Najtańsze świece zapachowe są najczęściej wykonane z parafiny, lub mieszanek parafiny i innych wosków - są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. A te droższe wykonane są z naturalnych wosków, które są dla nas bezpieczne i co ważne biodegradowalne.
Rodzaje świec
Świece parafinowe
Świece parafinowe są łatwo dostępne i tanie, ponieważ parafina to nic innego jak produkt odpadowy ropy naftowej. Podczas palenia, takie świece wytwarzają toksyczne dla nas substancje (a nawet rakotwórcze). Dodatkowo parafinowe świece wytwarzają sadzę, która wnika w nasze meble, zasłony i inne tekstylia. Nie zaleca się ich palenia w szczelnych pomieszczeniach bez odpowiedniego przepływu powietrza. A jeśli już nam się to zdarzy pamiętajmy o dokładnym przewietrzeniu. Tego rodzaju produkty nie są przyjazne dla środowiska, nie są biodegradowalne.
Należy wspomnieć również o sztucznych aromatach w tych świecach, zazwyczaj są to syntetyczne zapachy, tylko naśladujące i nie mające nic wspólnego z naturalnymi olejkami eterycznymi. Takie chemiczne mieszanki zapachowe przez wpływ na nasz organizm to dodatkowy minus.
Świece stearynowe
Stearyna jest mieszanką w większości kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego (olek kokosowy, palmowy). W porównaniu do świec parafinowych wytwarzają mniej szkodliwych substancji. Zdarza się jednak, że w składzie znajduje się domieszka parafiny. Musimy zatem dokładnie czytać etykiety.
Świece sojowe
Świece sojowe wykonane są z wosku sojowego, czyli z oleju wyciskanego z nasion soi. Jest w pełni naturalnym woskiem i nie szkodliwym dla naszego zdrowia. W porównaniu do świec parafinowych wytwarzanie sadzy jest o ponad 80 % mniejsze, palą się o wiele dłużej w niższej temperaturze. Są dość drogie, ale większość z nich zawiera naturalne olejki eteryczne i ekologiczny drewniany lub bawełniany knot.
Świece z wosku pszczelego
Wosk pszczeli pozyskiwany jest z przetapiania plastrów miodu i jest w pełni naturalny. Świece wykonane w pełni z tego wosku nie wydzielają szkodliwych substancji ani dymu oraz mają dłuższy czas palenia niż parafinowe. Dodatkowo świece z wosku pszczelego emitują jony ujemne, co sprawia, że oczyszczają powietrze z bakterii, kurzu, pleśni czy innych zanieczyszczeń. Przy wyborze takich świec również sprawdzajmy skład, ponieważ może zawierać parafinę.
Jak zrobić świecę zapachową w domu?
Do zrobienia prostej świecy w domu nie potrzebujecie nawet wosku. Będziecie potrzebować tylko:
- olej kokosowy
- kredki woskowe ok. 3-5 szt (świecowe wykonane są z parafiny, a woskowe są na bazie wosku pszczelego)
- bawełniany sznurek
- zapachowy olejek eteryczny
- nożyczki
- słomka lub drewniany patyczek
- klej na gorąco
- pojemnik na świece np. słoik
- 2 szklane pojemniki do roztopienia produktów
- Przygotuj szklany pojemnik, musi być czysty i osuszony.
- Napełnij inny pojemnik olejem kokosowym. Możesz spokojnie nałożyć do pełna, ponieważ podczas rozpuszczania jego ilość się zmniejszy. Następnie rozpuść go w kąpieli wodnej w garnuszku lub w mikrofali przed około 2 minuty. Po rozpuszczeniu wymieszaj go dokładnie.
- Wybierz kolor kredek woskowych w zależności od tego jaki chcesz uzyskać kolor świecy i stop je w kolejnym pojemniku w taki sam sposób jak poprzednio olej kokosowy.
- Wlej roztopione kredki do oleju kokosowego i wymieszaj. Na tym etapie możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego i ponownie wymieszać.
- Weź bawełniany sznurek i przymocuj klejem na gorąco, na samym środku dna docelowego pojemnika. Odczekaj chwilkę, aż przeschnie. Następnie ustaw knot i górę sznurka owiń np. o słomkę. Połóż słomkę na górze słoika z przymocowanym knotem.
- Zalej pojemnik wcześniej przygotowaną mieszanką i zaczekaj aż zastygnie. Po zastygnięciu dotnij knot na odpowiednią długość.
Świeca gotowa! Możesz ją zapalić i wreszcie się zrelaksować.